Recenzje AGD
SMV_69U80EU_HEAD

Odwieczna kolej rzeczy jasno pokazuje, że nie ma akcji bez konsekwencji. Nie inaczej jest nawet z tak prozaiczną czynnością  jak posiłek. Gdy już leżymy, najedzeni i zadowoleni, gdy chciałoby się zamknąć oczy i odlecieć do krainy błogiej bezczynności, przychodzi niestety okrutny czas konsekwencji, czyli czas zmywania. Jeśli jest ktokolwiek na świecie, kto lubi tę czynność, z chęcią uścisnąłbym mu prawicę, bo dla mnie jest to niestety jeden z większych koszmarów. Brudne naczynia działają na mnie jak płachta na byka  i myślę, że nie jestem jedynym, któremu piana wstępuje na usta, gdy widzi sterty nieczystości w zlewie. Co więc zrobić, żeby choć trochę umilić sobie tę znienawidzoną czynność? Najlepiej zaopatrzyć się w zmywarkę. A jaką? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć poniżej. Na rynku można znaleźć wiele różnych zmywarek, zarówno do zabudowy  jak i wolno stojących. Tysiące wyrafinowanych funkcji o dziwnych nazwach, liczb i parametrów które niewiele mówią przeciętnemu użytkownikowi (a za takiego się uważam), a także niemałe koszta – z tym na pewno przyjdzie nam się zmierzyć podczas kupna zmywarki. Konkurencja jest bardzo silna, bo też popyt jest spory – ludzi nie znoszących zmywania jest jednak sporo na tym świecie. Ja miałem okazję przetestować jeden z najlepszych modeli dostępnych obecnie na rynku, czyli zmywarkę marki Bosch SMV69U80EU. Jakie były moje wrażenia? Zapraszam do recenzji!

Bosch SMV 69U80EU

Ciężko mówić o wyglądzie w przypadku sprzętu do zabudowy. Zewnętrzną powłokę prawie zawsze zakrywa warstwa drewna lub innego materiału z którego zrobione są kuchenne meble, więc inwencją artystyczną producent nie ma się jak wykazać. Zmywarka Bosch dobrze pasuje do innych urządzeń do zabudowy, a dzięki klasycznym i standardowym rozmiarom, zmieści się we większości kuchni. To co jednak wyróżnia ją od innych modeli tego typu sprzętu, to na pewno wnętrze. Te bowiem robi już niemałe wrażenie! Dotychczas zmywarki kojarzyły mi się w zasadzie z jednym – z szeregiem metalowych, drutowanych miejsc na naczynia i stalowym kolorem wnętrza. W modelu SMV 69U80EU jest inaczej. Jej środek jest utrzymany w trochę ciemniejszej tonacji niż inne, chociaż ciągle jest to kolor stali. Dozownik na detergent znajduje się w górnej części drzwi  i wygląda solidnie. Zrobiony jest z grubego, szarego  tworzywa które dobrze komponuje się z resztą zmywarki. Dwie wysuwane szuflady są pomalowane w podobny sposób. Każde  druciane zakończenie które ma utrzymywać naczynia w jednej pozycji, zakończone jest okrągłą, dobrze wyprofilowaną główką dzięki której nie ma możliwości zranienia się nimi. Jest to szczególnie przydatne, gdy ma się w domu dzieci – szuflady znajdują się w ich naturalnej strefie aktywności  a sami dobrze wiemy, jakie ta aktywność może przybrać rozmiar 😉 Trzeba też na pewno wspomnieć o rączkach, za pomocą których wysuwamy kosze. Mają dużą powierzchnię, gumową fakturę i są dobrze widoczne co sprawia, że wyciąganie szuflad jest proste i przyjemne. Czyli tak jak to powinno wyglądać. Co więcej, SMV 69U80EU potrafi zmieścić aż 13 kompletów naczyń na raz, co wystarczy nawet dużej rodzinie. Kosze zostały wykonane w technologii  VarioFlex, co nadaje im dużo mobilności, pozwalając na przystosowanie ich położenia do rozmieszczenia naczyń.

Bosch SMV 69U80EU

To co zwraca szczególną uwagę to niebieskie oświetlenie, które rozlewa się po całym wnętrzu  gdy tylko otwieramy zmywarkę. Świetnie wygląda i wspaniale pasuje do tego modelu  a dodatkowo sprawia, że zapełnianie zmywarki naczyniami jest niezwykle proste i komfortowe, niezależnie od pory dnia czy nocy. Miejsce na naczynia jest przez to wyraźnie widoczne i nie sposób czegoś w środku tej maszyny nie znaleźć. Funkcja o której mowa to EmotionLight, i od dziś chyba będę wybierał tylko modele w nią wyposażone. Bardzo duży plus. Jeżeli jesteśmy już przy kwestii światła, to zmywarka dysponuje bardzo ciekawą opcją – TimeLight. Jej założenie jest bardzo proste – wyświetla ona na podłodze pod zmywarką bardzo przydatne informacje. Spoglądając na podłogę pod urządzeniem dowiemy się ile zostało jeszcze czasu do zakończenia zmywania, oraz jaki program jest aktualnie w użyciu. Jest to świetna opcja, która bardzo pomaga w planowaniu dnia – teraz już wiadomo za ile można wstawić następną turę naczyń. Niby drobiazg, a bardzo cieszy.

Bosch SMV 69U80EU

Panel sterujący znajduje się wewnątrz zmywarki. Położony jest na górnej krawędzi  drzwi tak, że ukazuje się naszym oczom zaraz po otwarciu urządzenia. Jest czarnego koloru z białymi emblematami i rozciąga się na całej szerokości ścianki. Obsługa zmywarki za jego pomocą jest niezwykle łatwa i przyjemna. Przyciski są ułożone intuicyjnie i nawet bez czytania instrukcji szybko można się połapać co jest gdzie i do czego służy. Mimo tego, że programów do wyboru jest całkiem sporo, to do każdego można dostać się maksymalnie kilkoma kliknięciami. Guziki są niewidoczne – moduł sterujący przypomina trochę panele dotykowe, wystarczy przyłożyć palec, a funkcje przeskakują z jednej na drugą. Na środku znajduje się za to wyświetlacz, który informuje o tym samym, co TimeLight, ale jeszcze przed uruchomieniem sprzętu – czyli o tym, ile będzie trwał dany program. Klasyczne rozwiązanie, ale na najwyższym poziomie. Nie wolno zapomnieć też o dźwiękowym sygnale, który powiadamia o końcu danego cyklu – przydatny dla tych, którzy niekoniecznie spędzają cały wolny czas w kuchni, podziwiając nową zmywarkę;) Jeżeli chodzi o programy to jest ich dość sporo. Mamy 6 programów, różniących się temperaturą wody (wacha się ona od 35⁰C do 75⁰C) i oczywiście długością trwania. Te najdłuższe o największej temperaturze myją naczynia najintensywniej, dzięki czemu na naczyniach nie pozostanie nawet jedna tłusta plamka. Krótsze cykle, takie jak mycie wstępne czy program skrócony, są dla mniej brudnych naczyń, albo przy sytuacjach, gdy sztućce czy naczynia są potrzebne na daną chwilę. Programy te pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu, co sprawia, że są bardzo przydatne.

Bosch SMV 69U80EU

Na pochwałę na pewno zasługują parametry zmywarki. Nawet bez specjalistycznych danych, cyferek itp. można na oko (a raczej na ucho) stwierdzić, że zmywarka jest niezwykle cicha. Jestem przyzwyczajony do większego hałasu związanego z pracą zmywarki, więc tym razem byłem pozytywnie zaskoczony. Według producenta SMV 69U80EU pracuje z głośnością 44 dB, jednak jak dla mnie było to nawet trochę mniej. Zmywarka jest po prostu dość cicha, i chwała jej za to. Nie ma nic gorszego niż buczenie sprzętu za każdym razem gdy chcesz umyć naczynia. Zaskakuje również niskie zużycie energii i wody. Oczywiście zmywarka ma klasę A+++, jednak dzięki kilku nowoczesnym rozwiązaniom, zużywa jeszcze mniej wody i energii niż inne modele na rynku. Pierwszym ekologicznym rozwiązaniem zastosowanym w SMV 69U80EU jest technologia EcoZeolith. Działa on bardzo prosto – wykorzystuje naturalny minerał zeolit który jest bardzo higroskopijny – zbiera wilgoć z całej zmywarki i i magazynuje w sobie. Jednocześnie, pochłaniając wilgoć, oddaje ciepło i energię, co bardzo pozytywnie wpływa na proces suszenia naczyń w zmywarce. Pozwala to zaoszczędzić nawet 30% energii!

Bosch SMV 69U80EU

W ogóle zmywarka marki  Bosch zużywa mało zasobów. Potrzebuje tylko 7 litrów wody na cykl, czyli około 2 litry mniej niż inne modele. Daje to tylko 1960 litrów wody na rok. Mogę zagwarantować, że podczas ręcznego zmywania naczyń przepada znacznie więcej życiodajnej cieczy. Urządzenie zużywa rocznie tylko 194 kWh energii! To daje niezły zastrzyk oszczędności naszemu portfelowi. Zmywarka wyposażona jest oczywiście w dużo więcej opcji. Sam nie miałem czasu żeby przetestować wszystkie. Te bardziej przydatne programy, to na przykład Extra Połysk, nadający niespotykanego wcześniej blasku naszym kieliszkom i sztućcom. Aqua-Sensor sprawdza podczas mycia stopień zabrudzenia naczyń i dostosowuje ilość wody potrzebną do ich skutecznego umycia. Mechaniczne zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem sprawi że nie będziemy ciągle myśleć  o tym, czy nasz brzdąc nie otworzy przypadkiem sprzętu i nie zaleje całej kuchni.

Bosch SMV 69U80EU

Podsumowując SMV 69U80EU to świetny sprzęt z najwyższej półki. Ma wszystko, co nowoczesna zmywarka powinna posiadać ale też dużo, dużo więcej. Jest bardzo wygodna w użytkowaniu, skuteczna i trwała. Dzięki licznym funkcjom jest bardzo wszechstronna, a do tego bardzo fajnie wygląda. Ja chyba znalazłem dla siebie zmywarkę idealną – a Wy?

(artykuł sponsorowany)

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?