Recenzje AGD
pralka Bosch WAE2048FPL

Pralka Bosch Serie 4 VarioPerfect WAE2048FPL – niemiecka precyzja w rozsądnej cenie?

Za co cenię niemieckie marki? Głównie za jakość. Produkty niemieckich producentów są zwykle lepsze jakościowo od konkurencji, ale też – niestety – droższe. Za lepszy produkt trzeba płacić więcej. Co więcej, nie jest to jedynie wymysł sprytnych marketingowców. Marka się liczy i za nią też płacimy odpowiednie tantiemy, ale nie aż tak duże, jak sądzimy. Czy niemiecka technologia jest lepsza od innych? Nie. Wszystkie urządzenia są w gruncie rzeczy tworzone w ten sam sposób. Oczywiście w kwestii technologii, bo przykładanie wagi do produkcji to całkowicie inna para kaloszy. Bosch jest jedną z marek, które cenię za jakość, gwarancję i żywotność sprzedawanych przez siebie urządzeń.

Tym razem chciałem postawić na coś sprawdzonego, coś godnego uwagi, z czym po kilku dniach nie miałbym problemu. Pomyślałem, że najlepiej będzie zainwestować swój czas w niemiecki sprzęt. Słowo przeszło w czyn i już nazajutrz wybrałem się do sklepu po wybór odpowiedniego „cuda”. Z racji tego, że lubię sprzęt praktyczny, czyli taki który naprawdę wyręcza nas z ciężkiej pracy domowej, to zdecydowałem się na pralkę – Bosch Serie 4 VarioPerfect WAE2048FPL. To średnia półka pod względem ceny – wierzcie lub nie, ale są pralki, które kosztują nawet 4-5 tysięcy złotych. Jakością dorównuje najlepszym.

pralka Bosch WAE2048FPL

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Po wyglądzie nie obiecywałem sobie zbyt wiele. Dlaczego? Troszkę już znam niemiecką stylistykę i wiem, że jest ona bardziej stanowcza, ale też i chłodna – prostsza w powszechnym rozumieniu. Mnie to nie zraża, a nawet mi to odpowiada, bo po chwilowej modzie mam pewność, że będzie to model, który nadal nacieszy moje oczy. Bosch wyznaje w tej kwestii starą szkołę – robić produkty proste, ale ponadczasowe. Recenzowany przeze mnie model (Serie 4 VarioPerfect WAE2048FPL) udowadnia, że to dobrze obrana strategia, a przynajmniej odzwierciedlają to wyniki sprzedaży.

Bosch nigdy nie był dla mas. Zawsze oferował droższe i tańsze produkty, ale nawet te najtańsze nie mogły się równać ceną z tym co oferuje konkurencja, a oferowała zwykle taniej i więcej. Nie zmienia to jednak faktu, że na urządzenia niemieckiej marki w dalszym ciągu jest spore zapotrzebowanie. Trzeba je więc zapełniać.

Tak jak wspomniałem na początku. Recenzowany przeze mnie model nie wyróżnia się na tle konkurencji. Dla niektórych może być nawet brzydszy, od większości sprzedawanych na rynku. W sumie to nie byłbym nawet tym zdziwiony. Ten dość skostniały wizerunek, można było w jakimś stopniu ocieplić. Ach, ta niemiecka “sterylność”.

Jakość materiałów stoi na bardzo wysokim poziomie, choć Bosch „nie wybiega” pod tym względem przed konkurencję. Plastiki są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy, a ponadto mamy wrażenie, że materiał jest twardy i niepodatny na uszkodzenia mechaniczne. To jednak mylne wrażenie, bo plastik, jak w każdym innym sprzęcie, tak i tu, wcześniej czy później się zarysuje. Nie ma szans, by było inaczej.

ekran panelu sterującego Bosch WAE2048FPL

Po prawej stronie zdecydowano się zamontować przełącznik do wyboru programu. Możemy także kontrolować przebieg prania z środkowego ekranu. Lewa strona została przeznaczona dla detergentów. Mam wrażenie, że panel jest troszkę przeładowany, że troszkę przytłacza, ale być może tylko ja je odnoszę. Sam już nie wiem.

Negatywnie oceniam pracę przycisków, które po prostu nie pracują tak, jak powinny. Czasami, by zaskoczyły, trzeba je mocno wcisnąć. Innym razem siła nie odgrywa tu żadnej roli. Spotkałem się z opiniami różnych ludzi i praktycznie każdy z nich narzeka na ten problem. Co się stało z niemiecką solidnością?

Specyfikacja i wyposażenie

Pod względem specyfikacji technicznej pralka Bosch Serie 4 VarioPerfect WAE2048FPL to prawdziwe ferrari wśród swoich cenowych konkurentów. Jest bardzo oszczędna i pojemna, a tego połączenia u konkurencji brakuje mi najbardziej. Poza tym, nie uświadczyłem problemów z źle dopranym praniem, ale o tym za chwilę. Na początku skupmy się na efektywności energetycznej.

Niemiecki sprzęt od zawsze dzierżył koronę jakości, ale czasy szybko się zmieniają. Samsung prześciga rywala, często oferując więcej za mniej. Bosch w dalszym ciągu może pochwalić się stołkiem lidera w kwestii wykorzystania energii i wody. Klasa energetyczna urządzenia została ustalona na A+++. Nie jestem pewien czy miałem okazję testować równie oszczędną pralkę. Wiem natomiast, że jest to jeden z niewielu najoszczędniejszych modeli na rynku. W ciągu roku wykorzysta nie więcej, jak 165 kWh (0,75 kWh) – przynajmniej zgodnie z wyliczeniami producenta. Świetnie też radzi sobie z zużyciem wody – 100686 litrów rocznie (52 litry na cykl).

wybór programu do prania Bosch WAE2048FPL

Bosch Serie 4 VarioPerfect WAE2048FPL może pochwalić się dobrą klasą prania, która została ustalona na A. Faktycznie, nie miałem problemów z niedopranymi ubraniami, a starałem się ją testować najwierniej jak potrafię – tłuste plamy, wino, smar itp. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że spora w tym zasługa użytych detergentów. Niemniej, pralka i jakość jej prania, też ma znaczenie. Dużo gorzej ma się sprawa z wirowaniem (klasa wirowania D) prania. Praktycznie zawsze jest mokre, choć używam maksymalnej dostępnej prędkości wirowania – 1000 obrotów na minutę. Kolejny zawód.

Nie zapominajmy o wielkości urządzenia, bo do standardowych nie należy – 59 x 60 x 84,8 cm. Dzięki temu, że pralka jest większa, to mieści w sobie więcej prania, bo aż 7 kilogramów. To naprawdę dobry wynik! Zadowolone powinny być duże rodziny lub takie, które mają dzieci – jak wiemy, dzieci często brudzą ubrania, a więc potrzeba prania się zwiększa.

Niestety, ale mam zastrzeżenia co do głośnej pracy. Podczas prania, pralka generuje 58 dB, a podczas wirowania już 74 dB. To podobny wynik jak w przypadku konkurencji, ale od Boscha spodziewałem się lepszego wygłuszenia. Zawiodłem się, bo poziom głośności nie jest zadowalający.

Funkcje i opcje

Niemiecki producent stawia na funkcje dodatkowe – muszę przyznać, że trochę ich jest. Niemniej, warto też zwrócić uwagę na wybór programów, bo to głównie od nich będzie zależeć jakość i długość naszego prania. Programy prania to: bawełna, delikatny, jedwab, koszule, mix, pranie wstępne, sport, syntetyki, szybki 15 min, wełna.

Funkcje dodatkowe to: automatyka wagowa, dodatkowe płukanie, EcoPerfect, informacja o przedozowaniu środka piorącego, kontrola piany, mniej zagnieceń (łatwe prasowanie), równomierne rozłożenie ładunku w bębnie, Start/Pauza z opcją dołożenia prania, sygnał dźwiękowy końca pracy, system 3D-AquaSpar, TimePerfect, VarioPerfect.

Podsumowanie

Pralka Bosch Serie 4 VarioPerfect WAE2048FPL to świetne urządzenie, ale jak to mówią nie ma róży bez kolców. Tak też jest i w tym przypadku. Choć pierze dobrze i oszczędza przy tym energię, to nie radzi sobie z wirowaniem, a przy tym jest głośna – jak na obowiązujące standardy. Po niemieckiej marce spodziewałem się czegoś lepszego. Pamiętajmy jednak, że nawet Bosch ma prawo do błędów.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?