Recenzje AGD
85154f8179e3de776d42e7148ef3c0c4d67d0c45

Pralka Hotpoint-Ariston WMD 942 K EU – oryginalnością nie wygrasz

Nie trzeba być przesadnie nowoczesnym człowiekiem by wiedzieć, że niektóre sprzęty są nam zwyczajnie niezbędne. Osobiście zaliczam do nich pralkę, lodówkę, czy kuchenkę. Nie wyobrażam sobie bez nich życia, bo byłoby jak powrót do ery, gdzie potrawy przyrządzano w czasie rozpalonego ogniska, zdobytą zwierzynę zjadano praktycznie tego samego dnia, a na ewentualny odór ubrań raczej nikt nie narzekał – niektórzy myli je w jeziorach. Poza tym nasze społeczeństwo przyzwyczaiło się do pewnej wygody. Niektórzy też po prostu nie mają czasu na gotowanie, sprzątanie czy pranie. Wolą by za nich zrobił to ktoś inny lub ewentualnie maszyna. Jeżeli o sprzęt chodzi, to pełną automatyką może poszczycić się przede wszystkim pralka. Wrzucamy odpowiednie detergenty, ustawiamy program, czas oraz temperaturę prania i włączamy. Urządzenie zrobi wszystko za nas, a po skończonej pracy zakomunikuje to dość subtelnym dźwiękiem. A poza tym, kto dziś pierze ręcznie? Szkoda na to czasu.

Pomyślałem więc, że mądrze będzie zrecenzować pralkę, a że w Polsce ich wiele, to też miałem problem z wyborem tej odpowiedniej. Tym razem chciałem przetestować coś bardziej oryginalnego. Wchodząc do sklepu widziałem tylko jedną, ale za to znacznie odróżniającą się od reszty pralkę. Była koloru czarnego (Hotpoint-Ariston WMD 942 K EU), więc ciężko jej było nie zauważyć w towarzystwie białych sprzętów. Krótka rozmowa z kierownikiem i wiedziałem, że użyczą mi ją do testów. Musiałem się jednak uzbroić w cierpliwość, bo nie można mi było udostępnić modelu wystawowego. Czekałem więc na dostawę z magazynu. Trwało to dosyć długo, bo aż dwa tygodnie, ale w końcu do mnie dotarła. Pierwsze wrażenie było całkiem przyjemne, ale po dłuższym kontakcie mogłem już z czystym sumieniem stwierdzić, że do najlepszych to ta pralka z pewnością nie należy.

85154f8179e3de776d42e7148ef3c0c4d67d0c45

Wygląd i konstrukcja urządzenia

O wyglądzie pralki Hotpoint-Ariston WMD 942 K EU można by napisać całkiem sporo. Widać, że jest to sprzęty oryginalny i z pewnością nie chodzi tu tylko o kolor, choć ten jak na tego rodzaju sprzęt jest dość „egzotyczny”. Oryginalny jest nie tylko kolor, ale także panel z wyborem programów do prania (kształt kolisty – niespotykany), czy nawet rączka od bębna – takiej rączki nie było mi dane zobaczyć u innych producentów. Zacznijmy jednak od koloru. Wbrew pozorom czarny kolor może się podobać, ale kompletnie nie pasuje do jasnych pomieszczeń, a że większość takie ma (taka moda) to też sprzęt nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Z pewnością pralka pasuje bardziej do ciemnych pomieszczeń – najlepiej wpadających w czerń. Mi osobiście bardzo podoba się ten kolor, ale z racji tego, że u mnie wszystko jest jasne to pewnie nigdy bym się na nią nie zdecydował. Mam jednak pewne zastrzeżenia.

Dlaczego producent zdecydował się na odblaskowe elementy? Ja wiem, że modne są dziś „odblaski”, ale w przypadku modelu WMD 942 K EU nie wygląda to zbyt ciekawie. Dużo lepiej prezentowała by się wersja z czarnym, ale nie odblaskowym lakierze/plastiku. Poza tym, widać praktycznie każdy bród – odciski palców są na porządku dziennym. To z pewnością najbardziej irytująca rzecz na świecie, ale jeżeli nie masz co robić z czasem i lubisz czyścić wszystko dookoła, to ten sprzęt się dla ciebie nada.

Poza odblaskami wszystko wydaje się być w jak najlepszym porządku. Nie można narzekać ani na elementy wewnętrzne, ani tym bardziej na zewnętrzne. Pod względem wykonania sprzęt jest dobry. Widać, że producent nie szczypał się z jakością plastików, choć odblaskowy front może budować względne poczucie tandety. Ciekawostką jest rączka, bo jak długo żyje to takiej nie widziałem. Niby nic wielkiego, a cieszy. Nie wiem jednak czy większość z was podzieliłaby moje zdanie, bo np. mojej żonie się to nie podoba – woli mieć schowany uchwyt od bębna.

Specyfikacja i wyposażenie

Według mnie pralka powinna być oszczędna, bo i prać zdarza nam się nader często. Każdorazowe włączenie urządzenia ma więc swoją cenę – określone miarą zużycia wody i prądu. Jak w kwestii zagospodarowania energii i jej wykorzystania wypada Hotpoint-Ariston WMD 942 K EU? Dobrze, choć nie obyło się bez wad.

Klasa energetyczna urządzenia została ustalona na A++ co oznacza, że jest to model bardzo ekonomiczny. Zużycie prądy nie jest więc zbyt duże – producent zadeklarował, że w ciągu roku pralka nie powinna zużyć więcej niż 270 kWh w przypadku standardowego prania. Akceptowalne jest też zużycie wody, bo 11 litrów na cykl to dość standardowy wynik – rocznie 15400 litrów. Warto jednak zauważyć, że o ile klasa prania stoi na dobrym poziomie – klasa A – o tyle w przypadku wirowania nie wygląda to dobrze – klasa B. Po każdym praniu – im większe obroty tym lepiej – wyjmowałem mokre ubrania. Nie były więc one dostatecznie dobrze „wywirowane”. Kończyło się na tym, że musiałem ręcznie wykręcić wodę z ubrań – jej nadmiar może szokować. Jest to o tyle ciekawe, że pralka oferuje aż 1400 obrotów na minutę. Niestety, ale rzeczywistość pokazuje, jakoby miała znacznie mniej. Od pralki oczekuję troszkę więcej.

IMG_0398

Mimo wszystko pralka jak na swoje rozmiary – 59,9 x 59,5 x 85 cm – jest dość pojemna. Do bębna zmieści się aż 9 kilogramów prania, co według mnie jest fantastycznym wynikiem. Przy większej pojemności bębna oszczędzamy nie tylko czas na kolejne załadowanie ubrań, ale także wodę, czy prąd. Pod względem poziomu hałasu też jest całkiem znośnie. Firma Hotpoint-Ariston deklaruje 56 dB w czasie prania i 79 dB w trakcie wirowania.

Funkcje i opcje

Opcji jest tu cała masa. Począwszy od programów prania, a na funkcjach dodatkowych skończywszy. Nie wszystkie jednak prezentują się zbyt dobrze, bo i nie spełniają przynależnej im funkcji. Zacznijmy jednak od programów prania. Dostępne są następujące: bawełna, białe, codzienny, intensywny, jedwab, odplamianie, syntetyki, szybki 30 min, wełna.

Pralka może też pochwalić się dodatkowymi funkcjami, takimi jak: automatyka prania, certyfikat Woolmark, dodatkowe płukanie, mniej zagnieceń (łatwe prasowanie), płukanie antyalergiczne, pranie ECO, pranie intensywne (odplamianie), czy wyświetlacz LCD. Model WMD 942 K EU posiada też wbudowane zabezpieczenie przed zalaniem, a także blokadę panelu sterowania – w razie gdyby dzieci chciały coś przy pralce majstrować.

Podsumowanie

Pralka Hotpoint-Ariston WMD 942 K EU to jedna z najciekawszych, pod względem koloru, pralek na rynku. Nie można odmówić jej także ekonomicznego prania – głównie przez bęben. Nie wszystko jednak działa tu jak należy. Niektóre programy nie spełniają swojej funkcji, a ubrania po praniu są częstos zbyt mokre. Mimo wszystko warto się nad nią zastanowić.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?