Newsy
red_cross-head

Zdarzyło wam się kiedyś zabijać Bogu ducha winnych przechodniów w którejś z części GTA? Strzelaliście do cywilów w Half-Life, albo jednym z niezliczonych symulatorów walki, które coraz bardziej przypominają rzeczywistą wojnę? Nabijaliście bonusy, rozjeżdżając jak największą ilość pieszych w legendarnej już serii Carmageddon? Jeżeli na choć jedno pytanie odpowiedzieliście twierdząco, uważajcie, bo według Czerwonego Krzyża mogliście działać niezgodnie z konwencjami genewskimi!

Carmageddon

Ta największa organizacja humanitarna na świecie wystosowała apel do twórców gier, aby ci dostosowali swoje produkty do obowiązującego prawa wojennego. Według rzecznika organizacji, bardzo często można się spotkać z sytuacją, gdy strzelanie do cywilów czy tortury są nie tylko dozwolone, ale i premiowane. Sytuację pogarsza dodatkowo fakt, że grafika rozwija się w bardzo szybkim tempie, sprawiając, że coraz ciężej odróżnić to co widzimy na ekranie monitora od prawdziwego życia. Może to powodować zmieszanie, zwłaszcza wśród młodszych graczy, wychowywanych niejako przez gry komputerowe.

Half-Life

Z jednej strony jest to szlachetny apel i próba unormowania tej trudnej, i dziwnej sytuacji, gdy w grach możemy robić wszystko, na co mamy ochotę. Niektórzy producenci sami stosują już takie rozwiązania – gdy otwieramy ogień do cywilów, sojusznicy zwracają się przeciwko nam, szybko kończąc naszą karierę wojskowego (a przykładem jest tu gra Arma 3). Jednak wielu twórców przedkłada realizm i nieograniczone możliwości nad kwestie etyczne i humanitarne, które czasem zupełnie nie przystają do wirtualnej rzeczywistości. Jest też oczywiście problem wolności twórczej, którą raczej ciężko byłoby ograniczyć – za bardzo kojarzyłoby się to z cenzurą.

Pozostaje szereg pytań, jak takie restrykcje miałyby wyglądać w praktyce. Czasami ciężko bowiem dostosować realia do wymyślonych, całkowicie odrealnionych światów, którymi wypełnione są przecież gry komputerowe. Czy na przykład elfy i krasnoludy też miałyby podlegać konwencjom genewskim? 😉

Arma 3

Bartosz Filipowicz

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?