Recenzje AGD
F081494_PNGPR_Z

Pralka Indesit IWSE 51051 BC ECO PL

W dzisiejszych czasach ciężko jest kupić sprzęt „doskonały”, czyli taki który spełni większość naszych wymagań. Właściwie to nie ma się co łudzić, że kiedykolwiek natrafimy na taki produkt. Z punktu widzenia korporacji jest to wręcz nierealne, ponieważ zahamowało by to zyski, ludzie straciliby pracę i koło przestałoby się kręcić. Jest w tym pewna logika. Nigdy więc nie dostaniemy sprzętu, który będzie bezawaryjnie i „posłusznie” spełniał wszystkie zadania. Jeżeli decydujemy się na zakup urządzenia ze względu na chociażby jego moc, to trzeba być otwartym na możliwe wady – w czymś na pewno nie dopisze (np. będzie pobierał dużo energii). 

Osobiście nauczyłem się szukać maszyn, które nie będą w 100 procentach odzwierciedlać mojej teorii na temat sprzętu idealnego, bezawaryjnego, czy po prostu bez wad. Zdałem sobie sprawę, że jest to nierealne, że na próżno przyjdzie mi tracić czas. Zbędne poszukiwania nie są więc moim celem, a każdą maszynę staram testować się pod zupełnie innym kątem. Po tytule zapewne wiecie już, że recenzja będzie dotyczyć pralki. I choć nie jest to model doskonały – bo nie ma takich – to niewątpliwie ma ona swoje zalety. Czy opinia o bezawaryjności sprzętu Indesit jest słuszna? Postanowiłem to sprawdzić.

Wygląd i konstrukcja

Na pierwszy ogień pójdzie wygląd urządzenia. Pralka Indesit wygląda naprawdę ładnie, choć jak to zwykle bywa, faceci nie znają się na wyglądzie. Poza tym o gustach się nie dyskutuje. Niemniej nie mogę nie wspomnieć o ciekawie zaprojektowanym przednim panelu. Być może nie będzie to zaletą dla wszystkich, ale w moim odczuciu pralka stylizowana jest na stare wzornictwo. Przypominają mi się czasy, kiedy pewne ustępstwa w wyglądzie przez nadmuchany minimalizm, nie były brane pod uwagę. Przedni panel to prawdziwe przeładowanie informacji. Znajdziemy tam opis dostępnych funkcji, programów, kilka przycisków, a także pokrętło czy panel wyświetlający moment pracy urządzenia. Dominującym kolorem jest biały, do czego przywykliśmy kupując sprzęt AGD – znacząca większość tego rodzaju urządzeń jest biała.

DSCN3115

Niektórzy zarzucili mi, że testowana przeze mnie pralka Indesit podoba mi się głównie ze względu na to, że jestem tradycjonalistą. Lubię więc mieć do dyspozycji tradycyjne pokrętło i przyciski służące do kontroli urządzenia, niż dotykowy ekran, który często jest najsłabszym „ogniwem” ulegającym awarią – wiem co mówię. Jeżeli trwalsza praca urządzenia ma być okupiona jego wyglądem, to bez wątpienia idę na taki deal. Wydaje mi się jednak, że w rzeczywistości wygląda to troszkę inaczej, a awaryjność pralki na pewno nie jest podyktowana jej wyglądem, tylko dokładnie przemyślaną konstrukcją. Pralka Indesit IWSE 51051 BC ECO PL wydaje się być dobrze przemyślaną maszyną, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i jakościowym. A skoro o jakości mowa, to nie sposób nie wspomnieć o użytym materiale. Pralka została wykonana z elementów plastikowych (przedni panel) oraz metalowych (reszta obudowy). Plastik jest przyjemny w dotyku przez co czujemy, że nie mamy do czynienia z chińską tandetą – choć i tak produkowano go w Chinach. Blacha jak blacha, spełnia swoje zadanie, choć jest podatna na wgniecenia – nieostrożni mogą je zaliczyć dość szybko.

Specyfikacja i wyposażenie

Specyfikacja urządzenia zdradza, że nie jest to model przeznaczony dla każdej rodziny. Problemem jest niewielka pojemność bębna, bo mieści on w sobie maksymalnie 5 kilogramów prania. Wiem, że dla niektórych jest to wystarczające, ale w przypadku rodzin z więcej niż dwójką dzieci mogą rozpocząć się schody – pranie na raty to niezbyt komfortowe rozwiązanie. Niemniej jeśli nie potrzebujemy większej gabarytowo pralki, to Indesit sprosta naszym zadaniom. Wymiarowo nie jest najgorzej a powiedziałbym, że wręcz standardowo – wymiary to 85cm x 59,5cm x 42,5cm.

Kiedy pierwszy raz przenosiłem to urządzenie, to wydawało mi się, że nie mam do czynienia z pralką, a czymś o wiele cięższym. Naprawdę z wielkim trudem poradziłem sobie z przeniesieniem modelu Indesit IWSE 51051 BC ECO PL we właściwe miejsce. Okazało się, że pralka waży ponad 61 kilogramów, co wydaje mi się ciut zawyżone, ale cóż, przecież nie noszę tego codziennie prawda?

Pod względem akceptowalnej ilości obrotów nie jest najgorzej, choć wydaje mi się, że nowoczesne pralki stać na nieco więcej. Model IWSE 51051 pozwala obracać bębnem maksymalnie do 1000 na minutę. Zaletą jest to, że nie rozerwie prania „na strzępy”, co ma miejsce w nieprzystosowanych bębnach i większych obrotach. Pod względem wirowania światowa klasa to to nie jest – dla ekspertów to mocne C. No dobrze, a może w kwestii zużycia jest lepiej? Tak, w tym przypadku jest lepiej, ponieważ pralka ma wysoką klasę energetyczną ustaloną na A+. W ogromnym uproszczeniu oznacza to, że jest ekonomiczna. Mniejsze rachunki za wodę i prąd to większa oszczędność dla budżetu domowego. Warto o tym pamiętać!

Funkcje i opcje

Programów i funkcji jest tu pod dostatkiem. Właściwie każda pani domu lub domorosły mężczyzna znajdzie tu coś dla siebie – od programów szybkich, po takie które wymagają większego zaangażowania. Wniosek nasuwa się jeden – dobrze opisane możliwości urządzenia będą zrozumiałe dla wszystkich. Co więc Indesit daje nam do dyspozycji? Przede wszystkim 16 różnych programów z czego najważniejsze to:

– Program Strefa 20 °C,
– Program Jeansy,
– Program Wełna,
– Program Jedwab i Firany,
– Program Obuwie,
– Program Intensywny,
– Sport Program,
– Sport Light,
– Opcja Energy Saver (włącza tryb energooszczędny).

DSCN3107

Poza tym pralka Indesit IWSE 51051 BC ECO PL posiada stosowne zabezpieczenia przeciwko przelaniu. Zadba też o to, by nie doszło do niekontrolowanego wycieku wody. Na uwagę zasługuje także funkcja Stand by oraz opóźniony start – przydatne ustrojstwo.

Podsumowanie

Co mogę powiedzieć na temat testowanej pralki? Przede wszystkim to, że jest solidna. Pod żadnym względem nie zawiodła mnie podczas swojej pracy. Nie była zbyt głośna, a ponadto ukończyła pranie w wyznaczonym przez producenta czasie – z doświadczenia wiem, że niektóre pralki mają z tym spory problem. Być może jestem trochę sentymentalny względem starych sprzętów, dlatego podoba mi się to co dla innych jest nie do przyjęcia. Wierzę jednak, że mniej elektroniki – kogo ja chce oszukać – wpłynie korzystnie na pracę urządzenia, jego długość, a także bezawaryjne użytkowanie. Na koniec ciekawostka – pralki Indesit należą do najmniej awaryjnych na świecie. Czy podobnie jest w przypadku testowanego modelu? Nie miałem okazji testować jej dłużej niż kilka dni, ale myślę że po kilku latach nadal nie było by z nią problemów.

Łukasz Musialik

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?