Recenzje AGD
1pralka

Pralka Miele W3164WSS – renoma ma znaczenie

W naszych domach jest wiele urządzeń, które na co dzień wyręczają nas z wielu obowiązków. Niektóre z nich to sprzęty, bez których człowiek nie jest dziś w stanie się obejść. Dobrym przykładem jest chociażby lodówka, która zajmuje się przechowywaniem i zabezpieczeniem naszej żywności – tak by była ona smaczna i zdrowa. No bo kto dziś funkcjonuje bez lodówki? Jak już ktoś się taki znajdzie, to musi zdać sobie sprawę, że takich jak on jest niewielu. Innym przykładem sprzętu wyręczającego nas z pracy jest zmywarka. Urządzenie to nie jest jednak standardem w każdym domu, choć według mnie powinno, bo oszczędza nie tylko nasz czas, ale i pieniądze, bo rachunki za wodę są odczuwalnie dużo niższe.

Ukoronowaniem sprzętów pomocnych w domu wydaje się być pralka. Bez niej jak bez ręki – funkcjonować nie można. Nie wyobrażam sobie, by ktoś nie posiadał takiego urządzenia w domu. Co więcej, kupując go, zazwyczaj nastawiamy się na bezawaryjne pranie przez co najmniej kilka lat. Rzeczywistość jest jednak bardziej brutalna i to co niegdyś wytrzymywało ponad dziesięć lat typowego użytkowania, dziś już pada po pięciu. Różnica jest więc znacząca. Postanowiłem więc przyjrzeć się bliżej pralce z wyższej półki – Miele W3164WSS. Już na wstępie mogę dodać, że urządzenie wywarło na mnie bardzo dobre wrażenie – po resztę zapraszam poniżej.

Wygląd i konstrukcja

Niektórzy z nas stwierdzą, że pralka to pralka i nie ma w niej nic odkrywczego. Idąc tym tropem pralka nie ma więc „wyglądać”, ale dobrze prać i na tym jej cała funkcjonalność powinna się opierać. Niemniej osoby te zatrzymały się nie w tych czasach co trzeba. Dziś nie liczy się już tylko funkcjonalność i bezawaryjna praca, ale także nowoczesny wygląd – często dopasowany do naszego stylu w mieszkaniu. Urządzenia służą dziś jako element dekoracyjny w mieszkaniu, więc w jakimś stopniu muszą się prezentować – no chyba, że są całkowicie schowane. Jak jest w przypadku Miele W3164WSS? Zaskakująco dobrze.

IMG_0406

Pralka jest naprawdę ładna. Powiedziałbym, że pod względem wyglądu jest mało wymagająca, bo jej konstrukcja jest naprawdę prosta. Pierwsze co rzuca się w oczy to typowe kształty, dość kanciaste, ale w ostateczności nowoczesne. Nie sposób nie zauważyć srebrnego koloru na obramówce drzwiczek pralki. Jest dość charakterystyczny i na pewno dodaje jej stylu – czyni ją bardziej nowoczesną. Wyżej, bo na przednim panelu, też nie wieje nudą. Mamy pojemnik na detergenty, mały wyświetlacz informujący o czasie pracy – choć jego funkcjonalność na tym się nie kończy – a także kilka przycisków i pokrętło. Nie znajdziemy więc wodotrysków w postaci dotykowego ekranu, który montuje się w kosmicznie wyglądających pralek Samsunga. Producent zdaje sobie sprawę z awaryjności tego elementu, dlatego też nie zdecydował się na jego montaż. Poza tym chciał uzyskać dobry, minimalistyczny wygląd i bezawaryjność pracy, co najwyraźniej mu się udało, bo jakość elementów stoi na bardzo wysokim poziome – biorąc pod uwagę cenę urządzenia, nie mogło być przecież inaczej.

Specyfikacja i wyposażenie

Przyszedł czas, by przyjrzeć się jej z bliska. Pozostawmy zachwyt związany z wyglądem i skupmy się na pracy. Miele W3164WSS to pod tym względem bardzo udana konstrukcja, no ale nie spodziewałem się niczego innego. Firma ma pewną renomę, której stara się trzymać, więc wypuszczenie sprzętu wadliwego, czy niekompletnego po prostu mija się z celem – a także z polityką firmy. Co by nie mówić, klasa energetyczna urządzenia to „A+” – w kwestii zużycia energii. Nieco gorzej jest w przypadku klasy wirowania, bo ocena B dość marnie wygląda na tle konkurencji. Nie zmienia to jednak faktu, że Miele jest naprawdę ekonomiczna.

IMG_0405

Roczne zużycie wody – piorąc standardowo – to około 10780 litów wody (51 litrów na cykl). W przypadku rocznego zużycia energii jest to 199 kWh (1,1 kWh na cykl). Wyniki są więc bardzo dobre, co zresztą sam zauważyłem po blisko miesięcznym użytkowaniu sprzętu – żal się rozstawać. Dla jednych jednak bardziej istotnym parametrem będzie pojemność urządzenia, a w tej kwestii model W3164WSS nie ma się czego wstydzić. Pralka jest w stanie pomieścić aż 7 kilogramów prania, co jak dla mnie jest fantastycznym wynikiem – im większa rodzina, tym liczniejsze zalety. Wymiary pralki są dość standardowe i wynoszą 59,2 x 59,5 x 85 cm. Warto też wspomnieć o maksymalnej prędkości wirowania, która w tym przypadku wynosi 1400 obrotów na minutę. Nie jest to chyba zły wynik, prawda?

Funkcje i opcje

Przyszedł czas na omówienie koronnych możliwości Miele W3164WSS. Pod względem funkcji i dodatków pralka nie ma sobie równych. Standardowe urządzenia piorące nie są tak zróżnicowane i opierają się jedynie na kilku programach. Z testowanym przeze mnie urządzeniem jest inaczej. Producent uposażył model w takie programy jak: automatyczny, bawełna, ciemne materiały, delikatny, jeans, jedwab, pranie ręczne dla wełny, pranie wstępne, szybki. W sumie jest ich dziewięć, więc nie jest źle. Co najważniejsze, każdy z nich został dokładnie spersonalizowany. Jeżeli więc masz do prania bawełnę to warto uwierzyć na słowo, że pralka naprawdę zaopiekuje się tym miękkim materiałem – uprzednio ustawiając program bawełna. Przez ostatnie cztery tygodnie miałem sporo czasu, by się w tym utwierdzić.

IMG_0407

Niemniej ciekawie jest w kwestii funkcji dodatkowych. Producent postanowił wyposażyć model w funkcję AutoClena. Polega ona na dokładnym oczyszczeniu pojemnika z detergentami. W zwykłych pralkach, po jakimś czasie, osadzają się tam pozostałości po proszku lub płynie – zdarza się, że pralka nie wypłucze wszystkiego lub nasypiemy zbyt dużo. W urządzeniu Miele W3164WSS to nie problem – pojemnik jest zawsze czysty. Pozostałe, niemniej ciekawe dodatki to: dodatkowe płukanie prania, kontrola piany, dodatkowa pamięć na indywidualne ustawienia użytkownika, czy równomierne rozłożenie prania w bębnie. Może to tylko dodatki, ale naprawdę wpływają na komfort użytkowania urządzenia.

Podsumowanie

Podsumowując, pralka Miele W3164WSS jest absolutnie jednym z lepszych wyborów, jakie możesz dokonać w przypadku zakupu urządzenia pomocnego w codziennych obowiązkach – jednym z nich jest pranie. Renoma firmy nie pozwala na spekulacje odnośnie pracy, czy jakości wykonania. Model W3164WSS po raz kolejny potwierdza, że lepiej być po prostu nie może. Bezawaryjna praca, nowoczesny wygląd i ciekawa funkcjonalność sprawia, że nie chce się z tą pralką rozstawać, ale niestety będę musiał, bo w kolejce do testów czekają już inne modele. Niemniej uważam, że pralka jest warta zakupu.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?