Newsy
robo kucharz w pracy

Świat technologii AGD miesza się z każdym innym. Dobrym tego przykładem są pralki czy lodówki, które mogą komunikować się z innymi urządzeniami – choćby smartfonami – za pomocą sieci Wi-Fi. O braku mleka czy sera, lodówka poinformuje nas wysyłając stosowną informacje na pocztę e-mail, a nawet w formie komunikatu bezpośrednio na naszego smartfona. To właściwie nie jest już fikcja, to wdrażająca się rzeczywistość. Chciałby się już tylko powiedzieć, by jeszcze maszyny za nas gotowały. Wbrew pozorom nie jest to takie odrealnione marzenie, ponieważ jedna z firm – dokładnie Moley Robotics – stworzyła robota, który od podstaw przyrządzi nam śniadanie, obiad, kolacje lub zimnego drinka. Halo, czy ja jeszcze żyję na ziemi?

robo kucharz w pracy

Na odbywających się tegorocznych targach Hannover Messe w Niemczech, zaprezentowano ciekawy koncept robota, który jest w stanie przyrządzić właściwie każdą potrawę od początku do końca. Nie wymaga przy tym pomocy, ani udziału człowieka. Właściwie to nie tak zupełnie bez pomocy człowieka, ponieważ ktoś jednak produkty potrzebne do przyrządzenia potrawy musi kupić. Firma odpowiedzialna za zaprojektowanie robota Moley Robotics przyznała, że projekt nie jest jeszcze do końca gotowy, choć już podczas targów robot był w stanie pokazać swoje najlepsze możliwości – gotował bez udziału człowieka. Co ciekawe, każdy z nas będzie mógł mieć takiego robo-kucharza w domu. Moley Robotics obiecuje, że do końca 2017 roku robot trafi do sprzedaży masywnej z zaprojektowanym bagażem około 2000 przepisów. Kolejne aktualizacje oprogramowania, będą uaktualniać i tak spore już umiejętności robota.

Firma twierdzi, że już od początku – tak jak miało to miejsce na pokazie w Niemczech – będzie można nie tylko dostosować przepisy do własnych potrzeb, ale także regulować czas pracy maszyny, a także sporządzić listę alergenów czy ilość spożytych kalorii – dzięki temu nasz robo-kucharz będzie wiedział, by nie przesadzić z cukrem, tłuszczem lub solą, gotując mniej lub bardziej kaloryczną potrawę. Coś wspaniałego! Jako człowiek, będziesz mógł także sprecyzować jakich urządzeń do przygotowania jedzenia robo-kucharz ma użyć. Wydasz komendę, by smażyć na patelni i tak też się stanie. Masło rozpuszczamy w osobnym garnku? Nic trudnego!

Oczywiście, można spierać się co do tego, że nie jest to innowacyjne rozwiązanie na rynku, ponieważ istnieją już maszyny zdolne do przyrządzenia jedzenia, jednak nie są to produkty masowe. To zbyt drogie konstrukcje, które z racji swoich gabarytów i użytej technologii nie mogłyby trafić do każdego domu. Brytyjski robo-kucharz ma to zmienić! Urządzenie posiadać będzie aż 129 czujników i aż 44 silniki odpowiedzialne za ruch – rozmieszczone w odpowiednich dla konstrukcji proporcjach. Moley Robotics poinformowało, że cena robo-kucharza powinna wynieść około 10,000 funtów brytyjskich . To całkiem zaporowo, ale z biegiem czasu, czyli dostosowaniem się technologii do rynku, będzie taniej.

Jeżeli więc gotowanie sprawia Wam tyle trudności to wiedzcie, że robo-kucharz z chęcią Was zastąpi.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?