Recenzje Tablety
tablet_modecom_1331.jpg

Modecom Free TAB 1331 HD x2

Polscy producenci nowego tabletu Modecom Free TAB 1331 HD X2 poszli pod prąd, i zamiast bardzo popularnego, kieszonkowego rozmiaru 7 cali postawili na o wiele większy ekran o średnicy 13 cali. Brylowanie w największych rozmiarach sprzętów mobilnych staje się powoli domeną Polaków- niedawno pisałem o smartfonie Monster firmy Pentagram, który też nie do końca nadążał za trendem miniaturyzacji (i był to wybór świadomy). Czy maksymalizacja to przyszłość polskiego przemysłu technologicznego?

Użytkowanie

Oczywiście wielkość tabletu od razu rzuca się w oczy – do ręki dostajemy tak naprawdę mały, przenośny komputer o wadze 1,3 kilograma i rozmiarach (336 x 230 x 12 mm). Wygląda dość elegancko i ekskluzywnie, co w połączeniu z wytrzymałymi materiałami jakich użyto do jego konstrukcji (aluminium) daje poczucie solidności. Nie jest to na pewno tablet który padnie po miesiącu użytkowania, nawet dość intensywnego. Producent zresztą doskonale zdaje sobie z tego sprawę – świadomy małej mobilności sprzętu reklamuje go jako interaktywną tablicę dla instytucji pożytku publicznego, lokali gastronomicznych, różnych wystaw. W takim wykorzystaniu urządzenia pomaga na pewno bateria, która dzięki sporej pojemności (10500 mAh) wytrzymuje naprawdę długo – nawet do 8 godzin intensywnej pracy. Co prawda ładuje się ją nawet około 6 godzin, jednak jej żywotność zdaje się to rekompensować.

Modecom Free TAB 1331

Wyświetlacz

Jak na tak dużą średnicę wyświetlacz pozostawia niestety trochę do życzenia. Chodzi zarówno o samą matrycę jak i maksymalną rozdzielczość. Mimo, że większość sprzętu firmy Modecom oparta jest o matrycę IPS, z niewiadomych bliżej powodów konstruktorzy 1331 postanowili wyposażyć go w trochę przestarzałą i osiągającą gorsze wyniki matrycę TN (Twisted Nematic). Niestety rezultatem jest gorszy kontrast, słabsze kąty widzenia oraz ilość kolorów – 262 tysiące, zamiast 16,7 milionów, które są regułą przy bardziej rozwiniętych technologiach. Zakładając, że tablet będzie wykorzystywany jako tablice interaktywne, lub, ze względu na większe ikony, jako urządzenie dla osób starszych, nie powinno to stanowić problemu. Dla młodszych użytkowników, wymagających lepszych efektów wizualnych, możliwości ekranu mogą stanowić pewną barierę…

Moc

Tablet wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor 1,5 GHz, dzięki czemu oprogramowanie, nawet te bardziej zaawansowane, chodzi płynnie. Urządzenie nie zacina się przy bardziej zaawansowanych grach, może ze względu na 1GB pamięci RAM. Osobiście nie miałem żadnych problemów z oprogramowaniem, sprzęt nie zawiesił mi się podczas żadnego testu – a dość intensywnie próbowałem zmusić go do kolapsu. Grafikę obsługuje układ graficzny Mali-400, który sprawdza się nieźle – pomijając ograniczenia wizualne wymuszone przez matrycę, gry prezentują się co najmniej przyzwoicie. Dodatkowo sprzęt wyposażony jest w G-Sensor, który dość sprawnie wychwytuje przechylenia tabletu, co świetnie sprawdza się w przypadku niektórych gier. Pewną niedogodnością może być trochę przestarzały system – Android 4.1.1, jednak trzeba przyznać, że płynnie współpracuje z urządzeniem.

G sensor

Pozostałe funkcje

1331 posiada oczywiście zarówno Wi-Fi jak i Bluetooth, dzięki czemu łączność z internetem i innymi urządzeniami jest szybka i komfortowa. Sam używam tabletów głównie do surfowania po sieci i do tego sprzęt od Modecom sprawdza się doskonale – strony ładują się płynnie, a nawigacja jest prosta, właśnie dzięki dużemu ekranowi i 10 punktowemu systemowi dotykowemu, pozwalającemu korzystać z tabletu wszystkimi palcami. Warto też wspomnieć o dwóch aparatach – jednym umieszczonym z tyłu urządzenia i jednym na jego przedzie. Obydwa mają rozdzielczość 2 Mpix i o ile przednia kamera spełnia swoje zadanie idealnie – rozmowy na Skype czy wirtualne konferencje wyglądają bardzo dobrze, to tylny aparat robi filmy i zdjęcia średniej jakości. Tablet wyposażony jest również w wejście audio i stereofoniczne głośniki. O ile po podłączeniu słuchawek urządzenie doskonale sprawdza się w roli odtwarzacza muzyki (choć do kieszeni go oczywiście nie włożymy), to głośniki mogą być odrobinę za ciche – ale jest to bolączka wszystkich tabletów, więc ciężko oczekiwać czegoś niezwykłego po akurat tym sprzęcie.

Modecom Wi-Fi

Podsumowanie

Co można więc powiedzieć o tablecie Modecom Free TAB 1331 HD X2? Z pewnością sprawdza się na tych polach, które reklamuje producent. Jest bardzo dobry do kontaktu z klientem, prezentacji, interaktywnych zamówień na przykład w restauracji. Dobrze nadaje się na prezent dla osoby starszej, jest dobrym początkiem przygody z urządzeniami tego typu. Jednak przeciętny Kowalski wybierze najprawdopodobniej inny sprzęt – bardziej mobilny, mający lepsze osiągi, no i przede wszystkim tańszy. Ale dobrze się stało, że 1331 wyszedł na rynek, ponieważ wypełnia rynkową lukę – wcześniej ciężko było znaleźć sprzęt o podobnym zastosowaniu w tym przedziale cenowym.

Bartosz Filipowicz

Modecom Free TAB 1331 HD X2 i wiele innych tabletów można znaleźć w sklepie internetowym OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

  • hej, nie bardzo rozumiem to stwierdzenie ze starszą osobą… :-) chociaż… mam już 34 lata, zarabiam ponad 6k/mc ale uważam że do pdf i ebooków ( gdzie sam dobieram tło i kolor liter) jest to rozwiązanie idealne. od bólu mogę puścić na bt muzę do ampli i kina domowego.. więc… koleś.. postaraj się bardziej nasępnym razem. nie wiem jak się prezentuje kontrast. a ppi około 100 to tyle samo co w standardzie przy laptopie 15,6” , a kiedy już jest wyższa rodziałka (np fhd) to już stękanie… dziwności 😉 postaraj się następnym razem zbadać grupę docelową “dogłębniej” 😉