Recenzje Tablety
HEAD

Tablet Smart GPS SmartTAB 3G – tablet czy nawigacja GPS?

Tabletów na rynku jest całe mnóstwo – na każdym kroku jesteśmy bombardowani reklamami, zdjęciami, promocjami na mobilne, podręczne komputery. Młodszy brat laptopa bardzo szybko rozgościł się w naszych domostwach, może nie zastępując komputerów osobistych (moc tabletów ciągle jest jeszcze nie do porównania z dobrym, komputerem domowym), ale w pełni je uzupełniając. W zasadzie każdy powinien znaleźć tablet dla siebie, ponieważ ich różnorodność nie śniła się chyba nawet Steve Jobsowi, którego uznaje się za ojca boomu na tablety. Jak w tym towarzystwie czuje się Smart GPS SmartTAB 3G? Muszę powiedzieć, że bardzo dobrze!

SmartTAB 3G to typowo budżetowy tablet, o cenie, która nikogo nie powinna doprowadzić do zawrotu głowy. Tablet kosztuje jedynie niecałe 300zł, co jak na sprzęt tej jakości jest kwotą wręcz śmieszną. Nie dostajemy bowiem chłamu, sprzętu kiepskiego, którego można by się spodziewać po takiej cenie, a w miarę przyjemne i solidne urządzenie, które choć niepozbawione wad, na pewno posłuży przez długi czas. Ale dość tych podchodów, pora zmierzyć się ze sprzętem!

Smart GPS

Uboxing i wygląd

SmartTAB 3G zapakowany jest w poprawny sposób, który gwarantuje, że po otwarciu pudełka, nie zobaczymy ekranu ze szklaną pajęczyną na środku, ani żadnych ruchomych części. Tablet owinięty jest w folię i zabezpieczony specjalną, gąbczastą formą, która trzyma sprzęt nieruchomo. Niżej, pod jedną z podziałek, znajduje się ładowarka z odczepianym kablem, oraz krótka instrukcja. Żadnych dodatków, ale i nikt chyba nie oczekiwał ich od producenta. Trzeba wiedzieć, czego można się spodziewać za taką cenę.

Samo urządzenie jest czarnego koloru (na rynku funkcjonuje też biały model, jednak nie miałem go okazji widzieć na żywo). Jego tylna obudowa ma lekko matowy odcień, i zrobiona jest z plastiku. Nie jest on gruby, i jak mocniej naciśniemy na tył urządzenia, można go odrobinę odgiąć. Wydaje się natomiast dość trwały, zwłaszcza w porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami tego typu. Plastik nie wygina się przy mniejszym nacisku, jego powierzchnia nie wygląda jakby miała za chwilę pęknąć. Jednym słowem – solidne urządzenie.

SmartTAB 3G

Faktura tylnej obudowy z jednej strony pozytywnie mnie zaskoczyła, z drugiej jednak odrobinę się na niej zawiodłem. Zacznę od plusa – nie wiem jakiej technologii użyli konstruktorzy SmartTAB 3G, ale plastyk z tyłu prawie w ogóle się nie rysuje. Przy normalnym użytkowaniu praktycznie nie widać na nim rys, odprysków ani innych mikro uszkodzeń. Ale niestety tutaj napotykamy na minus – nie można się cieszyć czystym i schludnym urządzeniem zbyt długo, ponieważ plastik ten bardzo mocno przyciąga odciski palców. Już od pierwszego chwytu, z tyłu powstają tłuste, bardzo widoczne ślady. Całe szczęście, gdy używa się go jako GPS nie trzeba go chwytać zbyt często…

Z tyłu znajduje się też wylot głośnika, który mimo, że nie jest zbyt spektakularny, to jest na tyle głośny, że w drodze bez problemu usłyszymy wskazówki nawigacji. Na drugim rogu jest też tylny aparat o mocy 2 miliony pikseli, który robi poprawne, choć nie powalające jakościowo zdjęcia. Na przedzie znajduje się aparat o mocy 0,3 mln pikseli, z którego jednak nie dane mi było skorzystać. Ale po parametrach można się domyślić jakości zdjęć, chociaż bardziej niż do zdjęć jest on stworzony do komunikacji – dzwoniąc do kogoś może on nas widzieć, dokładnie dzięki tej kamerce.

Smart

Całkowite wymiary urządzenia to 192 x 116 x 9,5 mm, czyli do szerokiej kieszeni jeszcze wejdzie. Waga wynosi 289g, co nie powoduje większego zmęczenia ręki, nawet podczas długiego korzystania z urządzenia.

Ekran

Z ekranem mam trochę problem. Jeżeli brać pod uwagę fakt, że jest to tablet przeznaczony do nawigacji i obsługi sygnału GPS, to jest bardzo, bardzo dobrze. Natomiast jeżeli spojrzeć na urządzenie z perspektywy zwyczajnego tabletu, już tak różowo nie jest.

Wyświetlacz ma przekątną 7 cali, czyli znajduje się w szarej strefie pomiędzy tabletami a smartfonami. Ukuto niedawno nawet specjalne określenie na tego typu urządzenia – phablet, ale jakoś wyjątkowo brzydko brzmi te słowo, więc nie będę tak nazywał SmartTAB 3G. Dla tabletu stworzonego głownie z myślą o wyznaczaniu drogi, taka wielkość wydaje się optymalna. Eliminuje ona nieczytelność map na smartfonach, nawet tych większych, ale też nie powoduje, że urządzenie przysłania połowę przedniej szyby.

Ekran - dość ciemny

Obraz nie jest najlepszej jakości. Z pewnością można znaleźć tablety z lepszym obrazem, jednak czy na pewno w tej cenie? Z pewnością nie powala jakość kolorów i kąty widzenia. Powodem jest użycie matrycy TFT, czyli jednej z najstarszych, i najmniej efektywnych technik wytwarzania ekranów dotykowych. Powoduje to lekkie przekłamanie kolorów przy zmianie kąta patrzenia, a także ogólne przyciemnienie, i zmatowienie obrazu. Wyświetlacz jest dość ciemny, i niestety czasami odbija się od niego słońce, przez co nie zawsze widać dobrze drogę, którą urządzenie pokazuje. Maksymalna rozdzielczość obrazu wynosi 800 x 480 pikseli . Dodatkowo, po zdjęciu folii ochronnej, dość łatwo zapaskudzić całe urządzenie odciskami palców. Wyjątkowo przeszkadza to, gdy chcemy zrobić na tablecie coś innego niż wyznaczyć drogę do konkretnego miejsca. Filmy i gry na dłuższą metę odpadają. No cóż, nie można mieć wszystkiego.

Dość nieźle działa za to mechanizm dotykowy – jest dość dokładny, chociaż bez przesady. Nie zdarzało mi się zbyt często żebym wcisnął coś, czego nie powinienem. Jest to bardzo ważne, na przykład podczas jazdy.

Wyposażenie i aplikacje

Jak na tak tani sprzęt, SmartTAB 3G wyposażony jest we wszystko, czego dusza zapragnie. Działa w oparciu o system operacyjny Android (wersja Jelly Bean), więc wszyscy co mieli już do czynienia z tym systemem (a zważywszy na to, że obsługuje on 80% rynku smartfonów, to mniemam, że większość już miała) nie znajdzie problemów, przy obsłudze tabletu. System chodzi płynnie i nie zacina się (a przynajmniej mi się nie zaciął). Warto zwrócić uwagę na bardzo ascetyczne wyposażenie urządzenia – mamy bardzo mało programów na starcie, co dla niektórych może być minusem (bo lubią mieć wszystko podane na tacy) a dla innych plusem (bo mogą ułożyć programy specjalnie pod siebie).

TAB 3G

Smart GPS SmartTAB 3G wyposażony jest w Bluetooth, co bardzo ułatwia komunikację z innymi urządzeniami, i dajmy na to, wymianę map. Funkcja ta działa poprawnie, i choć dość szybko traci zasięg (gdy tylko oddalimy się trochę od innego urządzenia), to z przesyłem plików nie ma większych problemów. Jest też oczywiście moduł Wi-Fi, dzięki któremu uzyskujemy dostęp do internetu z coraz większej ilości miejsc. Dzięki wyposażeniu tabletu w łączność 3G możemy natomiast traktować go jako zwykły telefon. Po włożeniu karty można dzwonić i korzystać z internetu na normalnych zasadach. Byłem bardzo zdziwiony, że producenci, zdecydowali się włożyć wszystko to do urządzenia o tak małej cenie. No i oczywiście obsługa sygnału GPS. Działa bardzo dobrze, sygnał jest dość wyraźny i trudno go zgubić, ale nic w tym dziwnego, bo właśnie z tą myślą został wyprodukowany.

Tablet wyposażony jest w 2-rdzeniowy procesor MediaTek MTK6572. Szybkość działania nie powala, bo ma on moc tylko 1 GHz, a wspomaga go tylko 512 MB pamięci RAM. Powoduje to sytuacje, gdy na przykład menu, nie wczytuje się błyskawicznie, tylko po chwili, pozostawiając powidok. Mi osobiście to nie przeszkadza, ale bardziej wymagającym użytkownikom może.

Smart GPS

Urządzenie ma 4 GB pamięci wewnętrznej, co na pewno starczy na wgranie niejednej mapy. Dodatkowo SmartTAB 3G wyposażony jest też w slot na karty microSD i SDHC, o maksymalnej wielkości 16GB, dzięki czemu dostępnej pamięci na pewno szybko nie zabraknie. Akumulator ma 2800 mAh, co pozwala na kilka godzin spokojnego funkcjonowania bez podłączania do prądu, chociaż sam miałem z tym pewne problemy – tablet dość szybko sygnalizuje brak baterii, więc trzeba mieć pewność, że się go odpowiednio naładowało.

Podsumowanie

Jednym słowem, Smart GPS SmartTAB 3G to naprawdę porządne urządzenie w tym zakresie cenowym. Cena jest jego największą zaletą, chociaż nie jedyną. Trwałe wykonanie, w miarę dobre materiały, przyzwoite osiągi i obraz, który deklasuje inne nawigatory GPS, a jednocześnie nie jest aż tak kiepski w porównaniu z innymi tabletami, sprawiają, że na pewno poleciłbym go każdemu, kto dużo podróżuje, i nie chce wydawać majątku na tablet najnowszej generacji. W tej cenie to jedna z najrozsądniejszych decyzji!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?