Recenzje Małe AGD
garnki tefal uno

Gotowanie to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy pod słońcem. Nie znam osoby, która nie lubiłaby eksperymentować w kuchni – a nuż wymyśli jakąś nową potrawę? Rzecz jasna, aby gotowanie miało sens i w ogóle miało się odbyć, potrzeba jest przygotować odpowiednie przyrządy/narzędzia pracy. Wybór jest całkiem spory, więc w pewnym sensie nie jest to proste zadanie. Skomplikowane nazwy nie ułatwiają naszego wyboru. Często więc sugerujemy się jakością wykonania, marką producenta, czy w konieczności ceną. Czy niedrogie znaczy gorsze? Niekoniecznie, a dobrym tego przykładem są recenzowane dziś garnki firmy Tefal (UNO).

Marka z całą pewnością znana na polskim rynku, a także szanowana ze względu na oferowaną przez siebie jakość. Osobiście, nie miałem nigdy problemów z przyrządami tej firmy, a możecie wierzyć lub nie, miałem ich całkiem sporo. Nigdy nic się nie popsuło, nie odpadło, a jakościowo dalej prezentowało się jako coś nowego – jak gdybym dopiero co to kupił. W rezultacie nie mogę więc powiedzieć złego słowa na markę Tefal, a zestaw garnków ze stali nierdzewnej (UNO) jest tego dobrym przykładem.

Pierwsze wrażenie – wygląd

Zacznę od tego, że jest to jedna z nowszych propozycji Tefala. Wygląd garnków jest świetny. Dawno nie widziałem tak dobrze wykonanych, a zarazem niebrzydkich garnków. Choć daleko im do iście nowoczesnego stylu, to jednak ten design ma prawo się podobać. I podoba się. W najbliższym czasie będę miał okazję testować inne garnki tej samej firmy i z pierwszych oględzin muszę przyznać, że wyglądają świetnie – to tak na zachętę. Osoby odpowiedzialne za wygląd tych i innych garnków Tefala, powinny dostać dużą podwyżkę – chłopaki/dziewczyny, mam nadzieję, że pomogłem!

Rączki – wykonane ze stali szlachetnej – wyglądają naprawdę solidnie. Mimo iż są cienkie – co być może początkowo wydawać się negatywne – to jednak łatwiej dzięki temu złapać je w dłoń. Pamiętajmy jednak, że jest to element metalowy, dlatego też wszelkie próby gotowania bez uprzedniego zabezpieczenia dłoni – np. przez specjalne kuchenne rękawiczki – będzie grozić poparzeniem (element mocno się nagrzewa). Bardzo ładnie prezentuje się także logo producenta – choć nigdy nie byłem fanem takich zabiegów. Wygląda estetycznie i dopełnia świetnego wizerunku.

garnek Tefal Uno

Ciekawym zabiegiem jest także to, że w każdym z garnków mam namalowana miarkę – wielkość jej jest uzależniona od wysokości i pojemności garnka. Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie spotkałem się z tak pomysłowym, aczkolwiek niezwykle prostym wykorzystaniem miarki. Możecie wierzyć lub nie, ale w typowych dla gotowania sytuacjach jest to bardzo pomocne. Tefal UNO to garnki, które z pewnością chciałbym mieć w domu na stałe.

Bliższe spotkanie – możliwości

Istotnym dla wielu parametrem – przed zakupem garnków – jest materiał, a raczej powłoka z jakiej się składają. W Tefal UNO zarówno powłoka zewnętrzna, jak i wewnętrzna jest wykonana ze stali szlachetnej. Nie ulega więc wątpliwości, że świadczy to dobrze o samym produkcie – nikomu nie trzeba tłumaczyć czym charakteryzuje się ta powłoka. Zresztą, co ja będę tłumaczył. Niech o jakości powłoki świadczy fakt, że Tefal słynie ze spodów, które nie przywierają. Poza tym, marka ta dba zawsze o to, by w każdym nowym modelu funkcja ta była jeszcze lepsza i bardziej przydatna.

Garnek z zestawu Tefal Uno

Zestaw ten sprawdził się wręcz idealnie do gotowania większych i mniejszych potraw. Nie miałem problemu z ugotowaniem warzyw, czy większego drobiu. Każdy z garnków spełnił się w swojej roli, zapewniając przy tym ciekawą i przede wszystkim komfortową pracę. A poza tym, ten wygląd – wspaniale prezentują się podczas gotowania, co zresztą macie okazję zobaczyć sami na załączonym do recenzji wideo.

Potrawy przygotowywałem na kuchence gazowej (co zresztą możecie zobaczyć na załączonym do recenzji wideo). Sprawdzało się to całkiem nieźle i nie miałem zastrzeżeń co do wydłużonego czasu podgrzewania powierzchni. Warto jednak wspomnieć, że garnki Tefal UNO można z powodzeniem stosować także w kuchniach indukcyjnych. Zaskoczeniem była dla mnie informacja, że można je stosować także w piekarniku (bez pokrywki do 260 stopni Celsjusza lub z pokrywką do 220 stopni Celsjusza), czego nie udało mi się sprawdzić osobiście – mam w naprawie :) Producent twierdzi także, że nie będziemy mieli żadnych problemów w myciu ich w zmywarce. Kolejny plus!

Warto też co nieco napisać o samym spodzie. Jest on nieco gruby, toteż spodziewałem się, że będzie wolniej się nagrzewał. Tym większe było moje zdziwienie kiedy jednak przygotowywanie potraw było ciut szybsze niż zwykle. Spód jest kapsułowy, ale dzięki swoim kształtom zapewnia dużo lepszą dystrybucję ciepła niż moje obecne garnki – chyba przyda się ich wymiana. Poza tym, Tefal chwali się tym, że spód garnków jest najwyższej odporności na odkształcenia. Tefal UNO to także dobrze wyprofilowane brzegi. Dzięki temu dużo łatwiej jest odlewać nadmiar wody.

Pokrywka z zestawu garnków Tefal Uno

O czym jeszcze warto wspomnieć? Zestaw garnków ze stali nierdzewnej Tefal UNO nie zawiera kwasu perfluorooktanowego, ołowiu, a także kadamu. Świadczy o tym opakowanie. Tefal stara się zapewnić doskonałą jakość popartą rygorystycznymi testami. To dobre nie tylko dla dobra marki, ale także dla nas użytkowników – świadczy bowiem o bezpieczeństwie!

Zestaw – co otrzymamy?

W przygotowanym zestawie (Tefal UNO) znajdziemy:

– 5 pokrywek szklanych
– garnek 18 cm
– garnek 20 cm
– garnek 22 cm
– garnek 24 cm
– rondel 16 cm

Myślę, że jest to zestaw więcej niż wystarczający, a przynajmniej ja nie widzę potrzeby posiadania większej ilości garnków. Są dobrze urozmaicone, bo jedne są większe od drugich. Można więc wykorzystać je do przygotowania różnego rodzaju potraw i w tym sprawdzają się więcej niż dobrze.

Miarka w garnku z zestawu Tefal

Podsumowanie

Na koniec warto wspomnieć, że na garnki Tefal UNO udzielana jest 5-cio letnia gwarancja! To naprawdę sporo i myślę, że tym pozytywnym akcentem skończę recenzję. Rzecz jasna, garnki polecam przede wszystkim za jakość, wykonanie, design i wbrew pozorom cenę – nie radzę się szczypać.

Zamów ten produkt w OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?