Recenzje AGD
Zmywarki do zabudowy Hotpoint-Ariston LSF 712 EU/HA

Zmywarka Hotpoint-Ariston LSF 712 EU/HA – tania i dobra alternatywa

Mężczyźni mają to do siebie, że nie lubią domowych obowiązków. Nie lubimy sprzątać, nie lubimy odkurzać, czy zmywać brudnych naczyń. Z pewnością nie są to czynności, których byśmy nie byli w stanie dokonać, bo umówmy się że nie są one zbyt skomplikowane. Jest to raczej swoista niechęć, bo najzwyczajniej w świecie nam się nie chce wykonywać codziennym obowiązków.

Wymówki są zazwyczaj różne, a osobiście stosowałem niektóre z nich. Przyszedł jednak moment, w którym moja żona powiedziała: „Mam tego dość!”. Musiałem więc zacząć aktywniej pomagać, choć wcale nie było mi to na rękę. Po kilku miesiącach udręki pomyślałem o zmniejszeniu zakresu swoich obowiązków planując zakup odpowiedniej zmywarki do swojego domu. Na szczęście mam możliwość przetestowania kilku z nich, więc zanim się ostatecznie zdecyduję na dany model, będę musiał się im bliżej przyjrzeć – kila mam już za sobą.

Dlaczego postanowiłem kupić zmywarkę? Ponieważ nie cierpię zmywać, a że od jakiegoś czasu jestem „proszony”, by robić to w miarę często, to nie pozostało mi nic innego jak głębiej zastanowić się nad kupnem urządzenia, wyręczającego mnie z codziennych obowiązków – padło więc na zmywarkę. Zdaje sobie sprawę, że wybór jest ogromny, dlatego też dziś zaczynam od jednego z najtańszych modeli – chcę mieć małe rozeznanie jak sprawują się tańsze i droższe modele. Czy zmywarka Hotpoint-Ariston LSF 712 EU/HA spełniła moje oczekiwania? I tak i nie, a swoje wnioski i przemyślenia rozpisałem w tym artykule.

Wygląd i konstrukcja

Pod względem wyglądu i konstrukcji nie jest źle, choć oczywiście można mieć lekkie zastrzeżenia. Przede wszystkim odtrąca dość archaiczny wygląd urządzenia. Nie ma się co oszukiwać, bo nowoczesny to on nie jest. Jest prosty, a nawet rzekłbym zwyczajny, ale ułożenie poszczególnych przycisków, diod, pokrętła czy samo uwypuklenie przedniego panelu nie należy do stylowych. Urządzenie jest białe, co osobiście mi odpowiada. Gorzej jest już z jakością wykonania poszczególnych elementów. Nie chcę napisać, że jest tragicznie – bo nie jest – ale jakość użytych materiałów pozostawia naprawdę wiele do życzenia.

IMG_0346

Otarcia czy drobne zarysowania są widoczne gołym okiem i to pomimo zastosowana błyszczącej obudowy. Ciekawostką jest jednak to, że obudowa nie zbiera odcisków palców, co mają w zwyczaju robić inne urządzenia na rynku. Tak czy inaczej pod względem jakości wykonania z przodu zmywarka nie prezentuje się zbyt dobrze. W środku jest już zdecydowanie lepiej. Jakość poszczególnych elementów wyposażenia – koszyczki i przegrody – stoi na bardzo wysokim poziomie. Szczerze powiedziawszy pod tym względem zmywarka robi wrażenie, bo podobnej klasy wyposażenie znajdziemy tylko w produktach premium, więc teoretycznie jest dobrze.

Wypadałoby napisać jeszcze o wymiarach oraz wadze urządzenia. Nie byłem w stanie ocenić ile to naprawdę waży. Producent też nie popisał się pod tym względem, gdyż nie mogłem doczytać informacji o wadze. Na oko mogę stwierdzić, że zmywarka Hotpoint-Ariston waży około 30 kilogramów. Takie przynajmniej jest moje odczucie – subiektywne. Wymiary urządzenia to: 45 x 85 x 60 cm. Pod względem wielkości i tym samym pojemności, to dla większych rodzin optymalnym rozwiązaniem ona nie jest. Dla 2-3 osób powinna jednak wystarczyć, ale przy większej rodzinie zastanawiałbym się nad 60 – lepiej dopłacić i mieć spokój.

Osobiście nie wstydziłbym się posiadać takiej zmywarki w kuchni. Odmienne zdanie ma jednak moja żona, która z wielkim przekonaniem powiedziała, że jeśli zdecyduje się na zakup modelu LSF 712 EU/HA, to od tej pory będę spał w nogach. Ciężko mi stwierdzić czy mówiła serio, czy tylko żartowała. Nie zamierzam się jednak poddawać presji.

Specyfikacja i wyposażenie

Wyposażenie zmywarki Hotpoint-Ariston prezentuje się całkiem dobrze. Właściwie znajdziemy w niej wszystko co potrzeba zarówno do pierwszego uruchomienia, jak i codziennego korzystania. Dwie wysuwane półki mają liczne przegrody, w których możemy umieścić brudne naczynia – talerze i szklanki na wyprofilowanych bokach. W wyposażeniu znalazło się także miejsce na koszyczek na sztućce. Urządzenie wystarczy więc uzupełnić o sól, nabłyszczacz oraz tabletkę do zmywania i można rozpocząć proces zmywania.

IMG_0347

Pod względem ekonomicznym zmywarka prezentuje się lepiej niż dobrze – to ważny czynnik. Zużycie wody na jeden cykl zmywania wynosi 10 litrów. Takiego wyniku nie powstydzą się nawet budżetowe modele – prawie dwukrotnie droższe od opisywanego modelu. Poza tym klasa energetyczna to A – zarówno pod względem zużycia prądu, zmywania czy suszenia. Nie ulega więc wątpliwości, że urządzenie dobrze radzi sobie z wykorzystaniem energii, przyczyniając się tym samym do obniżenia naszego rachunku za wodę czy prąd. Plus dla Hotpoint-Ariston.

Rozczarować może jedynie zakres temperatur do zmywania, ponieważ producent zdecydował się tylko na niezmienny zakres temperatury zmywania wynoszący 40 i 70 stopni Celsjusza. Osobiście wydaje mi się jednak, że niezależnie od temperatury chciałbym by zmywarka domywała, była ekonomiczna i sprawna przez wiele lat. Jeżeli więc spełnia te cechy, to zakres jej temperatury nie będzie mnie w ogóle interesował.

Urządzenie Hotpoint-Ariston LSF 712 EU/HA należy do najgłośniej przeze mnie testowanych zmywarek. Generuje hałas na poziomie 51 dB, co według mnie nie powinno być dopuszczalne. Ciężko jest mi wyobrazić sobie sytuację, w której włączyłbym ją w nocy – niektórzy mają tańsze taryfy na noc – ponieważ jej hałas uniemożliwiałby mi zaśnięcie, a do przewrażliwionych osób na tle generowanego szumu nie należę. Jest głośno, o wiele za głośno.

Funkcje i opcje

Ilość programów przeznaczonych do zmywania jest zadowalająca. Producent pokusił się o siedem różnych programów – np. ekonomiczny (eco), namaczanie, ultra intensywny. Poza tym można zdecydować czy urządzenie ma zmywać wszystko, czy tylko połowę załadunku. Zdecydowanie obniża to koszty za prąd i zużycie wody – przy połowie załadunku zmywarka pracuje szybciej i sprawniej, oszczędzając przy tym wodę i energię elektryczną. Zmywarka na przednim panelu posiada wskaźnik braku soli. Funkcje dodatkowe to przepływowy ogrzewacz wody, zakryta grzałka.

Zmywarkę testowałem pod różnym względem, wybierając szybsze lub bardziej intensywne programy, przy lekkim lub bardziej intensywnym zabrudzeniu naczyń. Sprawdziłem ją też jak radzi sobie z garnkami czy patelnią. Wynik mojej obserwacji jest jeden – pozytywny. Jestem miło zaskoczony jakością zmywania i to nawet na teoretycznie najszybszym, czyli mniej dokładnym programie.

Podsumowanie

Zmywarka Hotpoint-Ariston LSF 712 EU/HA pod względem wykonania być może i nie jest wzorem, ale ekonomiczność oraz jakość zmywania to jej podstawowe atuty. Zmywarka wydaje się być więc godna polecenia dla kogoś, kto nie zwraca uwagi na wygląd, a osiągi urządzenia. Osobiście muszę się jeszcze wstrzymać z wyborem, bo mam w planach przetestować inne zmywarki. Jakie? Przekonacie się o tym niebawem.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?