Recenzje AGD
UG81CpMtGPgYqyb0DB7Y

Nigdy nie miałem zbyt dużego doświadczenia w przygotowywaniu potraw. Nie twierdzę jednak, że nie umiem gotować lub tego nie lubię. Brak mi jednak czasu, a przez to też i doświadczenia, by przyrządzić bardziej wymyślne potrawy. Na eksperymenty mnie nie stać, a przeważnie wiemy czym one się kończą. Mogę jednak z całą pewnością stwierdzić, że gotowanie jest jednym z moich ulubionych zajęć – bardzo rzadko wykonywanych, ale kiedy już mam czas i chęć, to gotuję i nieskromnie przyznam, że wychodzi mi to całkiem dobrze. Co jednak jest potrzebne do przyrządzenia potrawy? Na pewno będą to narzędzia, składniki i przyprawy. W roli narzędzia występują różne rzeczy, a jednym z nich jest piekarnik – mój ulubiony sprzęt w kuchni.

Z racji tego, że ostatnio nie było recenzji piekarników – tym bardziej przeznaczonych do zabudowy – postanowiłem więc takową przygotować. Wybrałem się więc do sklepu w celu nabycia jednej sztuki do testów. Wybór nie był zbyt duży, więc to nie było to do czego zdążyły przyzwyczaić mnie lodówki. Nie oznacza to jednak, że łatwo było zdecydować się na konkretny model. Przyznam szczerze, że miałem z tym spore problemy, ponieważ do wyboru były urządzenia nowoczesne, jak i bardziej klasyczne. Ostatecznie jednak zdecydowałem się na piekarnik klasyczny. Wygląda naprawdę fenomenalnie i ktoś, kto lubi mieć urządzoną w ten sposób kuchnię, będzie prawdziwym szczęściarzem montując ten piekarnik. Najdziwniejsze jest jednak to, że producentem tego klasycznie wyglądającego urządzenia jest Bosch (model HBA23BN61), czego nie byłem kompletnie świadom oglądając piekarnik pierwszy raz (dopiero jak spojrzałem na dół, zauważyłem złote logo producenta).

UG81CpMtGPgYqyb0DB7Y

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Nigdy nie byłem łasy na ładnie wyglądające urządzenia AGD. Bardziej interesowało mnie wnętrze oraz to co producent ma do zaoferowania w kwestii technicznej – podobnie zresztą jak z samochodem. Kobiety kierują się zupełnie czymś innym. To wygląd gra dla nich pierwsze skrzypce. Jeżeli dany sprzęt nie będzie pasował do kuchni, to go po prostu nie kupi i to nawet gdyby okazało się, że jest najlepszy w sklepie. Wielokrotnie miałem okazję przekonać się o tym osobiście, robiąc zakupy z moją ukochaną małżonką. Bosch HBA23BN61 udowadnia jednak, że sprzęt może się nie tylko podobać, ale być i świetnie wykonany.

Jak zapewne się domyślacie, do sklepu nie było mi dane pójść samemu. Kiedy więc zacząłem skupiać swoją uwagę na recenzowanym dziś modelu, kątem oka widziałem zdenerwowanie u żony. Tak, nie jest ona fanem klasycznie wykonanych przedmiotów. Lubi powiew świeżości, lubi nowoczesność. Nie muszę wam chyba tłumaczyć, że nie była zbyt zadowolona, gdy wypożyczyłem model HBA23BN61 do testów. Ja osobiście jestem bardzo zadowolony, ponieważ nigdy wcześniej nie miałem styczności z klasycznie zaprojektowanym piekarnikiem i zdaję się, że to nie był mój ostatni kontakt z tego rodzaju stylistyką – niebawem kolejne recenzje.

IMG_2114_2

Piekarnik wygląda bajecznie. Nadaje się idealnie do stylu klasycznego i myślę, że pasowałby idealnie do kuchni zarówno u mojej siostry, jak i rodziców. Mechaniczne pokrętła, centralny zegar, wykonanie nietypowych rozmiarów szyby i elegancka rączka. Spójrzcie na to dzieło – czy nie wygląda pięknie nawet na zdjęciach? Powiem wam szczerze, że prezentuje się jeszcze lepiej na żywo. Jego stylistykę można określić nowoczesnym retro, bo zewnętrznie jest naprawdę retro, ale już we wnętrzu jest nowocześnie.

A co z jakością materiałów? Już na pierwszy rzut oka widać, że piekarnik został zaprojektowany bardzo porządnie, że poskładano go z naprawdę mocnych materiałów. Niemniej, nie waży on tony i nie jest aż tak ciężki na jaki wygląda. To tylko przedni front sprawia wrażenie ciężkiego, masywnego i niezniszczalnego. Po fizycznym kontakcie wiemy jednak, że jest to zwykły piekarnik, ale z ciekawą stylistyką i dobrze dobranymi materiałami

Specyfikacja i wyposażenie

Jak powszechnie wiadomo, dzisiejsze piekarniki są konstruowane wyłącznie na prąd – rzadko zdarza się, by był gazowy. Taka jest moda, takie są czasy, ale wydaje mi się, że bardziej chodzi o względy bezpieczeństwa – gaz jest przecież bardzo niebezpieczny, a stara kuchenka na gaz mogła spowodować wiele szkód. Nikogo więc nie zaskoczę, gdy napiszę, że piekarnik Bosch HBA23BN6 także jest na prąd (piekarnik elektryczny). A skoro jest na prąd, to interesuje nas jego zużycie (przynajmniej mniej).

IMG_2115_2

Producent deklaruje, że model HBA23BN6 otrzymał klasę energetyczną A. To poprawny wynik, choć zawsze mogłoby być lepiej. Niemniej, nie można narzekać. Jeżeli w domu mamy stary piekarnik, to na pewno odczujemy różnicę w comiesięcznych rachunkach. W wyborze piekarnika ważnym parametrem jest pojemność. Bosch pokazał, że można połączyć praktyczne zastosowanie z niecodziennym i oryginalnym wyglądem. Producent zadeklarował, że pojemność jego urządzenia wynosi 62 litry, a mi pozostaje się z tym tylko zgodzić. To w zupełności wystarczająca ilość do przyrządzenia jakiejkolwiek potrawy.

Jak na piekarnik przeznaczony do zabudowy, Bosch HBA23BN6 jest dość standardowy pod względem wymiarów – 59,5 x 59,5 x 51,5 cm. Nie powinno więc być żadnych problemów z jego montażem – każdy piekarnik w sklepie jest praktycznie taki sam. Dodatkowo sprzęt został uposażony w 1 półkę siatkową oraz 2 półki blaszane. Miły gest ze strony producenta.

Funkcje i opcje

Każdy z nas jednak wie, że piekarnik powinien być przede wszystkim funkcjonalny i zapewniać możliwości, które przydadzą się w codziennym przyrządzaniu potraw. W modelu HBA23BN6 ich nie brak. Powiedziałbym, że jest ich nawet całkiem sporo, bo aż 7. Każda z nich może być jednak przydatna do przyrządzenia określonego typu potrawy.

Bosch, mimo iż z wyglądu jest retro, to jego funkcjonalność jest bardziej nowoczesna niż mogło by się nam wydawać. Przede wszystkim ze względu na to, że jest wyposażony w grill (opiekacz), a także termoobieg. Znajdziemy też dwie dodatkowe funkcje – swoją drogą bardzo przydatne – tj. rozmrażanie oraz szybkie nagrzanie piekarnika. Osoby nastawione na bardziej funkcjonalne urządzenie, mogą być zawiedzeni brakiem mechanizmu obracającego (rożen) oraz termosondy. Nie jest to jednak niezbędne, by przyrządzić większość potraw.

IMG_2117_2

Podsumowanie

Piekarnik do zabudowy Bosch HBA23BN61 został świetnie przemyślany i zaprojektowany. Wygląda bajecznie, a z jego wyglądu najbardziej ucieszą się osoby, które lubują się w stylu retro – można powiedzieć, że Bosch spełnił ich marzenie. Brak termosondy, czy mechanizmu obracającego (rożen) nie przekreśla jego funkcjonalności. Przeciwnie. Znalazł się grill i termoobieg, co powinno być wystarczające do przyrządzenia obiadu lub kolacji. Bosch postawił nie tylko na oryginalny styl, ale i na dobrą funkcjonalność, a to się chwali. Poza tym, urządzenie jest wykonane z porządnym materiałów, dzięki czemu mamy pewność, że nie zepsuje się po kilku miesiącach intensywnego użytkowania. Polecam przede wszystkim miłośnikom stylu retro, bo inni w proponowanej przez sklepy cenie, mogą nabyć już coś lepszego i bardziej nowoczesnego z wyglądu.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?