Recenzje AGD
BOSCH-Piekarnik-HBG38B750_HEAD

Nie będę zaprzeczał – czasem moja praca jest po prostu świetna. Ostatnio na przykład miałem możliwość przetestowania kilku sprzętów kuchennych najnowszej generacji (a wszystko dzięki uprzejmości marki Bosch). Przez jedno popołudnie położyłem swoje łapska na świetnej zmywarce (która zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie), płycie indukcyjnej (która trochę wstrząsnęła tym, co wiem o gotowaniu i smażeniu), a także lodówce (która w świetny sposób dopełniała resztę sprzętów, i łatwo mogła stać się centrum domu każdego łakomczucha). Oczywiście nie wszystko złoto co się świeci, i sytuacja ta nie miała samych plusów – bo gdy musiałem wrócić do mojej, domowej kuchni dość czule odczułem brak tamtych świetnych sprzętów… No ale przynajmniej wiem, na jakie urządzenia i na jakiego producenta zwrócić uwagę, gdy będę urządzał sobie kuchnię od nowa. 😉

Żeby jednak mieć ogląd na całość kuchennych spraw, zostało mi do przetestowania jeszcze jedno urządzenie marki  Bosch. Urządzeniem tym jest piekarnik hbg38b750. No bo płyta indukcyjna (ale też gazowa czy elektryczna) to jedno, ale porządny piekarnik, w którym można upiec ciasto czy pieczeń, to absolutny mus w każdym domu. Ba, ja swoją wysłużoną, elektryczną kuchenkę traktuję prawie jako następnego domownika.

piekarnik Bosch HBG38B750

Piekarnik marki Bosch HBG38B750, bo takim oznaczeniem sygnowany jest piekarnik tej firmy, wygląda bardzo fajnie. Jako sprzęt do zabudowy i świetnie wpasowuje się w design kuchni. Jedyną rzeczą, która jest widoczna po zamontowaniu takiego piekarnika, to drzwiczki oraz manualne menu, dzięki któremu można obsługiwać urządzenie. Sprzęt, poprzez mieszankę stali i ciemnego szkła, bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z każdym rodzajem mebli. Co jednak rzuca się w oczy to na pewno jakość wykonania. Piekarnik jest świetnie wykończony, brak w nich kanciastych, brzydkich krawędzi czy ziejących pustką szpar. Wszystkie niepotrzebne „bajery” ograniczono do minimum, przez co przód piekarnika wygląda po prostu nowocześnie. Jak dla mnie strzał w dziesiątkę.

W górnej części piekarnika znajduje się manualne menu z tekstowym wyświetlaczem. Jest ono bardzo intuicyjne i łatwo się w nim połapać. Producent postawił na minimalizm, więc nie znajdziecie tutaj tysiąca przycisków, które nigdzie nie prowadzą. Wszystkich przycisków jest raptem 7 (3 z lewej strony, 2 z prawej i 2 w środku, przy czym te środkowe służą tylko do poruszania się w dół i w górę różnych opcji), ale dzięki dodatkowemu pokrętłu (które na dodatek jest chowane), wszędzie można się szybko dostać. Poniżej menu znajduje się natomiast metalowy uchwyt, dzięki któremu można otworzyć drzwiczki piekarnika.

piekarnik Bosch HBG38B750

W środku piekarnik wygląda standardowo, choć jednocześnie widać, że marka Bosch idzie z duchem czasu. Piekarnik ma pojemność 67 litrów, co jest całkiem dobrym wynikiem, trochę lepszym niż średnia (a przynajmniej to, do czego ja jestem przyzwyczajony, czyli 65 litrów). Producent wyposażył nas w takie rzeczy jak ruszt, uniwersalna blacha i blacha emaliowana. Dzięki temu zestawowi można przygotować praktycznie wszystko, na co ma się ochotę, a gdy ustawi się piekarnik na wysokości tułowia, a nie przy ziemi, pieczenie staje się bajecznie proste i wygodne.

Piekarnik wyposażony jest w szereg udogodnień, których próżno szukać w starszych maszynach tego typu. Część przydaje się bardzo często, niektóre tylko czasami, ale na pewno warto o nich wspomnieć, bo wszystkie są w większym lub mniejszym stopniu przydatne.

piekarnik Bosch HBG38B750

Marka Bosch postawiła duży nacisk na kwestie bezpieczeństwa. Wiadomo – piekarnik to rodzinny sprzęt, stoi często w miejscach, do których dostęp mają dzieci. Dlatego przednia ściana piekarnika jest zawsze chłodna – nigdy nie rozgrzewa się do temperatury wyższej niż 30°C, dzięki czemu nie ma możliwości poparzenia się. Dodatkowo kuchenka wyposażona jest we wskaźnik zalegania ciepła, który powiadomi nas, że wnętrze piekarnika jest ciągle nagrzane. Można też zablokować możliwość przypadkowego włączenia urządzenia przez któregoś z nieuważnych domowników poprzez włącznik bezpieczeństwa. No i nie ma możliwości na przytrzaśnięcie palców kogokolwiek, poprzez dynamiczne trzaśnięcie piekarnikiem – drzwi wyposażone są w funkcję SoftClose, która delikatnie domyka piekarnik, nawet gdy machniemy pokrywą całkiem mocno. HBG38B750 posiada też opcję samoczynnego wyłączenia się po określonym czasie, więc nie trzeba rwać włosów z głowy, jeśli wyszło się z domu i zapomniało wyłączyć piekarnika. A i takie sytuacje się już zdarzały.

Piekarnik wyposażony jest w ogromną, nawet jak na te czasy, ilość programów automatycznych  – jest ich aż 68! Pozwala to w połączeniu z niezwykle precyzyjnym ustawieniem temperatury (można ją ustawiać z dokładnością do jednego stopnia), na dokładne dobranie odpowiedniego trybu pracy do potrawy, którą chcemy przyrządzić. Samych rodzajów grzania jest bardzo dużo, począwszy od klasycznego grzania z obydwu stron, góry i dołu, grzania z termoobiegiem, poprzez hydrobaking a skończywszy na grillu z termoobiegiem, pieczeniu w niskiej temperaturze a nawet podgrzewaniu naczyń. A jeżeli ktoś jest wyjątkowo ekologiczny, też znajdzie program dla siebie, jak na przykład Termoobieg 3D Plus Eco, który potrafi zmniejszyć zużycie energii aż o 30%. Ale korzystanie z tego urządzenia i tak jest dość ekologiczne, ponieważ jest ono oznaczone klasą energetyczną A -30%. Można też skusić się na coraz bardziej popularne pieczenie w niskiej temperaturze, które co prawda zabiera więcej czasu niż klasyczne przygotowywanie potraw, ale pozwala, żeby przeszła całkowicie smakiem i aromatem przypraw. Jednym słowem, piekarnik oferuje bardzo wiele możliwości w temacie pieczenia!

piekarnik Bosch HBG38B750

Piekarnik oferuje też takie rzeczy, jak podwójne oświetlenie SoftLight, które przydatne jest zwłaszcza w skąpo oświetlonych kuchniach, bo dobrze i wyraźnie oświetla całe wnętrze piekarnika. Te jest też dość łatwo wyczyścić, ponieważ HBG38B750 wyposażony jest w system EcoClean na tylnej ściance.

Podsumowując – piekarnik marki Bosch HBG38B750 to na pewno sprzęt, którym warto się zainteresować, zwłaszcza jeśli myślicie o wymianie starej kuchenki. Jest solidnie wykonana, dobrze wygląda, a wielka ilość opcji, funkcji i możliwości, sprawia, że korzystanie z niej to czysta przyjemność. Wszystko do siebie pasuje, chodzi płynnie, a obsługa jest prosta oraz intuicyjna. Polecam!

(artykuł sponsorowany)

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?