Newsy
usb-logo

Zastanawialiście się kiedyś ile czasu towarzyszy nam już niepozorny, metalowy kwadracik, znajdujący się na końcu tak wielkiej ilości kabli, nazwany prosto USB? Okazało się, że pojawił się on na rynku mniej więcej wtedy, gdy po raz pierwszy kładłem swoje dłonie na starej klawiaturze Amigi – czyli w 1994 roku, i w zasadzie nie pamiętam jak to było, gdy USB nie istniał. Jest wynalazkiem połączonych sił takich firm jak Intel, Microsoft czy IBM. Widać doskonale, że współpraca dała dobre rezultaty – zbliża się w końcu 20 rocznica egzystencji USB. Kto z Was wyobraża sobie egzystencję bez wszechobecnych złączy, kabli, portów, wtyczek czy nośników danych USB?

Dlaczego o tym piszę? Bo jak wszystko, co spełniło swoje zadanie, port USB, w formie jakiej go znamy, przejdzie najprawdopodobniej do historii. I to już niedługo. I choć powiedzenie głosi, że lepsze jest wrogiem dobrego, to tym razem możemy spodziewać się raczej tylko pozytywnych zmian.

USB mapa

USB Promoter Group, do której należą takie potęgi świata technologii jak Microsoft, Intel czy HP, podała właśnie do wiadomości, że opracowano nowy rodzaj złącza USB Type-C. Chociaż jest dopiero w fazie konstrukcji i testów, podobno jego osiągi są naprawdę zadowalające.

USB Type-C przede wszystkim będzie dużo mniejsze niż standardowy USB – będzie o wiele bardziej zbliżone do rozmiaru mini USB, może jeszcze odrobinę mniejsze. Jednocześnie przesył danych, a także prądu, co jest bardzo ważne gdy ładujemy urządzenia mobilne, będzie co najmniej tak dobry jak w najnowszej generacji USB 3.1. Kto nie chciałby, żeby jego kabelek USB był mniejszy i bardziej wydajny? Ja na pewno.

Ciekawostką jest fakt, że USB będzie w końcu obustronne. Każdy z nas pamięta na pewno irytację, gdy szybko trzeba było coś zgrać na pendrive i próbowało się wtykać USB na siłę, obracało wokół własnej osi co najmniej kilka razy, a jakimś cudem wtyczka nie chciała przyjąć złącza? Ja spotkałem się z tym niejednokrotnie, dlatego tak chwalę sobie technologię stosowaną przez Apple, która pozwala na wkładanie kabla obojętnie którą stroną. Tak ma być i w przypadku nowego USB.

USB

Na razie nie znamy oficjalnej daty wypuszczenia na rynek pierwszych urządzeń z USB Type-C, ale wiadomo, że Intel już planuje wyposażenie swoich urządzeń w nowy rodzaj USB. Jest to o tyle ważne, że pozwoli na dalszą miniaturyzację sprzętu mobilnego, a na przełom w tej kwestii zanosi się już niedługo – wystarczy sprawdzić nasz artykuł o grafenie i jego zastosowaniu. Ja czekam z niecierpliwością!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?