Recenzje Laptopy
Toshi_na_topa

Toshiba Satellite C850-1C4 W8

Trzeba przyznać, że Toshiba potrafi zaskakiwać. Nigdy bym nie podejrzewał, że za tak małe pieniądze można skonstruować laptopa, który nie dość, że będzie miał naprawdę przyzwoite osiągi, to jeszcze mnogość opcji i dobrych rozwiązań potrafi porządnie zaskoczyć. Oczywiście ciężko spodziewać się cudów, jednak w swojej kategorii cenowej Toshiba Satellite C850-1C4 W8 jest zdecydowanym pionierem. Co sprawia, że model ten tak pozytywnie wybija się na tle konkurencji?

Unboxing

Po otwarciu pudełka znajdziemy absolutnie podstawowy, ale będący też standardem zestaw – laptop, zasilacz i oczywiście instrukcję. Na pierwszy rzut oka komputer nie wygląda zbyt spektakularnie – matowa, ząbkowana powierzchnia przypomina trochę urządzenia produkowane kilka lat wcześniej. Jednak szybko się okazuje, że rozwiązanie to jest niezwykle praktyczne – dzięki nietypowej powierzchni laptop zyskuje na trwałości. Bardzo ciężko o jakiekolwiek zarysowania i zabrudzenia, co znacznie zwiększa komfort użytkowania „satelity”. Chwała należy się też producentowi, że nie zdecydował się na dość popularne w tanich modelach lśniące powierzchnie, które rażą tandetą, i po kilku tygodniach wyglądają jak Sajgon po ewakuacji armii amerykańskiej.

Toshiba

Konstrukcja

Klawiatura jest niestety jedną z większych, choć nielicznych wad. Producent zaoszczędził na tym komponencie i nie zamontował wzmocnienia. Wskutek tego cały pulpit jest odrobinę wypukły, i pisząc widać, jak wygina się do środka. Sprawia to niestety mało przyjemne wrażenie braku trwałości klawiatury… jednak jest to tylko wrażenie. Pulpit jest dość odporna na nacisk i jedynie wizualnie nie wygląda najlepiej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest za to touchpad, który ma podobną fakturę jak obudowa – jest chropowaty, i dzięki temu bardzo przyjemny w obsłudze. Czułość na dotyk jest naprawdę bardzo wysoka, więc myszka wydaje się zbędna. Jeżeli już o niej mówimy – następną wadą jest umieszczenie prawie wszystkich złączy na przedzie laptopa po prawej stronie. Odrobinę utrudnia to nawigację, ale przy szerokim biurku problem całkowicie znika.

Wyposażenie

Jeżeli chodzi o wnętrze – jest lepiej niż dobrze. Procesor Intel Pentium B960 2,2 GHz radzi sobie bez problemu z większością programów, nawet bardziej złożonych. Używając komputera do pracy albo nauki praktycznie nie sposób doprowadzić do tego, żeby się zaciął. Jedynie bardzo rozwinięte, wykorzystujące maksimum CPU programy do obróbki filmów lub produkcji muzyki mogą sprawić, że komputer zacznie trochę „mulić”, jednak jest to niezwykła rzadkość. Co ciekawe, raczej podstawowa karta graficzna Intel HD Graphics dobrze radzi sobie z grami komputerowymi. Testowałem ją na grze Grid 2, która zaczęła zacinać się dopiero przy maksymalnych ustawieniach grafiki. Przy średnich ustawieniach komputer w zupełności dawał sobie radę, a ja mogłem przegrywać wyścig za wyścigiem przy naprawdę ładnej grafice. Możliwe, że pomocne były tu też 4 GB pamięci RAM, które zapewniają dość dobrą płynność systemu. Mówiąc o pamięci warto wspomnieć też o pojemności dysku twardego, która wynosi 500 GB. Staje się to powoli standardem, nawet w komputerach w niższej kategorii cenowej, niemniej jednak, nie zdziwiłbym się, gdyby było jej mniej – jest to zdecydowany plus dla producenta.

Grafika i pozostałe opcje

Zdecydowaną zaletą laptopa jest matowy ekran, o dobrej jakości. Obraz jest wyraźny i bardzo przyjemny dla oka, a to ze względu na maksymalną grafikę WXGA 1366 x 768 pikseli o proporcjach 16:9. Kąty widzenia są bardzo przyzwoite, co sprawdza się zwłaszcza w pracy, lub nauce – bardzo łatwo pokazać coś komuś, kto siedzi obok. Komunikację ułatwia też bardzo Bluetooth, który działa bardzo płynnie – co nie jest wcale takie oczywiste – w innych urządzeniach kilkukrotnie miałem spore problemy z tą technologią (ale może to tylko ja, i moja dysfunkcja technologiczna). Wi-Fi bezprzewodowo łączy się z najbliższą siecią, a zasięg jest bardzo zadowalający. Laptop wyposażony jest w kilka wejść USB, w tym jedno o standardzie 3.0, co bardzo ułatwia wymianę plików pomiędzy różnymi nośnikami. Złącze HDMI pozwala na podłączenie sprzętu do telewizora i delektowanie się filmami w większych niż 15 cali rozmiarach. O takich oczywistościach jak napęd DVD chyba nie trzeba nawet wspominać…

Toshiba

Bateria

Ciekawym rozwiązaniem jest bardzo wydajny system chłodzenia, który nie tylko utrzymuje laptopa w przyjaznej dla użytkownika, ale przede wszystkim dla sprzętu temperaturze, ale również bardzo wycisza pracę wiatraczka. Ma to duże znaczenie gdy wykorzystuje się komputer w szkole albo biurze – zwiększa to komfort korzystania z laptopa. Jeśli chodzi o baterię, to oczywiście wszystko zależy od tego, jak intensywnie wykorzystuje się komputer. Na maksymalnych obrotach, grając w wymagające, skomplikowane gry z dobrą grafiką komputer wytrzymuje około 1,5, maksymalnie 2 godziny, co nie jest najlepszym ani najgorszym wynikiem. Bardzo zadowalający jest za to wynik podczas swobodnego przeglądania internetu – można to robić nawet 3,5 godziny bez podłączenia do prądu. W bezczynności, lub przy minimalnym wykorzystaniu procesora, laptopowi zdarzyło się wytrzymać nawet 5 godzin, chociaż bezpieczniej będzie powiedzieć – 4,5 h. Jak na sprzęt tej klasy – świetny wynik.

System operacyjny

Komputer idzie w pakiecie z systemem operacyjnym Windows 8. O zaletach i wadach tego oprogramowania można by napisać książkę o grubości Biblii – co użytkownik to opinia. Dlatego zamiast zagłębiać się w programy i możliwości które oferuje (a oferuje standardowy zestaw aplikacji, który można znaleźć w każdym Windows 8) napiszę tylko, że laptop jest dobrze zsynchronizowany z systemem – działa płynnie, spójnie i bez większych przestojów. Dlatego jeżeli komuś odpowiada nowe oprogramowanie Microsoftu – powinien być zadowolony.

Toshiba

Podsumowanie

Toshiba Satellite C850-1C4 W8 jest z pewnością maszyną wartą uwagi. Bardzo przystępna cena idzie w parze z wieloma zaletami, które potrafią pozytywnie zaskoczyć – i tylko kilkoma wadami, nad którymi da się bez problemu przejść do porządku dziennego. Jest doskonały dla uczniów i pracowników biur, bo dzięki swojej mobilności można go zamienić w przenośne miejsce dowodzenia. Dodatkowo nieźle radzi sobie z grami komputerowymi, co dla niektórych na pewno będzie decydującym warunkiem.

Toshiba Satellite C850-1C4 W8 oraz inne laptopy bez problemu znajdziesz na OleOle.pl

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

  • Maciej

    Jak dla mnie to spoko laptop. Nie jest mega wypasiony ale w tym przedziale cenowym to mistrz!