Recenzje AGD
11111bosch

Pralka Bosch WAK24260PL – niemiecka precyzja

Od jakiegoś czasu coraz częściej zastanawiam się nad wymianą pralki, ponieważ moja obecna nie nadaje się już do typowego użytkowania – ciągłe awarie zatruwają mi życie. Fakt, że urządzenie ma już 10 lat, może poświadczać o tym, że nadszedł już czas wymiany. Zapewne interesuje was jaka pralka jest w stanie tyle wytrzymać. Odpowiedź jest prosta – każda, produkowana dziesięć lub więcej lat temu. Firma nie grała w tym większej roli, bo każdy produkt był tworzony sumiennie. Oczywiście, przez tak długi okres użytkowania nie obyło się bez awarii, jednak teraz stały się one zbyt uciążliwe – to jeden z tych modeli, które w dalszym ciągu można naprawić za psi grosz, co dzisiaj jest praktycznie niemożliwe. Musiałem jednak szybko zdecydować, która pralka będzie mi służyć przez kolejne lata życia. Wybór nie był prosty.

Szybko skorzystałem z możliwości przetestowania produktu – nie kupiłbym przecież kota w worku, opierając się tylko na rewelacjach producenta, czy opinii innych klientów. Musiałem jednak zadecydować, który produkt będzie lepszy dla mnie i mojej rodziny. Zwracałem uwagę na ekonomiczne zużycie energii, ale także i na wygląd urządzenia – nie oszukujemy się, urządzenia mają być nie tylko funkcjonalne, ale i dobrze prezentować się w domu, niejako stanowiąc dodatek dekoracyjny. Po kilkudniowym namyśle i przeglądnięciu miliona ofert, w końcu zdecydowałem się na konkretny model – Bosch WAK24260PL. Wydaje mi się, że jest to sprzęt optymalny i uderza wprost w moje potrzeby. Być może pralka nie jest tania – konkurencja ma dużo lepsze ceny – ale z nawiązką odpłaca to dobrą, prostą i komfortową pracą.

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Jak już wspomniałem na początku wygląd ma znaczenie. Nowoczesne sprzęty elektroniczne powinny więc nie tylko bezawaryjnie pracować, ale być przy tym ładne. O tym, czy ktoś uzna dany sprzęt za ładny, to sprawa dyskusyjna – bo gusta są różne. Nie zmienia to jednak faktu, że sprzęt musi wyróżniać się czymś ciekawym, a już na pewno pasować do pustej – wygospodarowanej – przestrzeni w domu. Musi stanowić niejako element dekoracyjny, choć w wielu przypadkach jest to wręcz niemożliwe. Wydaje mi się, że tak jest w przypadku pralek – choć nowe modele Samsunga zaczarowały mnie na nowo. Więc jak prezentuje się Bosch WAK24260PL? Niemiecko. Czy takie określenie byłoby dobre? Sam nie jestem pewien. Nie zmienia to jednak faktu, że kształty są proste, linia jest znana, a z panelu sterowania dowiemy się praktycznie wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć. Ten minimalizm i prostota ma swój urok, ale widać, że jest to surowy i powściągliwy design. Niemniej należy się plus.

11111bosch

Dominującym tu kolorem jest biały – nie licząc czarnego panelu. Nie mam zastrzeżeń co do koloru, ale muszę przyznać, że nieco mnie już znudził. W sprzętach AGD to prawdziwy standard, a że teraz modna jest biel, to temat będzie drążony bardziej dogłębnie niż zwykle. Co by jednak nie mówić, rewolucji nie ma. Na uwagę zasługuje jakość wykonanych elementów. Nie bardzo wiem, gdzie był składany mój model, ale muszę przyznać, że jakość podzespołów, elementów użytkowych, zostały wykonane prawie perfekcyjnie. Właśnie takiego materiału oczekiwałbym od swojej przyszłej pralki. Mam także wrażenie jakby plastik, z którego pralka jest wykonana, był odporny na zarysowania, ale to pewnie złudne – kwestia czasu i wszystko się zarysuje. Rączka, pokrętło, przyciski czy pojemnik na detergenty – wszystko to zostało wykonane z dobrej jakości plastiku.

Specyfikacja i wyposażenie

Bosch WAK24260PL od początku zrobiła na mnie dobre wrażenie i to nie tylko w kwestii wyglądu, ale też pod względem parametrów technicznych. W mojej rodzinie ubrania szybko się brudzą, a że trochu nas jest, to i pralka powinna być odpowiednich rozmiarów. W rzeczywistości jeżeli chodzi o rozmiary to jest standardowa (59 x 60 x 85 cm), jednak jej pojemność do normalnych nie należy. Okazuje się, że bęben jest w stanie pomieścić, aż 8 kilogramów prania, co w przypadku mojej obecnej pralki jest niemożliwe (5 kg) – musiałem włączać pranie dwukrotnie, bo nie wszystko się mieściło. Jeżeli więc ktoś ma dużą rodzinę – szczególnie sporą ilość dzieci – to radzę zdecydować się na bardziej pojemne urządzenie.

IMG_0402

Pralka robi też bardzo dobre wrażenie w kwestii efektywności energetycznej. Dawno nie spotkałem urządzenia, o takich parametrach zużycia, choć nie obyło się też bez wad. O ile do klasy energetycznej (A+++) nie mam kompletnie zastrzeżeń, bo jest ona najwyższą z możliwych, o tyle w przypadku klasy wirowania (B) już tak. Nie oznacza to, że ubranie wyciągamy mokre, bo 1200 obrotów na minutę musi zrobić swoje, ale przy mniejszych obrotach może już nie być tak kolorowo. Co by jednak nie mówić, Bosch WAK24260PL jest oszczędny – roczne zużycie energii to 196 kWh (0,96 kWh na cykl). Zużycie wody na cykl jest także optymalne i wynosi 51 litrów – czasami mniej, czasami więcej, bo wszystko zależy od programu i stopni.

A jak urządzenie prezentuje się pod względem generowanego hałasu? Tragedii nie ma, ale mogłoby być lepiej. Producent zadeklarował, że w przypadku prania pralka uzyskuje głośność 56 dB, a w przypadku wirowania 75 dB. Ciężko mi ocenić poprawność tych wyników, ale pralka była głośna. Nie mogę tego ocenić na minus, ponieważ nie spotkałem się jeszcze z pralką, która jest cicha – wszystko przede mną.

Funkcje i opcje

Aby można było powiedzieć, że urządzenie jest funkcjonalne, trzeba sprawdzić go pod względem oferowanych programów. Bosch zadbał o to, by wybór był całkiem pokaźny. Oto lista programów: antyalergiczny, bawełna, delikatny, koszule, odplamianie, outdoor (odzież nieprzemakalna), pranie ręczne, pranie wstępne, sport, syntetyki, szybki 15 min, szybki 30 min, wełna. Szczerzę przyznaje, że korzystanie z nich było prawdziwą przyjemnością, pranie zawsze doprane – kwestia detergentów – i praktycznie suche. Czego chcieć więcej? Dodatkowej funkcjonalności, nie ograniczającej się jedynie do wyboru programów.

IMG_0401

Model WAK24260PL posiada kontrolę piany, system czyszczący szufladę na detergenty, system TimePerfect i VarioPerfect, zwiększający stabilność AntiVibration Design, alarm informujący o skończonej pracy. Urządzenie jest wstanie poinformować nas także o tym, że przedozowaliśmy środek piorący – zdarzyło mi się kilka razy. Poza tym pralka pierze w taki sposób, by prania nie były zbyt zagniecione – mniej pracy przy prasowaniu.

Podsumowanie

Pralka Bosch WAK24260PL to świetna propozycja dla dużych rodzin, ceniących sobie komfort pracy urządzenia, stabilność pracy i ekonomiczne podejście do zużytej energii. Myślę, że w kolejnych testach ciężko mi będzie przebić ten model, choć warto zauważyć, że wszystko się zmienia i prędzej czy później trafię na coś lepszego. Jak na razie, gorąco polecam.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?