Poradniki
Smart TV

Dziś zakup telewizora to spore wyzwanie. Jeżeli z jakiegoś powodu twierdzisz, że jest inaczej to cóż… Chyba dawno nie było Cię w sklepie, prawda? Liczne parametry, jakość i jasność wyświetlacza, a także „inteligentne” funkcje rozbudowały się do tego stopnia, że ciężko jest się w tym wszystkim połapać. Warto jednak pamiętać o wadach, bo to często pomijana kwestia w trakcie wyboru nowego telewizora. Najśmieszniejsze jest właśnie to, że każdy telewizor ma wady – czy to drogi, czy to tani. Nie ma modelu, który mógłby się ustrzec przed jakąś wpadką. Dlatego tym bardziej należy podejść rozsądnie do wyboru i zakupu nowego Smart TV.

Dla niektórych zakup nowego Smart TV jest prosty, ponieważ znają się oni na parametrach, a więc wybierają modele te, które wystarczą im technologicznie na jak najdłużej – to jakby spojrzenie w przyszłość. Zdecydowana większość osób na parametrach się nie zna, a nawet jeżeli myśli, że jest inaczej, to jest w błędzie. Większość konsumentów zna się jedynie na podstawach i to właściwie one decydują o tym, czy zdecydują się na zakup czy też nie – sprzedawcy zdają sobie z tego sprawę i często to wykorzystują. Dziś postaram się Wam wytłumaczyć na co zwrócić uwagę, by zakup Smart TV okazał się być dobry – by po kilku miesiącach nie okazał się być przysłowiowym „strzałem w stopę”.

Samsung Smart TV

Potrzeby vs. oczekiwania

Nie ulega wątpliwości, że większość z nas szuka telewizora idealnego, ale też i uniwersalnego. Nie można jednak połączyć tych dwóch rzeczy. Nie zrobi to ani tani model rynkowy, ani też ten droższy. Nie ma telewizora uniwersalnego, który spełniłby oczekiwania wszystkich konsumentów, bo jak już na początku wspomniałem, każdy ma wady – a więc żaden nie może być uważany za idealny. Producenci, zazwyczaj przy premierze nowego modelu, zdają się nam wmówić, że jest inaczej. Nigdy w to nie wierzmy! Smart TV – nie istnieje model idealny. Koniec i kropka.

To, że jednak nasze oczekiwania są jakie są, jest winą wspomnianych już producentów. Czym innym jednak kieruje się zwykły użytkownik, który chce jedynie zapełnić puste miejsce na ścianie, a czym innym zapalony gracz. Wybór odbiornika, oczekiwania co do jakości wyświetlanego obrazu, będą więc różnić się w zależności od potrzeb konsumenta.

Wielkość ekranu

Pierwszym i w zasadzie najczęściej wspominanym parametrem jest przekątna ekranu. Właściwie każdy od początku określa wielkość ekranu, jaka by go interesowała. Później z zamiarem kupna 40-calowca, będziemy przeglądać aukcje internetowe lub półki w stacjonarnych sklepach. Jeszcze kilka lat temu wybór był prostszy, bo i mniejszy. Większym zainteresowaniem cieszyły się mniejsze przekątne ekranu – najczęściej wybieranym był Smart TV o przekątnej 32 cale. Obecnie jednak sytuacja się nieco zmieniła. Oferta jest dość zróżnicowana, ale widać wyraźnie, że środek ciężkości opiera się właściwie na większych rozmiarach – minimum to 40 cali, ale coraz częściej decydujemy się na 50 lub 55 cali.

Z wielkością ekranu nierozerwalnym czynnikiem jest jego rozdzielczość. Im jest ona wyższa, tym obraz jest ostrzejszy. Standardem wydaje się być dziś Full HD. Nie powinniśmy zwracać uwagi na tzw. HD Ready, bo choć jest to już przeżytek, to wciąż można spotkać go na półkach w sklepie. Rozdzielczość Full HD wydaje się być wystarczająca, ale pamiętajmy, że im większa przekątna ekranu, tym większe stają się jego potrzeby. Jeżeli myślimy o przyszłościowym zakupie, to lepiej będzie spojrzeć na Smart TV oferujący Ultra HD – rozdzielczość 4K. Telewizory oferujące taką rozdzielczość nie są dużo droższe, a przynajmniej wybiegają w przyszłość, która nas nie ominie. Sam określ swoje potrzeby.

Plazma, OLED czy LCD? Co wybrać?

Choć niektórzy mogą uznać, że pytanie to jest mało aktualne, przynajmniej w przypadku plazmy, to jednak w dalszym ciągu warto się nad nim zastanowić. Plazma owszem, przestała być produkowana, ale w dalszym ciągu można spotkać Smart TV oferująca ten rodzaj ekranu – zwłaszcza w sklepach internetowych. Z całym przekonaniem, nie można nikogo namówić na jeden czy drugi rodzaj ekranu. Dlaczego? Bo żaden z nich nie jest idealny, a więc ma swoje wady. Za plazmą przemawia fakt, że wyświetla najlepiej – z całej trójki – kolor czarny. Jeżeli więc przeszkadza Ci niejednorodna czerń w ekranie LCD, to wybór staje się jasny – choć może i mało popularny. LCD wybiorą osoby, które nie są w stanie zaakceptować nawet najmniejszego migotania obrazu – wbrew pozorom można to zauważyć.

Patrząc w przyszłość najlepszym, ale też i najdroższym rozwiązaniem jest technologia OLED. W zakresie uzyskanej czerni i kontrastu wydają się być lepsze od plazmy, a ponadto są pozbawione dla niej wad – migotania obrazu. Niemniej, ograniczeniem może być cena. To nowe technologia, która jeszcze nie została do końca ujarzmiona przez producentów. Jeżeli jednak nie straszna jest nam cena, to OLED w Smart TV wydaje się być najsensowniejszym rozwiązaniem. Za kilka lat cena ekranów OLED powinna zejść do zadowalającego poziomu – z pewnością pojawi się wtedy coś nowszego, dużo lepszego, ale taki też jest postęp technologiczny.

Płaski ekran vs. zakrzywiony

Na koniec warto rozważyć jeszcze jeden, obecnie bardzo aktualny parametr. Większość z nas jest przyzwyczajona raczej do telewizorów płaskich, bowiem kineskopy już dawno wyszły z mody – właściwie to nikt ich już nie pamięta. Nowością są zakrzywione ekrany, które najpierw powędrowały do smartfonów, by nagle stać standardem także w przypadku telewizorów – Smart TV. Producenci takich zakrzywionych ekranów twierdzą, że odbiór obrazu jest dużo lepszy, ponieważ głębia jest większa. Nie ma to jednak nic wspólnego z rzeczywistością. Zakrzywiony ekran nie zapewnia lepszej głębi obrazu, ale trzeba przyznać, że taki telewizor prezentuje się całkiem ciekawie (pod względem wizualnym). Nie ma jednak większych różnic pomiędzy płaskim, a zakrzywionym ekranem. To raczej kwestia gustu lub upodobania kupującego.

Podsumowanie

Te kilka podpunktów to mały wstęp do kolejnych artykułów opartych na parametrach coraz to popularniejszych Smart TV. Mam nadzieję, że okażą się pomocne! Czekajcie na więcej – niebawem kolejny poradnik.

Zamów Smart TV w OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?