Newsy
Smach Zero - wygląd konsoli

Wydawać by się mogło, że rynek przenośnych konsol do gier praktycznie nie istnieje. Niby są jeszcze na rynku konsole, które w dalszym ciągu się jakoś sprzedają, ale uczciwie trzeba przyznać, że złoty okres tych urządzeń przeminął bezpowrotnie. Dlaczego? Ano dlatego, że na rynku królują inne urządzenia mobilne – smartfony i tablety. Montowane w nich jednostki są tak dobre i wystarczające, że z powodzeniem można stworzyć bardzo dobrą grę, a samych użytkowników tych platform jest całkiem sporo. Na co więc będzie bardziej opłacać się produkować gry? To oczywiste, że na sprzęt, który sprzedał się w milionach, bo istnieje wtedy prawdopodobieństwo, że gracz/użytkownik zakupi daną produkcję.

I choć wydawać by się mogło, że na rynek nie trafi już żadna przenośna konsola, to jednak Smach Zero – dawniej SteamBoy – pokazuje, że można i trzeba. Potrzeba konkurencji, choć i tak z góry wiadomo, że wcześniej czy później smartfony i talbety będą górować – to nieuniknione. Póki jeszcze to nie nastąpi, miejsce dla Smach Zero jak najbardziej istnieje, ale urządzenie musi być zrobione z głową, być przemyślane, a także dobrze promowane w mediach. Z racji tego, że ma być to handheld z systemem SteamOS i możliwością grania w gry ze Steama – nie boję się, że konsola będzie słabo pozycjonowana.

Smach Zero - wygląd konsoli

fot. producenta

Komputer w dłoniach

Smach Zero wygląda naprawdę ciekawie i według mojej oceny, może poważnie namieszać w kategorii handheldów – no bo umówmy się, ale pozycje na smartfona/tableta nie są jeszcze tak dobrze rozbudowane. Specyfikacja techniczna (poniżej) jest według mnie w porządku, ale niestety nie pozostawia złudzeń co do tego, że konsola uciągnie nowsze gry. Będzie dobrze, ale nie na tyle by czynić z przenośnej konsoli komputer w dłoniach – przynajmniej jeżeli chodzi o moc obliczeniową. Producent zapowiada możliwość uruchomienia praktycznie wszystkich gier ze sklepu Steam, ale tylko tych z zakładki SteamOS+Linux, ponieważ tylko tam znajdują się gry dopasowane do systemu SteamOS. Najlepsze jest jednak to, że ich lista stale się powiększa. Jest i z pewnością będzie w co grać. A jak z ceną? Ta nie została ujawniona, podobnie zresztą jak data. Niemniej, twórcy nie chcąc pozostawiać niedosytu potwierdzili, że urządzenie trafi na rynek już w 2016 roku. Czekamy!

Procesor: procesor AMD serii G Jaguar z zintegrowaną kartą graficzną w architekturze GCN (DirectX 11)
Pamięć RAM: 4 GB
Pamięć wewnętrzna: 32 GB, slot na karty SD
Ekran: 5-calowy ekran dotykowy w rozdzielczości HD (720p)
Kontroler: dwa okrągłe panele haptyczne, podobne do Steam Controllera
Łączność: Wi-Fi, Bluetooth, wsparcie dla sieci 4G (Pro)
Inne: port USB, wyjście HDMI,
System operacyjny: SteamOS

Smach Zero - wygląd konsoli

fot. producenta

Smach Zero - wygląd konsoli

fot. producenta

Smach Zero - wygląd konsoli

fot. producenta

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?