Recenzje AGD
F075796_PNGPR_Z

Raz na jakiś czas mam ochotę „zmierzyć się” z jakimś tańszym niż zwykle testowanym sprzętem. To dobra taktyka, bo w ten sposób mogę sprawdzić, czy rzeczywiście produkty tanie są gorsze od tych troszkę droższych. Mogę tak naprawdę sprawdzić za co klient przepłaca i w czym dany sprzęt góruje nad innym. Często jednak okazuje się, że różnice pomiędzy droższym, a tańszym urządzeniem są bardzo niewielkie. Decyduje więc kilka detali, czy choćby sam wygląd – nie oszukujemy się, tańsze urządzenia z reguły do najpiękniejszych nie należą. Nie oznacza to też, że tańsze znaczy zawsze gorsze – choćby w drobnym detalu. Doświadczyłem to na własnej skórze, ale to zbyt długa opowieść na dzisiejszy artykuł. Musicie uwierzyć mi na słowo, że tak rzeczywiście było.

„Spragniony” i rządny kolejnych testów, postanowiłem udać się do zaprzyjaźnionego sklepu. Po raz kolejny wiedziałem, że wybór będzie troszkę trudniejszy niż zwykle, bo znowu nie miałem czasu się przygotować – odpowiednia lektura w sieci robi swoje. Nie wiedziałem więc na co się ostatecznie zdecyduje – czy będzie to lodówka, a może piecyk gazowy. Długo się zastanawiałem – bo ponad godzinę – ale ostatecznie wybór padł na pralkę, model niskobudżetowy. Indesit Eco Time IWD 61051 (PL) to kawał dobrego sprzętu, co w tej cenie nie jest stosunkowo częstym widokiem. W przypadku pralki często jest też tak, że lepsza specyfikacja techniczna nie przekłada się na lepsze pranie, co miałem okazję doświadczyć na droższych modelach konkurencji. Nie obyło się jednak bez małych rozczarowań.F075796_PNGPR_Z

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Pralka do najlżejszych urządzeń na rynku z pewnością nie należy. Od zawsze miałem więc problem z wniesieniem ją na górę. Kiedy jednak poważnie zacząłem testować urządzenia wiedziałem, że będą musiał mieć kogoś do pomocy – w końcu to około 30-40 kilogramów. Zamawiając pralkę do domu wybierałem opcję z wniesieniem. Zawsze odbywało to się w ten sam sposób – dwóch Panów walczących z około 40-kilogramowym „bydlakiem”. Walka nigdy nie była łatwa, bo mieszkam na trzecim piętrze o dość stromych schodach – małe utrudnienie.

IMG_2045_2

Kiedy więc pralka Indesit Eco Time IWD 61051 (PL) dotarła pod wskazany adres, byłem szczęśliwy, że wreszcie będą mógł ją przetestować – realizacja zamówienia trwała tylko dwa dni. Byłem ciekaw jak wygląda. Co prawda widziałem ją w sklepie, ale bardziej skupiłem się na specyfikacji technicznej i cenie niż na wyglądzie zewnętrznym, czy jakości użytych materiałów. Kiedy więc w domu rozpakowałem karton, moim oczom ukazała się ładna i biała pralka z dość wyraźnym logiem firmy Indesit. Nie powaliła mnie swoim wyglądem, ale według mnie nie było też i tragedii.

Powiem wam szczerze, że jak na model niskobudżetowy to Indesit wykonał kawał dobrej roboty. Wygląd jak za podaną w sklepie cenę jest rewelacyjny, choć w porównaniu do wysokobudżetowych modeli brak mu praktycznie wszystkiego – przede wszystkim „charakteru” i „stylu”. Nie będą jednak porównywał, bo nie na tym mój wpis polega. Jeżeli ktoś lubi biały kolor, to myślę, że z modelem Eco Time IWD 61051 (PL) nie będzie miał problemów. Bardzo ładnie prezentują się napisy. Użyta czcionka nie jest być może rewelacyjna, ale barwa napisów (błękitna?) prezentuje się świetnie na białym tle. W aspekcie prania nie jest to jednak istotne. To detal, ale trzeba przyznać, że ładny.

Bardziej interesującym tematem jest jakość użytych materiałów. W przypadku pralek nie ma z tym większych problemów. Plastik jest dobry jakościowo, więc nie nam się „przypadkiem” nie urwie, czy złamie. Model Eco Time IWD 61051 (PL) nie wyróżnia się niczym szczególnym w tej kwestii. Jest bardzo poprawny, a nawet powiedziałbym, że nieco standardowy. Bardzo ciekawie zaprojektowano uchwyt od bębna, a także od pojemnika na detergenty. Widać, że mają się dopełniać, stanowiąc jedną całość.

IMG_2046_2

Specyfikacja i wyposażenie

O ile do wyglądu pralki nie miałem zastrzeżeń, o tyle nie wiedziałem czego mogę spodziewać się po pracy urządzenia. Czytając w sklepie specyfikację techniczną wiedziałem, że nie jest to model słaby. W praktyce jednak zawiodłem się na wielu modelach pralek. Praktycznie każda miała jedną, ale jak dla mnie dyskwalifikującą wadę. Czytający moje wpisy zapewne zdają sobie sprawę z tego czym owa wada była. Resztę potrzymam w niepewności.

Zajmijmy się pierw efektywnością energetyczną, bo ta jest ważna, o ile nie najważniejsza w całym zestawieniu. Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że rachunki za prąd są coraz wyższe. Z roku na rok będzie drożej – żadna firma nie ma zwyczaju ich obniżać. Pralka jest urządzeniem kupowanym na lata – nie na dwa, lub trzy, ale często na pięć i więcej (o ile przetrwa). Trzeba więc kupować z głową, model teoretycznie oszczędny, dający mały upust na generowanych stratach za energię elektryczną. Pralka Indesit Eco Time IWD 61051 (PL) generuje tylko 213 kWh za rok – klasa energetyczna A+. To całkiem dobry wynik. Podobnie jest zresztą z zużyciem wody – 8643 litry za rok. Łatwo więc policzyć przyszłe koszty – bez detergentów.

IMG_2047_2

Zmartwiony byłem jedynie z powodu klasy wirowania, bo ta otrzymała ocenę C, co nie jest zbyt dobrym wynikiem. Poza tym, maksymalna prędkość wirowania też nie zachwycała – pralka jest w stanie osiągnąć maksymalnie 1000 obrotów na minutę. Myślałem, że po raz kolejny się zawiodę, że pranie będzie mokre. Tym razem było inaczej. Choć pranie nie było do końca takie, jakiego bym się spodziewał, to i tak nie kapała z niego woda, jak z poprzednich i dużo droższych modeli konkurencji. Warto też wspomnieć o generowanym poziomie hałasu. Dla prania jest to 60 dB, a dla wirowania 74 dB. Jest więc całkiem głośna.

Funkcje i opcje

Urządzenie Indesit ma do też do zaoferowania ciekawą funkcjonalność. Znajdziemy w niej dodatkowe płukanie pranych ubrań, czy program zmniejszający zagniecenia – w pewnym sensie ma to być pomocne podczas prasowania. Poza tym, model ten został wyposażony w wyświetlacz LCD.

Nie będziemy też narzekać z powodu małej ilości programów do prania, bo tych jest całkiem sporo. Wśród nich znajdziemy program: delikatny, jeans, pranie butów, pranie ręczne, pranie wstępne, sport, syntetyki, szybki, wełna. Wydaje mi się, że jest to wystarczające zestawienie dla typowych użytkowników pralki.

Podsumowanie

Indesit Eco Time IWD 61051 (PL) to ciekawie zaprojektowana pralka. Nie wyróżnia się zbytnio pod względem wyglądu, ale nie można jej też niczego zarzucić – dobre plastiki. Jest to ciekawa alternatywa dla droższych konkurentów, bo praktycznie nie różni się od nich niczym szczególnym. Tani, dobry i ekonomiczny model.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?