Recenzje
Electrolux EUF 2042 AOW

Electrolux to firma, która z każdym rokiem zaskakuje mnie coraz bardziej. Nie chodzi mi tylko o samą jakość urządzeń, która w moim odczuciu jest naprawdę dobra, ale także o stosunek trwałości materiałów/elementów do ceny. Choć produkty tej firmy nigdy nie należały do najtańszych, to jednak nie były one też zbyt drogie – przynajmniej jak za oferowaną jakość. Czasami wystarczyło więc dopłacić 100 lub 200 złotych i cieszyć się bezawaryjnym sprzętem przez długie lata. Dziś wiem, że warto było dopłacać.

Electrolux EUF 2042 AOW

fot. Electrolux

Myślę jednak, że dużo bardziej interesuje nas to, co firma zaoferuje w przyszłości. Podczas tragów IFA 2015 w Berlinie, Electrolux zapowiedział wiele ciekawszych urządzeń, właściwie znanych od lat, ale w zupełnie nowym wydaniu, z nutką technologicznego zatarcia. Podczas prezentacji było widać, że firma ma jeszcze wiele do zaoferowania i z pewnością jeszcze pokaże swój pazur, zaznaczając mocno pozycję na rynku. Z racji tego, że obecnie żyjemy w teraźniejszości, a nie przyszłości, zajmijmy się recenzowaniem sprzętów, które firma zdążyła wypuścić do tej pory na rynek. Pierwsza na myśl przyszła mi lodówka, ale w ramach małej odmiany rozpocząłem test zamrażalnika EUF 2042 AOW.

Electrolux EUF 2042 AOW

fot. Electrolux

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Pierwsze wrażenie jest dość istotne, bo to na podstawie jego w 50 procentach decydujemy o zakupie danego sprzętu. Ile w tym prawdy? Nie mam pojęcia, bo żaden ze mnie specjalista od działań marketingowych, a tym bardziej nie znam się na technikach mających wpływ na sprzedaż. Wiem natomiast, że jeżeli sprzęt się nam nie spodoba, to choćby był najlepszy na świecie, ciężko będzie się nam do niego przekonać. To prawda, której doświadczyłem na własnej skórze.

wnętrze Electrolux EUF 2042 AOW

Zamrażalnik Electrolux EUF 2042 AOW miał jednak szczęście. Wywołał na mnie bardzo dobre i pozytywne pierwsze wrażenie, ale w dalszym ciągu zastanawiałem się komu potrzebna jest tak duża zamrażarka, przypominająca wielkością małą lodówkę. No komu? Nie umiałem odpowiedzieć sobie na to pytanie, choć pierwsze co przyszło mi na myśl to przedsiębiorcy. Później jednak doszedłem do wniosku, że biznesmeni mają dużo bardziej profesjonalny sprzęt, dużo większy i droższy. To nie dla nich. To dla zwykłych konsumentów, ale podstawowe pytanie brzmiało: „Kto te urządzenia kupuje?”. Do dziś nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale prawdę mówiąc to nie moja sprawa.

szuflady Electrolux EUF 2042 AOW

Jak już wspomniałem zamrażalnik jest naprawdę spory. Wyglądem przypomina małą lodówkę. Jego wymiar to 154,4 x 59,5 x 65,8 cm (wys. x szer. x gł.). Poza tym urządzenie prezentuje się naprawdę nowocześnie. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz znajdziemy dowód na to, że marka nie stoi w miejscu. Pojemniki zostały wykonane z plastiku (przezroczysty), ale o bardzo przyzwoitej jakości. Bez obaw – nie pęka. Natomiast zbiera bardzo dużo mikrorys, które po kilku latach mogą wyglądać koszmarnie. Od zewnątrz Electrolux EUF 2042 AOW prezentuje się lepiej niż dobrze. Piękny biały front, delikatny znak firmowy na górze i elegancki uchwyt.

Specyfikacja techniczna i wyposażenie

Co prawa nie testowałem jeszcze żadnego zamrażalnika, jako całkowicie niezależnego od lodówki, ale model EUF 2042 AOW sprawia wrażenie solidnego. Z tego co już zdążyłem zauważyć – jest bardzo pojemny i oszczędny.

Z wiadomych przyczyn ilość zużytej energii pomiędzy chłodziarką, a zamrażalnikiem jest od siebie znacząco różny. Z tego też powodu nie martwcie się zbyt o roczne zużycie prądu, które w tym konkretnym przypadku wynosi 271 kWh. Jest to wartość podana przez producenta, więc radzę doliczyć kilka kWh. Widać, że jest dość zasobożerne, ale w swojej klasie urządzeń jest bardzo ekonomiczne i na tym się skupmy. Klasa energetyczna została ustalona na „A+”, co w przypadku zamrażarki jest niezwykle dobrym wynikiem. Klasa zamrażarki została oceniona na standardowe trzy gwiazdki, a w kwestii klasy klimatycznej to przykro mi, ale nie dysponuje danymi na jej temat.

sterowanie elektroniczne Electrolux EUF 2042 AOW

Podejrzewam jednak, że najbardziej interesującym aspektem jest pojemność modelu EUF 2042 AOW. Producent przekonuje, że szuflady są w stanie pomieści aż 200 litrów płynu. Pozostaje mi się z tym tylko zgodzić. Miejsca nie brakuje. W szufladach upchniecie dosłownie wszystko. Dzięki pięciu dużym szufladom i jednej małej półce, jesteśmy w stanie sprawnie zagospodarować przestrzenią i podzielić żywność np. na warzywa/owoce i mięso.

Zamrażarka oferuje także możliwość szybkiego zamrażania żywności. Zdolność do zamrażania wynosi 20 kilogramów na 24 godziny – to całkiem dobry rezultat. Znajdziemy tu także regulowany termostat, a także możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi – świetne rozwiązanie dla lewo i prawo ręcznych osób. O czym jeszcze warto wspomnieć? No tak, o głośności pracy urządzenia, które generuje standardowe 42 dB. Nie jest to uciążliwe, aczkolwiek słyszalne w nocy. Dobra rada – nie śpij w pobliżu kuchni.

boczne drzwi Electrolux EUF 2042 AOW

Funkcje i opcje

Zamrażarka szufladowa Electrolux EUF 2042 AOW oferuje też jedną, ale za to bardzo istotną funkcję – system FrostFree. To bardzo ważne, by w szufladach nie osadzał się lód – to dość uciążliwe. Ponadto producent oddaje nam do dyspozycji sterowanie elektroniczne (ekran nad półkami) oraz dla bezpieczeństwa alarm informujący o niebezpiecznym wzroście temperatury wewnątrz urządzenia. To tyle i aż tyle.

Podsumowanie

Powiem szczerze, że zamrażarka Electrolux EUF 2042 AOW prezentuje się świetnie, jest ekonomiczna, a poza tym bardzo pojemna. W dalszym ciągu nie mogę jednak znaleźć odpowiedzi, dla kogo została zaprojektowana, bowiem zwykłemu Kowalskiemu wystarczy standardowa pojemność zamrażalnika w lodówce. Niemniej, gdybym potrzebował więcej przestrzeni na swoje produkty, to z całą pewnością nie zawahałbym się na zakup tego modelu, ale pod warunkiem, że miejsca w kuchni byłoby wystarczająco dużo.

Zamów ten produkt w OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

  • Magdalena Stefańska

    Czytając Twoją opinię, a szukając takiego sprzętu, już się właściwie zdecydowałam, na pierwsze oko widać, że jest pojemny, ja uwielbiam porządek i on daje taką możliwość, dodatkowo będzie stał w kuchni a tam dzieci czasem broją, więc ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem to genialna sprawa 😛 Super, jeszcze dokładniej obejrzę na żywo, ale już raczej jest moja :)