Newsy
HEAD

Tizen to system operacyjny dla urządzeń mobilnych, który co jakiś czas rozpala zmysły wszystkich, którym nie za bardzo podoba się świat oparty na trzech filarach – Android, iOS i Windows Phone. Niepokoi zwłaszcza praktyczny monopol Google na rynku smartfonów – szacuje się, że nawet 80% telefonów komórkowych z dotykowym ekranem może funkcjonować właśnie na darmowym programie od amerykańskiej firmy. Nic więc dziwnego, że Samsung od kilku lat zapowiada wypuszczenie swojego systemu.

Tizen

Problem w tym, że zapowiedzi przez bardzo długi czas pozostawały jedynie zapowiedziami, co doprowadziło do bardzo dużego spadku zainteresowania produktem Tizen. Gdy pierwsze plotki przedostawały się do opinii publicznej, wiele osób widziało w nadchodzącym systemie dobrego konkurenta dla kształtującego dopiero pozycję na rynku systemu Android. Jednak późniejsze opóźnienia i milczenie koreańskiego producenta okazały się być gwoździem do trumny dziecka, które jeszcze się nawet nie narodziło.

Tizen jak wygląda

Teraz jednak wygląda na to, że wszystko ruszyło pełną parą, i to w bardzo szybkim tempie. Yoon Han-kil odpowiedzialny za strategię produktową zapowiedział, że pierwsze telefony z systemem Tizen pojawią się w sprzedaży jeszcze w tym roku. Jednocześnie, żeby przedsięwzięcie w ogóle się opłacało, telefonami opartymi na innym niż Android oprogramowaniu, musi zainteresować się aż 15% klientów Samsunga, oczywiście w segmencie smartfonów. Czy jest to wykonalne? Jak stare powiedzenie głosi – pożyjemy, zobaczymy.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?