Recenzje AGD
pl_WF60F4E0N2W-EO_503_Front_white

Pamiętam czasy, gdy nie każdego było stać na pralkę. Wówczas było to coś nowego, a nawet niespotykanego. Pozwolić na nią mogli sobie jedynie ludzie zamożni, wpływowi. Już wtedy wiadomo było, że będzie to produkt masowy, ale trzeba było czasu, zmiany ustroju i bardziej aktywnego życia, by to zamierzenie mogło wejść w życie. W kolejnych latach ludzie zatracali się w pracy, bo i wymagania były znacznie większe – kto chciał utrzymać etat musiał się nieźle napocić. Teraz jest podobnie. Ludzie, wzorem zachodu, są zajęci swoimi sprawami. Pracują, wykorzystują każdą wolną chwilę na na oddanie się własnym przyjemnościom, a przy tym dobrze się bawią. Niewiele jest czasu także na sen. Dlatego też pralka – podobnie jak i inne urządzenia w domu – pomaga nam zaoszczędzić czas na mozolnej pracy w domu. Kiedyś trzeba było prać ręcznie, a dziś robi to za nas maszyna.

Bardzo cieszę się z tego, że mogę żyć w czasach, kiedy to rozwój technologi jest coraz szybszy, bardziej stabilny i nakierowany na poprawę standardów życia. W swoim domu posiadam wiele urządzeń, ale wydaje mi się, że najbardziej cennym jest pralka. Pomyślmy, ile miesięcznie zaoszczędza nam godzin wysiłku. To nie tylko oszczędność sił, ale także i czasu, dzięki czemu możemy spożytkować go na coś innego, coś bardziej pożytecznego i twórczego. Z tego też względu postanowiłem przetestować pralkę. Zakupów dokonałem dość szybko, bo i wybór był niewielki – chyba przedświąteczna wyprzedaż okazała się być strzałem w dziesiątkę. Zdecydowałem się na pralkę Samsung WF60F4E0N2W. Na wstępie mogę zaznaczyć, że jest to dobry sprzęt za niezbyt wygórowaną cenę, choć do najlepszych jest mu zdecydowanie daleko.

pl_WF60F4E0N2W-EO_507_Right-Angle-Open_white

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Co mogę powiedzieć o wyglądzie pralki? Czy zrobił na mnie wrażenie? Nie. Czy jest nowoczesny? Można tak powiedzieć. Czy nadaje się do każdej łazienki/kuchni/pralni? Tego nie wiem – zależy od gustu. O ile Samsung WF60F4E0N2W jest dość standardowy pod względem kształtów i w zasadzie nie różni się od innych modelów dostępnych na rynku, o tyle panel (przynajmniej ten informujący nas o pracy urządzenia) jest dość ciekawy. Pokazuje nie tylko czas do zakończenia prania, ale także ujawnia nam informacje na jakim etapie pracy jest pralka. Wyświetlacz wydaje się być dobrej jakości, ale bez wodotrysków – nie jest to LCD. Zdecydowanie najładniejszym elementem jest pokrętło umiejscowione na środku w górnej części urządzenia. Służy ono do wyboru programu prania – różne programy, dla różnych materiałów. Trochę to dziwne, ale tak ładnego pokrętła nie widziałem dotąd w żadnej pralce. Poza tym, na zakończeniach ma wbudowane niebieskie diody – idealnie wkomponowane w stylistykę usytuowanego obok błękitno-czarnego ekranu – które informują o wyborze programu.

IMG_2040_2

Z prawej strony nie ma w zasadzie nic ciekawego, bo jedynie pojemnik na środki czystości – trzy przegrody. Tuż za szklanymi drzwiami – mocne szkło – znajduje się bęben. Bęben, jak bęben – nic szczególnego. Nie podoba mi się jedynie w nim to, że jest troszkę mały, ale o tym napiszę później. Ogólnie muszę jednak przyznać, że pralka została wykonana z dobrych materiałów. Nie zdziwię was pewnie tym, że górującym elementem jest plastik, ale to dobrej jakości plastik. Samsung przyzwyczaił nas do tego, że tworzony przez niego sprzęt jest nie tylko tani, ale też i składa się z dobrym materiałów. Kłamstwem było by stwierdzić, że jest inaczej.

Specyfikacja i wyposażenie

Od pralki oczekuje tego, by sprawnie „uwijała się” z praniem. Nie cieszą mnie już wodotryski, których i tak jest mało – choć z drugiej strony najnowsze pralki Samsunga robią piorunujące wrażenie. Dobrze jest więc kupić model, który nie odbiega od reszty urządzeń w domu – by nie było spotkania klasyku z nowoczesnością – a przy tym sprosta wymaganiom nowożytnych ludzi. Czy model WF60F4E0N2W spełnia pokładane w nim nadzieje? I tak i nie.

IMG_2041_2

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na efektywność energetyczną. Z pewnością nie jest to model najbardziej ekonomiczny z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia, ale do złych też nie należy. Klasa energetyczna została ustalona na A+, co według mnie jest dobrym wynikiem, ale bez szaleństw. Szczerze, jeżeli nie ma nic lepszego, a przynajmniej w tej samej cenie to wydaje mi się, że takie zużycie prądu i wody jest akceptowalne – roczne zużycie energii to około 194 kWh, a zużycie wody to 8580 litrów. Samsung dużo gorzej radzi sobie z odwirowaniem prania, czego doświadczyłem już niejednokrotnie na własnej skórze – klasa wirowania to B. Mimo, iż maksymalna prędkość wirowania wynosi 1200 obr/min, to niedostatecznie odwirowuje pranie. Bardzo często zdarzało się, że było mokre, choć z instrukcji wynika, że nie powinno to mieć miejsca. Kiedy więc kupujecie pralkę to starajcie się zawsze sprawdzać klasę wirowania, bo nie bez przyczyny jest podawana w sklepie. Niemniej, do prania nie mogę się doczepić – klasa prania A – bo pralka radzi sobie nawet ze sporymi zabrudzeniami, co może być po części spowodowane dobrym proszkiem do prania.

IMG_2042_2

Wspomniałem już o wielkości bębna, ale teraz chciałbym to bardziej rozwinąć. Bęben do wielkich nie należy – to fakt. Poziom załadowania to tylko 6 kilogramów prania, ale dla przeciętnej pary jest to wystarczające. Kiedy jednak w domu pojawiają się dzieci to załadunek może być niewystarczający. Trzeba więc liczyć się z tym, że pralka będzie pracować kilka razy dziennie. Jeżeli więc nasza rodzina zalicza się do tych większych lub planujemy ją powiększyć, to kupmy model z większym bębnem. Z pewnością będziecie z niego bardziej zadowoleni.

Warto też wspomnieć o poziomie generowanego hałasu – 61 dB dla prania i 76 dB dla wirowania. Być może nie jest ona zbyt cicha (zwłaszcza podczas wirowania), ale do najgłośniejszych też nie należy. Dla mnie może być. W dodatkowym wyposażeniu znajdziemy wąż dopływowy oraz wąż odpływowy.

Funkcje i opcje

Urządzenie posiada kilkanaście programów piorących. Są to: bawełna, ciemne materiały, codzienny, intensywny, jeans, pranie ręczne, pranie wstępne, program dziecięcy, sport, syntetyki, szybki, wełna. Wybór jest więc całkiem spory – nikt nie powinien narzekać. Nie martwi też dodatkowa funkcjonalność, ponieważ zastosowano: automatykę prania (Fuzzy Logic – Samsung), bęben Diamond – konstrukcja bębna pralki o specjalnym profilu, ceramiczna grzałka, wyświetlacz LED. Najciekawsza wydaje się być grzałka ceramiczna, która pozwala przedłużyć pracę urządzenia i to nawet o kilka lat – nie osadza się na niej kamień.

Podsumowanie

Pralka Samsung WF60F4E0N2W jest dobrym pod względem jakości urządzeniem. Materiały są dobrze spasowane, a na jakość plastików nie można narzekać. Małe zastrzeżenia można mieć do jakości wirowania – pranie jest mokre. Niemniej, jeżeli poszukujesz taniej i nowocześnie wyglądającej pralki, to wybór staje się oczywisty.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?