Recenzje
Electrolux ESL4500LO

Zmywarki mają to do siebie, że nie wszystkie pracują tak jak powinny. Jedne pracują ciszej, inne zużywają mniej energii elektrycznej i prądu, a jeszcze inne myją dokładniej naczynia. Ciężko więc wybrać jeden i odpowiedni model, który spełni wszystkie te założenia. Powiem więcej – to jest raczej nie możliwe. W pewnym momencie trzeba więc pójść na ustępstwa. Co ciekawe, nie dotyczy to jedynie zmywarek, ale także inny sprzętów AGD i RTV. Musimy więc zadecydować czy chcemy sprzęt cichszy, czy bardziej ekonomiczny. To nie łatwe zadanie.

Electrolux ESL4500LO

Od czasu do czasu producenci sprzętów AGD wypuszczają urządzenia, które można uznać za uniwersalne. Nie trudno zgadnąć, że nie będą najlepsze w poszczególnych parametrach, ale z całą pewnością mogą okazać się niezastąpione – takie uśrednienie wszystkiego, o czym na początku wspomniałem. Z wielki zapałem postanowiłem odwiedzić jeden z zaprzyjaźnionych sklepów AGD i RTV i rozejrzeć się za modele, który byłby w stanie spełnić wymagania większości klientów. Wiedziałem, że mam przed sobą trudne zadanie, ale już po chwili dostrzegłem zmywarkę, która w jakimś stopniu spełnia to, o czym pisałem. Jest w miarę cicha, ekonomiczna – małe zużycie prądu i średnie wody – a poza tym jest mała. Idealnie więc nadaje się dla osób mających do dyspozycji mniejszą powierzchnię kuchenną. Tym trafnym strzałem okazała się być zmywarka Electrolux ESL4500LO. Jest jednak pewien problem – model ten jest przeznaczony wyłącznie do zabudowy. Dla niektórych to spora wada.

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Pierwsze, na co praktycznie każdy z nas zwraca uwagę to wygląd urządzenia. Nie musi być wybitnie piękne, ale wystarczyłoby, gdyby choć trochę wyróżniało się z tłumu i odpowiadało naszym gustom. Czy Electrolux ESL4500LO wyróżnia się na tle innych zmywarek? To ciężkie pytanie. Powodem jest rzecz jasna fakt, że jest to zmywarka do zabudowy, a więc front dobierany jest przez właściciela nabytku. Ma to swoje oczywiste plusy, ponieważ pozwala dostosować wygląd urządzenia, czyniąc go bardziej oryginalnym i jednocześnie dopasowanym do reszty kuchni. Z drugiej strony stanowi dodatkowy koszt. Z własnego doświadczenia powiem, że kupno frontu nie było łatwym zadaniem, a już z pewnością nie tanim – za „deskę” zapłaciłem ponad 150 złotych. W moim odczuciu to troszkę za dużo, ale jeżeli chcesz by urządzenie – w tym przypadku zmywarka – pasowało wyglądem do kuchni, to jednak warto jest zdecydować się na zmywarkę do zabudowy.

Niemniej, nie mogę jej ocenić pod względem wyglądu. Ocenię więc wnętrze. Te, prezentuje się … Hmm, chyba pospolicie? Właściwie każde wnętrze zmywarki wygląda tak samo. Nie wiem więc czy można to zganić, ponieważ to tylko zmywarka, a kosze służą jedynie do brudnych naczyń. Zresztą, w tym temacie nie można wymyślić nic nowego. Co do jakości oferowanych rozwiązań (Electrolux ESL4500LO), to zgodzę się z obsługą (miłą i pomocną podczas wyboru urządzenia), że wygląda to całkiem rozsądnie. Kosze nie są tandetne, wysuwają się płynnie, a panel obsługi zmywarki jest jednym z najprostszych z jakim miałem kiedykolwiek do czynienia – brak przycisków fizycznych to spora zaleta.

Electrolux ESL4500LO panel sterowania

Specyfikacja techniczna i wyposażenie

Pod względem specyfikacji technicznej zmywarka Electrolux ESL4500LO prezentuje się bardzo przyzwoicie. Zaczynając od klasy energetycznej (A+), aż po klasę zmywania (A). Urządzenie jest ekonomiczne, ale warto zwrócić uwagę, że jego niewielkie rozmiary mogą być dla jednych zaletą, a dla innych wadą (44,6 x 81,8 x 55 cm). Ja w pewnym sensie uważam to za zaletę, ponieważ mimo niewielkich rozmiarów (szerokość) jest bardzo pojemna. Producent informuje, że zmywarka Electrolux ESL4500LO jest w stanie pomieścić aż 9 kompletów naczyń – sprawdziłem, prawda.

W kwestii wykorzystania energii elektrycznej jest bardzo dobrze. Podczas jednego cyklu urządzenie zużywa jedynie 0,789 kWh. W przypadku wody jest nieco gorzej, biorąc pod uwagę rozmiary zmywarki, ale to wciąż przyzwoity wynik – 9,5 litra wody na cykl. Producent deklaruje, że roczne zużycie prądu powinno wynieść 222 kWh, a wody 2660 litrów. Oczywiście, wszystko zależy od intensywności użycia.

A jak model ESL4500LO radzi sobie z generowaniem hałasu? Zgodnie z tym co twierdzi producent, zmywarka generuje 47 dB hałasu, co mogę uznać za najgorszy punkt urządzenia. Co tu dużo pisać, urządzenie jest głośne i raczej nic tego nie zmieni. Trzeba się przyzwyczaić, przywyknąć. Dodatkowo producent wyposaża nas w koszyk na sztućce, wąż dopływowy z zabezpieczeniem przed zalaniem i wąż odpływowy – standard.

Electrolux ESL4500LO wnętrze

Funkcje i opcje

Pod względem funkcjonalności pralka prezentuje odpowiedni poziom. Cieszy najbardziej temperatura zmywania (45, 50, 60, 70, auto 45-70), programy, jak i funkcje dodatkowe.

Programy zmywania:

– automatyczny,
– ekonomiczny (eco),
– intensywny,
– program “30 minut”,
– zraszanie

Funkcje dodatkowe:

– automatyczny wyłącznik,
– czujnik zabrudzenia wody,
– funkcja Multitab,
– pamięć ulubionego programu,
– podłogowy wyświetlacz czasu,
– sygnał akustyczny końca pracy,
– tryb energooszczędny,
– wyświetlanie czasu do końca programu

Przyznajcie, że jest tego całkiem sporo. Co więcej, właściwie wszystko powinno być wystarczające do codziennej pracy. Sprawdziłem osobiście – nic więcej nie trzeba.

Podsumowanie

Zmywarka do zabudowy Electrolux ESL4500LO jest świetnym urządzeniem. Prezentuje optymalne parametry w przystępnej cenie. Jakością użytych materiałów też grzeszy. Właściwie to z czystym sumieniem mogę polecić recenzowany model osobom, które jak już na początku wspominałem, mają do wykorzystania niewielką powierzchnię w kuchni.

Zamów ten produkt w OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?