Newsy
Xiaomi_head

Chiński rynek urządzeń elektronicznych zaczyna naprawdę zaskakiwać. Państwo Środka przestaje kojarzyć się już tylko z świecącą, wydającą różne odgłosy, i nie zawsze zawierającą wszystkie atesty bezpieczeństwa tandetą, która po kilku tygodniach (jak dobrze pójdzie) rozsypuje się w pył. Chiny coraz częściej reprezentowane są przez agresywne, prężnie rozwijające się firmy, które doskonale zarządzane, wyrastają na największych, światowych producentów. Mowa tu zarówno o tych już zasłużonych, znanych także u nasu, jak choćby Lenovo, ale także mniej znanych, jak Xiaomi. I to o tej ostatniej będę pisał.

Wczoraj przedstawiłem na blogu koncepcję Phoneblocks, nad którym pracuje Motorola, i która może zmienić dość diametralnie układ sił na rynku elektroniki. Jednak jak się okazuje, nie tylko Amerykanie prowadzą pracę nad modularnym telefonem, zrobionym z bloków czy segmentów, które będzie można ulepszać, wymieniać, a nawet tworzyć samemu. Chińska firma, znana z tego, że produkuje porządne smartfony, o dobrej specyfikacji, jednak w bardzo przystępnych cenach, teraz wyrasta także na naczelnego innowatora, choćby tylko na rynku Azjatyckim dzięki koncepcji Magic Cube, telefonu o wymienianych częściach.

Xiaomi Magic Cube

Opinia publiczna nie dowiedziałaby się o projekcie Xiaomi, gdyby nie Lei Jun, twórca firmy. Umieścił on na portalu społecznościowym zdjęcia projektu, które oczywiście chwilę później skasował – jednak chwila nieuwagi wystarczyła, żeby zdjęcia zostały skopiowane, i powielone w najważniejszych serwisach elektronicznych na świecie. Internet nie wybacza błędów, powinien to wiedzieć zwłaszcza szef firmy, zajmującej się nowoczesną technologią. 😉

O samym produkcie wiadomo jednak niewiele. Ma mieć mniejsze możliwości personalizacji niż Project Ara Motorolii. Nie wiadomo, czy będzie kompatybilny z projektem Amerykanów, ale można założyć, że raczej nie. Na pewno będzie tańszy, niż produkt z USA, jednak tu chyba nie ma co się dziwić. No i oczywiście – jest to dopiero koncepcja, więc bardzo wiele może się jeszcze zmienić. Jedno jest jednak pewne – jeszcze usłyszymy o Xiaomi!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

  • Bardzo kibicuję chińskim producentom smartfonów. Może kiedyś doczekamy się nowych marek, które będą bez problemu konkurowały z uznanymi producentami. Nie tylko ceną, ale również jakością i nowinkami technicznymi. Niestety obecnie opinie o smartfonach mało popularnych marek są mizerne.