Recenzje AGD
Amica RETRO EBR7331AA

Podoba się Wam styl retro? Nie każdy może go lubić, wiem – doświadczyłem to na własnej skórze. Mi on całkowicie nie przeszkadza. Co więcej, mogę powiedzieć, że nawet mi się podoba – chwyćmy byka za rogi. Nawet ostatnio zastanawiałem się nad tym, że połączenie stylu nowoczesnego (zimnego) ze stylem retro, byłoby czymś ciekawym, odkrywczym, a przynajmniej dla mnie nowym. Nie każdy podziela moje zdanie i nie robią też tego najbliżsi. Mimo wszystko zdecydowałem się na pewien eksperyment. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej piekarnikowi, który choć wnętrze ma nowoczesne, to z zewnątrz oferuje coś zupełnie innego – archaicznego, starego, retro.

Nie muszę dodawać, że piekarnik to jeden z najważniejszych elementów w każdej polskiej kuchni. Choć zachód poszedł już bardziej do przodu uważając, że i zmywarka nim jest, to jednak My (jako Polacy) pozostajemy przy swoim. Lodówka i piekarnik (ew. kuchenka gazowa) to to, co każdy Polak powinien mieć, posiadać, dbać o to itp. Osobiście wydaje mi się, że bez samego piekarnika można żyć. Łatwiej byłoby mi go zastąpić zmywarką, ale nie o tym chciałem pisać – to temat na zupełnie inny artykuł. Jeżeli więc lubisz połączenie retro z nowoczesnością, to propozycja od firmy Amica może Ci przypaść do gustu. Piekarnik do zabudowy Amica Retro EBR7331AA to jeden nie licznych, który mógłby zagości w mojej kuchni, choć naturalnie miałbym problem z kompozycją, bo ja mam białe meble, a piekarnik jest koloru czarnego.

Amica RETRO EBR7331AA

fot. Amica

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Powiem szczerze, że dawno nie widziałem tak dobrze wykonanego przedniego frontu piekarnika. Dla mnie to w pewnym sensie „luksus”. Nie tylko wygląda dobrze, ale i w dotyku jest świetne. Amica Retro EBR7331AA prezentuje się równie dobrze na zdjęciu od producenta, co w rzeczywistości – nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że wygląd zewnętrzny w przypadku piekarnika to mało istotny szczegół. Dlaczego? No cóż. Cała elektronika siedzi w środku, więc jeżeli coś się popsuje to sami przyznajcie, że wygląd frontu, będzie miał w tym wypadku najmniejsze znaczenie. Jestem jednak zdania, że w przypadku produktu Amica mamy do czynienia z solidnie wykonanym urządzeniem. Ba, jestem właściwie tego pewien.

Nie da się ukryć, że piekarnik już od samego początku, od pierwszego spojrzenia, przyciąga naszą uwagę. Głównie dlatego, że jest dość oryginalny jak na dzisiejsze czasy. Bardziej przypomina lata, w których to za pojazd służyła kareta z koniem na czele, aniżeli samochód. Oczywiście w tamtych czasach nie było piekarników na prąd, ale wizualnie urządzenie jest zbliżone do tego, co wówczas było w ofercie. Nie bierzcie tego na serio – lubię sobie pożartować. Piekarnikowi bliżej latom 80. Taki styl nie każdemu musi się podobać, ale spójrzmy na jakość wykonania.

Producent jest zdania, że model został wykonany w kolorze antracytu. Ciężko mi to zweryfikować, ponieważ moje biedne oczy rozpoznają tylko podstawowe barwy – np. biały, czarny, szary itp. Nie mam jednak wątpliwości, że Paniom będzie się dużo łatwiej odnieść się do odcienia tego sprzętu niż mnie. Wszystkie elementy zewnętrzne wyglądają nie tylko porządnie, ale rzeczywiście takie są. Ciężkie żeliwo, chciałoby się napisać. Cóż, charakterystyka robi swoje. Ale nie mogę odmówić dobrej jakości elementów. W środku jest standard, czyli to co znajdziemy w każdym piekarniku. Zewnętrznie bajka – dwa pokrętła obrotowe i czasomierz. Prawda, że wyglądają ślicznie?

pokrętła Amica RETRO EBR7331AA

Specyfikacja techniczna i wyposażenie

Jak to zwykle bywa, sercem urządzenia są elementy z jakich się składa – te znajdujące się we wnętrzu, odpowiadające za pracę. W tym przypadku Amica Retro EBR7331AA radzi sobie bardzo dobrze (moc 2000 W). Posiada właściwie wszystko to, co piekarnik powinien posiadać – mi niczego nie brakowało, ale osoby, które chcą mieć na wyposażeniu termosądę lub rożeń, muszą sobie ten model odpuścić. Słów kilka o klasie energetycznej.

Piekarnik jest jednym z urządzeń w kuchni, które pobiera naprawdę duże ilości prądu. Rzecz jasna, im wyższe zużycie prądu, tym rachunek coraz wyższy. Dobrze więc zaopatrzyć się w model ekonomiczny. I choć Amica Retro EBR7331AA w przypadku wykorzystania energii nie jest liderem, to jednak klasa energetyczna A, powinna być wystarczająca – osobiście posiadam model z klasyfikacją E i wiem, że jego roczna praca kosztuje mnie więcej pieniędzy.

Drugim czynnikiem decydującym o atrakcyjności piekarnika jest jego pojemność. Pojemność modelu EBR7331AA (wymiary 59,5 x 59,5 x 57,5 cm) jest jak najbardziej wystarczająca – 66 litrów. Myślę, że nikt nie jest w stanie zapełnić go po brzegi – przynajmniej w domowych warunkach. Warto podkreślić, że praca urządzenia jest naprawdę bezszelestna. Przełączając tryb nadmuchu mogę spokojnie stwierdzić, że nie słyszę szybko obracających się wiatraków. Ale tego rodzaju urządzenia nigdy nie należały do głośnik. Jest więc standardowo. Dodatkowo Amica wyposażyła model w 1 półkę siatkową oraz 2 półki blaszane – jak za darmo, trzeba brać.

wnętrze Amica RETRO EBR7331AA

Funkcje i opcje

A co z dostępnymi funkcjami? Jest ich tyle, by nikt nie marudził, choć z doświadczenia wiem, że i tak przydaje się jeden lub co najwyżej dwa programy do pieczenia. Piekarnik Amica Retro EBR7331AA posiada dziesięć funkcji. Oto one:

– Wentylator + grzejnik górny + grzejnik dolny,
– opiekacz,
– opiekacz + grzejnik górny,
– rozmrażanie,
– grzejnik dolny,
– szybki nagrzew,
– termoobieg + grzejnik dolny,
– termoobieg,
– grzejnik górny + opiekacz + wentylator,
– konwencjonalny.

Osobiście najczęściej użytkowałem szybkiego nagrzewu, ponieważ nagrzanie całego piekarnika było wtedy krótsze. Nie powiem dokładnie o ile krótsze, ale producent informuje, że piekarnik nagrzewa się o 20 procent szybciej – coś w tym rodzaju. Temperaturę 150 stopni Celsjusza osiąga w ciągu 4 minut – nieźle.

Podsumowanie

Osobiście mogę polecić piekarnik Amica Retro EBR7331AA – pamiętajmy jednak, że jest on przeznaczony do zabudowy. Pod względem wizualnym jest to urządzenie oryginalne, z całą pewnością intrygujące i przyciągające naszą uwagę. W przypadku specyfikacji technicznej jest nieco gorzej, ale też nie jest to model z najwyższej półki. Cenowo też wypada nieźle. Polecam wszystkim fanom stylu retro.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?