Newsy
Ultra HD Blu-ray

Był VHS, były płyty CD, DVD (nawet HD-DVD), a później Blu-ray. Teraz nadszedł czas na zmiany, bo i rynek tego wymaga – wideo staje się coraz bardziej obszerne, prezentując wyższą jakość. Drogą ewolucji musiał więc nastąpić ten moment – Ultra HD Blu-ray. Na początku, chciałbym poruszyć temat dystrybucji filmów, a właściwie na jakich nośnikach oglądało się filmy. W młodości zaczynałem od VHS i szczerze powiedziawszy ciągle tęsknie do tej technologii. Choć wiem, że klisza się urywała, a magnetowid trzeba było czyścić, to jednak VHS miał tą magię w sobie. Pewnie młodsi odbiory nie pamiętają go, ale wierzcie mi, to było coś.

Później rozpoczęła się dystrybucja na płytach CD. To było naturalne, że przeskok musiał nastąpić. Nie występowały już typowe dla kaset problemy. Pojawiły się inne – trwałość nośnika. Nie zmienia to jednak faktu, że płyty CD w dalszym ciągu były lepsze, nowsze, ładniejsze. Potem pojawiły się płyty DVD, które dzięki większej powierzchni, mogły zapewnić jeszcze lepsza jakość audio-wizualną. Kiedy już to nie wystarczało – rozdzielczość z roku na rok była coraz większa – stworzono coś zupełnie nowego, a mianowicie nośniki HD-DVD lub Blu-ray (w dalszym ciągu w formie płyt).

Ultra HD Blu-ray

Źródła: engadget.com

HD-DVD bez odpowiedniego wsparcia i gorszą specyfikacją przegrał naturalny bój, dzięki czemu nowym królem nośników został Blu-ray. Warto wspomnieć, że nośniki Blu-ray mogły pomieścić 25 lub 50 GB danych. Mało? Nie jak na tamte czasy (zresztą nie tak odległe). Dziś pewne jest, że i ta pojemność nie ma racji bytu. Technologia nie próżnuje, rozwija się i ewoluuje, czego najlepszym przykładem jest wspominany dziś „niebieski laser”. Z tego też powodu poznaliśmy jego naturalnego następce – Ultra HD Blu-ray. Lepsze, większego i znacznie szybszego – dostosowanego do tego co ma dopiero nadejść.

Ile więc będzie w stanie pomieścić nowy standard Ultra HD Blu-ray? Według dostępnych nam informacji, jeszcze niedostępne płyty, będą w stanie zmieścić 66 lub 100 GB danych. To bardzo dużo – praktycznie dwukrotnie tyle co obecne nośniki. Po co tak duża pojemność? Ano po to, by pomieści filmy w jakości 4K (3840 x 2160 pikseli). Filmy będą mogły być odtwarzane w 48 lub nawet 60 klatkach na sekundę. Niby fajnie, niby wszystko zmierza w dobrym kierunku. Zastanawiam się jednak, jaki jest dziś sens wzmacniać analogiczne metody oglądania filmów, skoro już niebawem ludzie będą streamingować je z sieci – a właściwie to już to robią.

Wyparcie nośników, będzie więc kolejnym krokiem rozwoju. Obecnie jest to nie tylko wygodne, ale i tanie. Ja wiem, że wersja pudełkowa może cieszyć, a przynajmniej kolekcjonerów. W końcu mamy coś namacalnego. To jednak nie jest przyszłość – przyszłość to wygoda, to czas, to nasze pieniądze. Być może Ultra HD Blu-ray jest ostatnim z wielkich nośników na rynku. Zobaczymy.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?