Poradniki
konsola Xbox One

Wydawać by się mogło, że wybór konsoli to dość łatwe zadanie i to tym bardziej, że na polskim rynku liczy się właściwie tylko jedna marka. Sony już od wielu lat konsekwentnie buduje swoją wysoką pozycją na naszym rynku. Jest to dobrze widoczne zwłaszcza w przygotowywanych akcjach partnerskich lub polonizacji coraz większej ilości gier – nawet tych z reguły mniej znaczących. Czy oznacza to jednak, że wybór konsoli jest przesądzony? Nic podobnego! Na rynku są jeszcze dwie liczące się firmy, które być może nie wkładają zbyt wiele wysiłku w promocję i marketing w naszym jakże pięknym kraju choć biednym kraju, ale w dalszym ciągu powinny się liczyć podczas zakupów.

Nintendo nie może liczyć na duże wsparcie ze strony polskiej społeczności, która nie do końca rozumie fenomenu każdej z konsol japońskiego giganta – no może poza konsolami przenośnymi. Nie dziwi więc fakt, że Nintendo Wii U radzi sobie u nas kiepsko – zresztą niewiele lepiej lepiej jest na Zachodzie. Jest jeszcze Microsoft z konsolą Xbox One. To często pomijany wybór przez polskich konsumentów, a mimo wszystko wciąż tak często komentowany – na forach lub portalach społecznościowych. Gigant z Redmond właściwie sam prosił się o taki los – często pomijając nasz rynek, tym samym nie traktując go zbyt poważnie. Xbox One powoli odbudowuje swoją pozycję na rynku konsol. W dzisiejszym artykule wyjaśnię wam, dlaczego to właśnie tę konsolę jest warto kupić.

konsola Xbox One

Ekskluzywne pozycje

Przede wszystkim musimy pamiętać o grach ekskluzywnych, które praktycznie decydują o wyborze danej konsoli. Im więcej ich ma i im są bardziej ciekawsze, tym zwiększa się sprzedać urządzenia do grania. To właśnie gry, a właściwie ich duży wybór, decyduje o tym, którą konsolę kupimy. Nie da się ukryć, że gier ekskluzywnych jest coraz mniej, a przeważają produkcje multiplatformowe, które w gruncie rzeczy nie dzieli wiele istotnych różnic. Ostatnio pewna znana strona – aczkolwiek jej nazwa wyleciała mi teraz z głowy – przeprowadziła test, w którym gracze mieli do dyspozycji konsole i komputer osobisty. Grali w tą samą grę, ale na zakrytym sprzęcie. Nie wiedzieli więc z czym mają do czynienia. Co ciekawe, praktycznie żaden z nich nie dostrzegł zbyt dużych różnic pomiędzy poszczególnymi platformami. Wniosek jest jeden – produkcje multiplatformowe wyglądają praktycznie tak samo i bez znaczenia jest fakt, czy odpalamy je na Xbox’ie. PlayStation, czy PC’ecie.

Z tego właśnie powodu liczą się pozycje ekskluzywne. Czym może pochwalić się Xbox One? Kilka ciekawymi grami, a oto ich lista:

– Below
– Crimson Dragon
– D4
– Dead Rising 3
– Forza Motorsport 5
– Halo 5
– Killer Instinct
– Kinect Sports Rivals
– Project Spark
– Ryse: Son of Rome
– Sunset Overdrive

Gier znajdzie się więcej – na pewno takich, których na konkurencyjnym sprzęcie w postaci PlayStation 4 nie uświadczymy. Niemniej, warto też wspomnieć o tytułach, które zostały podkupione przez Microsoft, a przynajmniej jako czasowy exclusive. Jedną z takich pozycji jest głośna kontynuacja Tomb Raidera. Rise of the Tomb Raider ma być dostępny jako czasowy exclusive dla konsoli Xbox One. To właśnie takie tytuły sprawiają, że zapaleni gracze sięgają po daną konsolę szybciej aniżeli mieliby to zrobić.

pad do Xbox One

Kontroler

Drugim, aczkolwiek mniej znaczącym czynnikiem, jest kontroler do gier. Trzeba przyznać, że ten od konsoli Xbox One jest naprawdę świetny – dużo lepszy od swojego poprzednika, a przecież tamten też wygrywał pod względem komfortu z DualShock’iem 3. Miałem okazję trzymać w swych dłoniach kontroler od PS4 i muszę przyznać, że choć widać poprawę, to jednak w dalszym ciągu numerem jeden jest produkcja Microsoftu. Względem poprzedniej edycji najwięcej zmian poczyniono w wyglądzie. Jest piękny. Zmianie uległy też gałki analogowe, które widać, że są po prostu lepszej jakości. Ulepszony został też d-pad. Sam kontroler jest ponadto lepiej wyważony, przez co trzyma się go lepiej w dłoniach.

Kinect

Trzecim czynnikiem, który może mieć wpływ na wybór konsoli od Microsoftu jest kamera Kinect. Choć nie zrewolucjonizowała gier wideo, ani tego w jaki sposób je postrzegamy – przyznajmy jednak, że zapowiedzi były szumne – to jednak w dalszym ciągu mamy do czynienia z akcesorium przydatnym i ciekawym. Kinect jest z całą pewnością lepszy niż marny odpowiednik z konsoli Sony. Gigant z Redmond w dalszym ciągu ma wielką nadzieję na to, że ich kamera nada rozrywce nowy wymiar. Wprawdzie ta dołączana do zestawu z konsolą Xbox One jest dużo precyzyjniejsza od swojej poprzedniczki, ale w dalszym ciągu nie ma gier wykorzystujących jej potencjał – trzeba czekać. Już teraz jednak możesz wydawać rozkazy w grze lub konsoli używając specjalnych komend głosowych. Co najważniejsze, działa o całkiem sprawnie. Drzemie w tym duży potencjał.

system Xbox One

Centrum domowej rozrywki

Xbox One to także centrum domowej rozrywki, na którą Microsoft kładzie bardzo duży nacisk. To zgrabne połączenie kablówki, czy partnerstwo z takimi firmami jak Time Warner, Verizon Fios, Comcast Xfinity, NHL może robić wrażenie. Faktem jest, że w Polsce usługi te nie są oficjalnie wspierane, ale niebawem sytuacja ulegnie zmianie. Głośna jest także współpraca Microsoftu z Deezer (streaming muzyki).

Cena?

No właśnie – cena. To kolejny argument, który może przemówić za kupnem konsoli Microsoftu. Xbox One jest tańszy od PlayStation 4, aczkolwiek różnica w cenie nie jest aż tak kolosalna jakby się mogło wydawać. Największą zaletą „magnetowidu” są zestawy z grami. Sama konsola być może i nie powala ceną, ale już w zestawie z grami, można pokusić się o stwierdzenie, że jest dobrze. Myślę, że może to przesądzić kwestię zakupu sprzętu nowej generacji, a przynajmniej w Polsce.

Podsumowanie

Konsola Xbox One jest ciekawym i mocnym konkurentem dla PlayStation 4. Z każdy miesiącem wyniki sprzedaży są coraz lepsze. To dobitnie poświadcza o tym, że produkt Microsoftu się podoba i że decyzje giganta wpływają na większą chęć posiadania tejże konsoli. W artykule znajdziecie masę powodów, by sprzętem nowej generacji okazał się właśnie Xbox One.

Zamów ten produkt w OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?