Newsy
polaroid-HEAD

Jeszcze nie tak dawno pisałem o telewizorach o rozdzielczości 4k jako nowości, dopiero wchodzącej na rynek. Kilka miesięcy później Polaroid, firma doskonale znana z błyskawicznie wywołujących zdjęcia aparatów i profesjonalnej taśmy filmowej, na której kręcone są największe produkcje kina, wypuszcza telewizor 4k… za 1000$! Czyżby był to strzał w dziesiątkę firmy, która jeszcze niedawno stała na skraju bankructwa?

Polaroid 4k TV

Logo Polaroid można ostatnio spotkać coraz częściej na urządzeniach takich jak telewizory, tablety czy kamery sportowe i amatorskie. Firma uświadomiła sobie, że nie może za daleko zajechać na pojedynczych produktach, nawet jeśli mają one status kultowy. A, że nazwa jest rozpoznawalna na całym świecie – odniosła niemały sukces na dotychczas nieznanym dla niej rynku.

Technologia 4k bierze swoją nazwę od ilości pikseli ułożonych w pozycji horyzontalnej, których jest aż 4 tysiące. Dokładnie z taką samą jakością profesjonalne, studyjne kamery nagrywają filmy na taśmie o szerokości 35 mm. Obraz ma o wiele pełniejszą barwę, bardzo żywe, naturalne kolory, nie wspominając już o jakości. Odpowiada za to rozdzielczość rzędu 3840 × 2160, czyli dwukrotnie wyższa niż dzisiejszy standard Full HD.

HD vs 4k

4k resolution

Obecnie format 4k nie jest jeszcze zbyt popularny, ponieważ wiąże się z olbrzymią ilością miejsca na dysku – filmy potrafią ważyć terabajty! Jednak właśnie takie telewizory, jak wspomniany wyżej Polaroid 4k za niecały 1000$ mogą zmienić sytuację, i już niedługo, wszyscy będziemy mogli cieszyć się naprawdę spektakularnym obrazem, który nie będzie się za bardzo różnił od rzeczywistości.

A jeżeli chcecie zobaczyć co potrafi 4k, zobaczcie trailer do filmu In Saturn’s Rings, zrobionego w całości w tej technologii, i traktującego o Wszechświecie. Bo przecież nie ma ciekawszej rzeczy. 😉

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

  • lex

    Jeśli jakość TV będzie zadowalająca to świetna informacja. Obecnie możemy pozwolić sobie na TV z 4K na poziomie 10 tys zł (czyli ok 3 tys $).
    Mam nadzieję, że telewizja dogoni technicznie telewizory, bo obecnie ciężko czasami nawet o dobry sygnał 1080p.
    Efekty 3D również mogłyby ulec poprawieniu, teraz to oprócz filmu Camerona fajne scenki występuję w IMAX i w reklamach tv np. firmy LG.