Newsy
Panasonic z Firefox OS

Inteligentne telewizory są już z nami od jakiegoś czasu. Stały się na tyle popularne i tanie, że są na wyposażeniu praktycznie w każdym domu. Nie da się jednak ukryć, że ich „inteligencja” z biegiem lat – a czasem i miesięcy – staje się mocno przestarzała. Producenci starają się wdrażać coraz to nowsze, a często i autorskie systemy. Z biegiem lat zrozumiano jednak, że opracowanie dobrego oprogramowania dla telewizorów jest ciężkim zadaniem. Zdarzają się wyjątki – Samsung w dalszym ciągu rozwija swój system mobilny w telewizorach. Niemniej, coraz ciężej jest je zaktualizować, a poza tym, nie mają aż tak dużych możliwości jak systemy mobilne – znane z smartfonów.

Od czasu do czasu, można spotkać telewizor z zainstalowanym Androidem, ale nie jest to codziennością. Taki system znacząco zwiększa możliwości telewizora – można na nim bowiem instalować gry i aplikacje mobilne, które mimo iż zostały dostosowane dla mniejszych ekranów, to jednak „dają radę”. Firma Panasonic nie należy do zbyt innowacyjnych. Nie wprowadza wielu rozwiązań, które mogłyby przysłużyć się coraz większej grupie odbiorców – ich sprzętu. Japończycy zdali sobie jednak sprawę z tego, że coś musi się zmienić. Zmianą, będzie nowy system operacyjny – Firefox OS.

pokaz systemu Firefox OS

Źródło: ubergizmo.com

Choć Android TV jest ciekawym rozwiązaniem, dedykowanym inteligentnym telewizorom, to jednak nie jedynym. Na rynku są także inni gracze, którzy z chęcią zagarnęliby część rynku. Jednym z takich graczy jest Mozilla ze swoim systemem operacyjnym Firefox OS. Choć Firefox OS został stworzony dla potrzeb smartfonów, to jednak – co widać na zdjęciach – radzi sobie całkiem dobrze i na większym ekranie, zwiększając przy tym funkcjonalność i możliwości telewizora.

pokaz systemu Firefox OS

Źródło: ubergizmo.com

System operacyjny Firefox OS w wersji na TV wygląda dość minimalistycznie – prezentuje się bardzo ładnie. Panasonic na mocy współpracy z Mozillą zamierza dostarczyć telewizory właśnie z tym systemem. Według mnie, interfejs wygląda dość ciekawie, a całość sprawia, że jest dość intuicyjny. Nikt więc nie powinien mieć problemów z jego obsługą. Na zdjęciach widać, że system bazuje na otwartych kartach, których wybranie zapewni nam dostęp do kolejnych funkcji. Co ciekawe, karty te można przypinać do ekranu głównego zwiększając szybkość dostępu do konkretnej aplikacji lub usługi.

pokaz systemu Firefox OS

Źródło: ubergizmo.com

Na ekranie głównym pojawi się coś w rodzaju widgetów – prognoza pogody, aktualny czas, a także powiadomienia z aplikacji działających w tle. Przyznam szczerze, że wygląda to całkiem ciekawie. Panasonic zaskoczył nie tylko klientów, ale i konkurencję. Nowy system operacyjny ma być dostępny w modelach CR850, CR730, CX800, CX750, CX700 i CX680 – o przekątnej od 40 do 64 cali.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?