Poradniki
PS4 czy XBOX ONE? Co jest lepsze?

Konsola do gier. Ile to ja czasu przed nią spędziłem. Zaczęło się dość niewinnie, od rosyjskiej podróbki słynnego SNES’a, a skończyło na najnowszej generacji. Od razu przyznam jednak, że należę raczej do grupy niedzielnych graczy, bowiem nie zawsze mam czas grać, a i dzisiejsze tytuły nie są takie jak kiedyś – przynajmniej z mojej perspektywy. A jak radzą sobie dziś dwie najnowsze konsole na rynku – Xbox One i PlayStation 4? Obydwie mają coś ciekawego do zaprezentowania. Choć w gruncie rzeczy są takie same (pod względem technicznym), to gry mają już inne. Która konsola jest więc lepsza?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ mimo iż są podobne, to każda jest skierowana do innego klienta – w zasadzie liczą się gry ekskluzywne. Jeżeli więc na jakąś się zdecydujemy to zapewne, będzie to wynikiem ceny lub dostępności gier. Pod tym względem nie ma przegranych, bo obie konsole dopiero się rozwijają. Na gry przyjdzie jeszcze czas. Przejdźmy do wyglądu i specyfikacji technicznej.

Wygląd urządzeń

Na pierwszy rzut oka wygrywa PlayStation 4, ale jest to tylko pierwsze wrażenie. Jest dużo smuklejsza i ogólnie lepiej się prezentuje. Poza tym, konsola od Japończyków jest zdecydowanie mniejsza, a i mniej waży, przez co łatwiej jest ją umiejscowić w salonie – można ją postawić w pozycji pionowej lub poziomej. Z Xbox’em One jest problem. Jest wielki, a wyglądem przypomina magnetofon – nie można go, tak jak w przypadku konsoli Sony, ustawić w pionie. Nie można mu jednak odmówić specyficznego piękna. Poza tym, wydaje się być wyjątkowo trwały, bo materiał ma jakby lepszy. Wykorzystany w obu konsolach plastik wydaje się być dobrej jakości.

Konsola XBOX ONE

Ostatecznie jednak z wyglądu podoba mi się bardziej PlayStation 4. Nie wiem czy jest to spowodowane nowoczesną linią, czy może możliwościami ułożenia konsoli w pionie/poziomie, ale trzeba przyznać, że wygląda po prostu nowocześniej i bardziej stylowo.

Kontrolery

Jeszcze kilka miesięcy temu mógłbym powiedzieć, że zwycięzcom tej konkurencji mógłby być tylko kontroler z Xbox’a One – kontynuacja tego, co dobrze zaimplementowano w starszej generacji. Muszę jednak troszkę przyhamować, bo Sony zrobiło mały krok naprzód w związku z DualShockiem 4. Pad ten prezentuje się dużo lepiej od swoich poprzedników, ale też i lepiej leży w dłoniach – jest zauważalnie większy od tego z Xbox’a One. Dodatkowo pad został wyposażony w panel dotykowy, mikrofon, mały głośniczek i diodę funkcjonującą podobnie do znanego nam wszystkim kontrolera Move – z konsoli PS3 (kompatybilny z PS4).

DualShock 4 jest też cięższy, co jednych może ucieszyć, a innych zmartwić – osobiście lubię mieć w ręku coś ciężkiego. Na razie niewielka część gier wykorzystuje potencjał nowego kontrolera Sony i bardzo prawdopodobne, że nigdy go nie wykorzysta – podobnie jak miało to miejsce w przypadku kontrolera Move na PS3. Sam pad trzyma się jednak wygodnie. Dużo lepiej leży w dłoniach, przez co spędzanie długich godzin przed telewizorem nie jest tak uciążliwe, jak kiedyś. Nie cieszy natomiast wykonanie pada, a głównie gumowe nakładki na analogi. Po kilku dniach mogą się zacząć przecierać, co jest wyjątkowo irytujące. Na szczęście można je zamówić i nie należą do drogich, jednak sam fakt istnienia problemu jest dość uciążliwy.

Konsola Playstation 4 (PS4)

Pad od Microsoftu jest dużo lepiej wykonany. Poprawiono jego kształty, ale nie odbiega on znacząco od oryginału. Prezentuje się jednak dużo lepiej, bo więcej w nim minimalizmu. I choć poprzedni pad z Xbox’a leżał doskonale w dłoniach, tak obecny jest od niego dużo lepszy. Mimo, iż Sony zrobiło w tej kwestii spore postępy, to i tak nie dorównuje kontrolerowi Xbox’a One. Być może uda się go pokonać następnym razem, przy okazji premiery najnowszej generacji konsol. W tej generacji kontroler Microsoftu nie ma sobie równych.

Specyfikacja techniczna

Pod względem specyfikacji technicznej oba urządzenia prezentują się praktycznie tak samo. Niewielkie różnice przemawiają na korzyść PlayStation 4, ale czy będzie to wykorzystane przez producentów tworzących głównie produkcje multiplatformowe? Nie wydaje się to być realnym scenariuszem. Bardziej prawdopodobne jest to, że konsola będzie graficznie przodować tylko we własnych i ekskluzywnych pozycjach – niedostępnych dla konkurencji. Aczkolwiek różnice i tak będę niewielkie.

Specyfikacja techniczna Xbox’a One wygląda następująco:

– GPU: AMD Jaguar x86 (8-rdzeni)
– CPU: AMD GCN 768-SPU
– RAM: 8 GB DDR3 2133MHz, 32 MB eSRAM (tylko 5 GB wydzielone dla gier, ponieważ 3 GB zajmuje system)
– Pojemność dysku: 500 GB HDD (nie można wymienić na nowy, ale można podpiąć drugi przez USB)
– Napęd optyczny: Blu-Ray, DVD
– Audio: 7.1 Surround Sound
– Obraz: zdolny do wyświetlania obrazu 1080p i 4K (teoretycznie)
– Wyjście A/V: HDMI, Optical SPDIF
– Wejście A/V: HDMI
– Dodatkowe wyposażenie: Microsoft Kinect Voice/Move

Specyfikacja techniczna PlayStation 4 prezentuje się tak:

– GPU: AMD Jaguar x86 (8-rdzeni)
– CPU: AMD GCN 1152-SPU
– RAM: 8 GB DDR5 5500MHz
– Pojemność dysku: 500 GB HDD (można wymienić na nowy)
– Napęd optyczny: Blu-Ray, DVD
– Audio: 7.1 Surround Sound
– Obraz: zdolny do wyświetlania obrazu 1080p i 4K (teoretycznie)
– Wyjście A/V: HDMI, Optical SPDIF, analogowe
– Wejście A/V: niedostępne
– Dodatkowe wyposażenie: Kontroler Playstation Move, kamera Playstation Eye

Gry

Konsolę kupuje się przede wszystkim dla gier, więc ani specyfikacja techniczna, ani tym bardziej wygląd urządzenia nie powinien być dla nas wyznacznikiem. Muszę jednak zmartwi tych, którzy myślą, że ekskluzywne pozycje będą górować na ich konsoli. Jest to raczej mocno wyważone i każda z firm ma swojego asa w rękawie. Większość gier jest z reguły dostępna na jedną i drugą konsolę i wierzcie lub nie, ale różnice są na tyle niewielkie, że ciężko jest się je w ogóle dopatrzyć.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że konsola Microsoftu od zawsze była kojarzona z grami akcji i tym razem jest podobnie – coś dla bardziej dorosłego gracza. Z kolei konsola Sony jest od zawsze pod tym względem zróżnicowana, więc w swojej ofercie ma zarówno strzelanki, jak i platformówki – utarło się stwierdzenie, że to gry dla dzieci.

Podsumowanie. Co lepsze? Xbox One czy PS4?

Mimo, iż konsole wydają się być od siebie różne – głównie ze względu na swój wygląd – to tak naprawdę są do siebie bardzo podobne. Żadna z nich nie ma miażdżącej przewagi nad konkurencją, nawet pod względem cenowym – Xbox One wydaje się być nawet troszkę tańszy. Niech zdecyduje więc przywiązanie do marki, ewentualne tytuły ekskluzywne i wygoda.

Zainteresował Cię któryś z tych produktów? Zamów go w sklepie OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

 • Magico

  Zawsze mialem PS. Kilka lat temu przesiadlem sie na XBoxa, ktory byl 2 razy w serwisie (rysował płyty). W końcu wymienili na nowy, w którym zawiodła szuflada. Oddałem, zwrócili pieniądze. Powróciłem do PS, które mam do dziś. Teraz czas na nowy klocek.
  Więc tak, PS mam od dziecka, zaczynając od pierwszego modelu jaki się tylko pojawił. Nigdy nie miałem żadnego problemu. Pady nie do zajechania.
  W PS4 nie podobają mi się dwie rzeczy; słaba żywotność baterii controlera, wycierające się gumki od analogów już po kilku tygodniach użytkowania.
  XOne; nowe pady super w porównaniu do poprzednich z nie precyzyjnym “krzyżakiem”,
  (Brak akumlatora w kontrolerze co zmusza nas do zakupu oddzielnie-żałosne. To akumlator powinien być w zestawie a opcja wymiany na baterie “paluszki” powinna być atutem. Kiedy to controler się wyczerpuje a gracz chce szybko dokończyć daną grę).,
  Menu nie czytelne moim zdaniem. Jest bałagan tak jak w Windows 10. W PS4 wszystko na swoim miejscu i przejrzyste.
  I ta awaryjność, ale to jest tylko moja subiektywna opinia. Z doświadczenia XOne nie przekonuje mnie za bardzo nie zawodnością swoich produktów. Być może źle trafiłem ale liczy się coś takiego jak zaufanie konsumenta.
  Ogólnie XOne podoba mi się bardzo wizualnie w kolorze białym jak i PS4 również w kolorze białym.
  Jeszcze jedna uwaga. Xbox cenowo strasznie leci w dół. W czasie premiery jest droższy od swojego konkurenta a później jest tańszy. Po 2 latach będzie go można kupić za pół darmo. PS jest raczej stabilne cenowo. To również o czymś świadczy.