Recenzje AGD
Lodówki POLAR PCB 311 A+S

Recenzujemy lodówkę Polar PCB 311 A+ S – warto?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wymianą lodówki? Jeżeli nie to być może trafiłeś na wytrzymały i niezawodny egzemplarz. Jeśli faktycznie tak jest to możemy podać sobie dłoń – mam tak samo. Nie każdy jednak ma tyle szczęścia co my, a sprzęt jaki dziś jest, każdy wie. Dobrym przykładem jest moja teściowa, która od jakiegoś czasu skarżyła się na działanie swojej starej lodówki. Przez ostatnie 10 lat funkcjonowała całkiem sprawnie – to całkiem dobry wynik. Przyszedł jednak moment, kiedy zaczęła wydawać dziwne dźwięki. Nie trwało to dłużej niż miesiąc, kiedy żona powiedziała mi, że lodówka teściowej uległa awarii. Każdy z nas wie, że bez lodówki nie da się dziś żyć, dlatego czym prędzej udaliśmy się do sklepu w celu zakupu nowej – miejmy nadzieję, że tak samo bezawaryjnej.

Wybór był całkiem duży, dlatego zanim zdecydowaliśmy się na dany model, musieliśmy dokładnie obejrzeć każdą lodówkę w sklepie. Pomagał nam sprzedawca, który informował o ukrytych zaletach każdej z nich. Przyznam szczerze, że o większości wymienianych przez niego funkcji nie miałem pojęcia, ale w dalszym ciągu sądzę, że są to zwykłe gadżety, rzadko używane funkcje. Teściowa miała podobne zdanie, więc nie szukaliśmy modelów drogich, tzw. premium. Skupiliśmy się na poszukiwaniu taniej i energooszczędnej lodówki, co też nie było łatwe. Po wielu oględzinach wybór padł w końcu na firmę Polar, a konkretnie PCB 311 A+ S. Wszyscy byli zadowoleni z zakupu – uznaliśmy, że nie ma lepszej lodówki o podobnych parametrach i cenie. Oczywiście jak zwykle miało to wyjść dopiero podczas użytkowania. Jak było? Zaskakująco dobrze!

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Teściowa, podobnie zresztą jak żona, jest wzrokowcem. Kupuje więc rzeczy, które pasują do wystroju wnętrza. Całkowicie rozumiem ideę pozyskania czegoś, co będzie się komponowało z całą resztą otoczenia, ale brak uwzględnienia parametrów sprzętu jest dla mnie dość nielogiczny. Osobiście kupuje sprzęt, który spełnia wymogi estetyczne, jak i jakościowe. Na szczęście, ta lodówka wolno stojąca spełniała oba te parametry. Ciężko określić czy jest ładna, bo to rzecz indywidualna. Według mnie jej wygląd jest akceptowalny, choć nie pasuje mi srebrny kolor, którego użyto na zewnętrznym froncie drzwi. Z kolei moja żona była zachwycona. Każdy preferuje więc co innego, choć ciężko nie przyznać, że w kolorze srebrnym Polar PCB 311 A+ S prezentuje się jak klasa sprzętów premium. To spore wyróżnienie.

Polar PCB 311 - wnętrze

Jeżeli chodzi o design to też nie mam się do czego przyczepić. Półki, jak i wszystkie plastikowe elementy są wykonane z dbałością o najmniejsze detale. Krawędzie są lekko zaokrąglone, dzięki czemu pasuje to do ogólnej stylistyki, lodówki energooszczędnej i ekologicznej – zielone fragmenty na szybkach tylko to potwierdzają. Ciężko więc nie odnieść wrażenia, że mamy do czynienia ze sprzętem, który faktycznie służy przyrodzie, a dodatkowo generuje oszczędność, która wpływa na grubość naszego portfela.

Większość elementów lodówki składa się z plastików – nie licząc szklanych półek. To już standard. Nie zmienia to jednak faktu, że plastik jest naprawdę dobrej jakości. W swoim życiu miałem okazję oglądać, dotknąć a nawet testować wiele lodówek o różnych parametrach i klasie. Wiem też z jakich materiałów się składały – czasami nie były one przyjemne w dotyku. Firma Polar udowadnia, że niska cena może iść w parze z jakością wykonania, czego przykładem jest model PCB 311 A+ S. W jednym zdaniu – lodówka nastawiona na sporą eksploatację.

Polar PCB 311 - zamrażarka

Specyfikacja i wyposażenie

Przyszedł czas na specyfikację i wyposażenie. Co ciekawego znajdziemy w recenzowanej lodówce? Całkiem dużo… standardowych rozwiązań, czyli nie ma co liczyć na innowacje, czy nowe technologie. To nie ta liga. Polaris PCB 311 A+ S ma dość typowe jak dla większości lodówek rozmiary – 175 x 59,5 x 64 cm. Nie jest więc za duża, ani za mała. Co więcej, jej całkowita pojemność jest całkiem spora i wynosi aż 311 litrów195 litrów chłodziarka oraz 116 litrów zamrażarka. W chłodziarce bez większych problemów zmieścimy produkty żywnościowe na cały tydzień, a nawet i miesiąc. Podobnie jest w przypadku zamrażalnika, który może pochwalić się całkiem sporą przestrzenią (zamrażarka skrzyniowa) do przechowywania mięs, czy warzyw. Jestem pewien, że pod tym względem powinna teściowej w zupełności wystarczyć. Osobiście mam mniejszą i wystarcza.

Polar zaoferował w standardzie automatyczne rozmrażanie chłodziarki, co jest bardzo przydatnym dodatkiem. Szkoda, że podobnej funkcji nie uświadczymy w przypadku zamrażalnika. Tam zdecydowano się na rozmrażanie ręczne. Nie jest to też lodówka typu „No Frost”, ale ogólnie spełnia swoje podstawowe zadanie – przechowuje jedzenie. A skoro o podstawowych zadaniach mowa, to przybliżę wam wyposażenie wnętrza. Jest ono dość standardowe, co zapowiadałem już na początku, jednak całkowicie wystarcza. Producent oddał nam do dyspozycji półkę z klapką w zamrażarce, szufladę na warzywa i owoce, trzy półki w drzwiach, dwie szuflady w zamrażalce, cztery szklane półki w chłodziarce oraz jako gratis – pojemnik na jajka (rzadko zdarza się, by był w zestawie).

Polar PCB 311 - drzwi

Lodówka miała być energooszczędna i w rzeczywistości tak właśnie jest. Jej klasa energetyczna wynosi A+, co w rozliczeniu rocznym daje całkiem przyjemny wymiar opłat. Producent wyliczył, że lodówka rocznie zużyje około 299 kWh. Wydaje się to być dużo w porównaniu z innymi modelami, ale niech nas to nie zwiedzie, ponieważ zamrażalnik w modelu PCB 311 A+ S jest często o połowę większy niż w innych modelach, a jak wiemy to on „kradnie” najwięcej prądu. Pod tym względem Polar jest usprawiedliwiony. Skoro już przy zamrażalniku jesteśmy to warto wspomnieć, że jego klasa została ustalona na cztery gwiazdki – możliwość zamrożenia około 4 kilogramów mięsa w niecałe 24h. Na koniec podkreślmy poziom hałasu, którego norma wynosi 39 dB. Lodówka jest więc cicha.

Funkcje i opcje

W tym miejscu nie mam za wiele do powiedzenia. Powodem jest to, że model PCB 311 A+ S jest dość standardowy, by nie rzec – ubogi. Być może dla niektórych ciekawostką będzie to, że półki w chłodziarce są zrobione z tzw. bezpiecznego szkła. Odpornego na czynniki ludzkie – upuszczenia i  przesuwania.

Polar PCB 311

Na wyróżnienie zasługuje też funkcja „eco”, która pozwala zaoszczędzić około 10 procent energii. Drobnostka, ale cieszy.

Podsumowanie

Czy lodówka Polar PCB 311 A+ S okazała się być dobrym zakupem? Osobiście twierdzę, że nie mogliśmy dokonać lepszego, w tak atrakcyjnej cenie. Podobne, by nie rzec identyczne, zdanie ma moja żona i teściowa. Pod względem jakości wykonania oraz komfortu użytkowania jest nieźle. Drażni mnie jedynie fakt, że nie zastosowano powłoki antybakteryjnej, która wydaje się być już standardem, nawet w niskobudżetowych lodówkach. Cóż, teściowa będzie musiała jakoś bez tego żyć.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?