Poradniki
SLIDER

Fotelik samochodowy dla dziecka

Na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać, zwłaszcza gdy mówimy o najmłodszych. Niby wszyscy to wiedzą, a jednak wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, rodzice ciągle popełniają podstawowe błędy. Kierują się ceną, reklamą, odkupują używane na serwisach aukcyjnych i nie sprawdzają atestów, ani renomy producentów. Może to prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji, a przecież foteliki są właśnie po to, żeby ich uniknąć. Oferta ciągle się powiększa, nowi producenci wchodzą z innowacyjnymi rozwiązaniami na rynek, co często nie ułatwia, a komplikuje wybór. Jak więc znaleźć najlepszy i najbezpieczniejszy fotelik? Zapraszamy do poradnika, który mamy nadzieję, znacznie ułatwi wybór.

Europejski certyfikat ECE i niezależne testy ADAC

ECE

Przede wszystkim, należy zadbać o to by fotelik pochodził od renomowanego, sprawdzonego producenta, spełniającego wszystkie wymogi i posiadającego niezbędne certyfikaty. Firmy takie jak Römer czy KinderKraft od wielu lat profesjonalnie zajmują się fotelikami dziecięcymi, więc ryzyko dostania uszkodzonego, czy niepoprawnie działającego sprzętu spada praktycznie do zera. Największe firmy muszą dbać o jakość i zadowolenie klientów, a te bardzo łatwo stracić, gdy mowa o tak delikatnej sprawie jak bezpieczeństwo dziecka. Najważniejszym certyfikatem, który musi posiadać producent, jest ECE R44-03 albo 04. Tylko wypełnienie podstawowych założeń wymaganych przez te certyfikaty, daje zielone światło do swobodnej dystrybucji fotelików na rynku europejskim. Jest to jednak podstawowe, niezbędne minimum, które bardzo łatwo osiągnąć, więc wielu ekspertów rekomenduje dodatkowe, niezależne testy. Za naszą zachodnią granicą wypracowany został system ADAC, który dzięki dokładniejszym pomiarom (kamery nagrywają filmy z szybkością 2 tysięcy zamiast 500 klatek na sekundę) i dodatkowym próbom (zderzenie boczne, które zostało całkowicie pominięte przy przyznawaniu ECE) jest jednym z najbardziej wiarygodnych systemów oceny fotelików dla dzieci. Oceniane są w skali szkolnej, i niestety sporo producentów oblewa testy. Nie radzimy kupować urządzeń, które dostały 1 lub 2, bo jak sami pamiętamy ze szkoły – będą oznaczały niedostateczną, lub mierną ochronę naszego dziecka. Foteliki, które w testach dostały 3 lub więcej można śmiało zamontować w swoim samochodzie, choć oczywiście im wyższa ocena (a co za tym idzie, często również i cena), tym bardziej niezawodny sprzęt.

System montażu ISOFIX

ISOFIX

Gdy już wiadomo, że urządzenie jest bezpieczne, trzeba dopasować je do samochodu. Nie każdy fotelik, nawet najwyżej oceniany, współgra z każdym modelem samochodu – często fotelik idealnie przylegający do siedzenia jednego modelu może być „luźny” w innym, a to jest bardzo niebezpieczne. Warto wybrać kilka modeli i sprawdzić (samodzielnie lub w Internecie) czy pasują do danego modelu samochodu. Bardzo pomagają w tym różne systemy mocowania fotelika, takie jak europejski ISOFIX, czy amerykański LATCH. Nie dość, że ułatwiają zamontowanie sprzętu w samochodzie, to minimalizują ryzyko, że zrobi się to niepoprawnie – a jest to niestety zmora wypadków samochodowych z udziałem dzieci. Co prawda testy z 2009 roku pokazują, że żaden z tych systemów nie jest idealny, jednak, na pewno są dużo bezpieczniejsze niż montowanie fotelików samodzielnie (chociaż i te może się sprawdzić, w przypadku gdy dokładnie przeczyta się instrukcję i wypełni wszystkie jej założenia).

Bardzo ważne jest, żeby kupować nowe, nieużywane foteliki. O ile łatwo sprawdzić czy samochód brał udział w wypadku, i takie ekspertyzy są stosunkowo tanie, to praktycznie nie ma takiej samej możliwości, jeśli chodzi o siedzenia dla dzieci (a jeżeli byłaby, to ekspertyza najprawdopodobniej kosztowałaby więcej niż sam fotelik). Każdy, nawet niegroźny z pozoru wypadek, może dokonać niewidocznych dla oka mikro uszkodzeń w urządzeniu – w końcu jest to konstrukcja z materiałów sztucznych, nie z metalu, więc o wiele bardziej podatna na uszkodzenia. Dodatkowo występuje też problem starzenia się plastiku, zwłaszcza wystawionego na słońce albo niskie temperatury, co stwarza jeszcze większe zagrożenie, osłabiając materiał. Uszkodzony wewnętrznie fotelik może nie funkcjonować poprawnie, a narażać dziecko na niebezpieczeństwo żeby zaoszczędzić kilka złotych nie wydaje się zbyt rozsądne. Oczywiście tyczy się to również właścicieli – po każdym wypadku powinno się wymienić taki sprzęt, a stary wyrzucić, nie odsprzedawać.

Kategorie wagowe

Kategorie wagowe - fotelik samochodowy

Foteliki występują w trzech głównych kategoriach wagowych, i to nimi powinniśmy kierować się przy zakupie urządzenia. Foteliki dla najmłodszych mieszczą się w kategorii wagowej od 0 do 13 kilogramów, i ich wielkość dostosowana jest do dzieci o takiej wadze. Oczywiście są bardzo bezpieczne, ponieważ dziecko w tym wieku jest jeszcze delikatne. Przy tak małych dzieciach, warto też pomyśleć o zmianie kierunku ułożenia fotelika (oczywiście, nic nie robić na własną rękę, a przy pomocy instrukcji i porad producenta). W Szwecji, w której już w latach osiemdziesiątych upowszechniło się układanie najmłodszych dzieci tyłem do kierunku jazdy, jest o wiele mniejszy odsetek uszkodzeń ciała wśród niemowlaków, niż gdziekolwiek indziej. Dzieje się tak dlatego, że podczas wypadku, siła uderzenia rozkłada się równomiernie na plecy dziecka, nie nadwyrężając jego szyi. Gdy głowa malca zaczyna wystawać poza górną krawędź fotelika, trzeba pomyśleć o zmianie urządzenia na większe (w przypadku starszych dzieci, sygnałem do zmiany fotelika, jest wystawanie linii oczu nad tą samą krawędź).

Pamiętając o tych radach, można o wiele prościej wybrać dobry, niezawodny i przede wszystkim bezpieczny sprzęt. Bardzo łatwo zapomnieć o tym wszystkim podczas zakupów, ale to co może się stać, gdy wybierzemy niesprawdzony albo kiepski fotelik, jest po prostu groźne. Warto jak najlepiej zabezpieczyć swoje dziecko, i nie oszczędzać, bo tak jak pisaliśmy na początku – bezpieczeństwo najmłodszych jest najważniejsze.

Bartosz Filipowicz

Zobacz bogatą ofertę fotelików samochodowych na naszej stronie OleOle.pl

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

  • Michał

    Świetny poradnik, ktoś wreszcie zebrał potrzebne informacje w jedną całość. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nie ma co kupować taniego fotelika! Wybrał bym znaną firmę i solidny fotelik, który zapewni bezpieczeństwo mojemu dziecku.