Newsy
logo Nokia

Era zwykły telefonów komórkowych minęła już bezpowrotnie. Choć w dalszym ciągu urządzenia starej generacji są dostępne na rynku, a nawet istnieje spora grupa ludzi korzystająca z nich, to jednak postęp czasu jest widoczny i nastawiony głównie na smartfony. Nie da się ukryć, że nawet najprostszy, czy nawet najtańszy smartfon, jest w stanie zrobić więcej niż typowy, choć archaiczny telefon komórkowy. Duży dotykowy ekran, możliwość przeglądania internetu, instalowania aplikacji usprawniających pracę systemu operacyjnego, a na zwykłej komunikacji tekstowej/głosowej kończąc. Smartfony to teraźniejszość, ale i przyszłość.

Z pewnością większość z Was orientuje się czym jest Nokia. Firma, która do niedawna produkowała telefony komórkowe pod własnym szyldem, była też jedną z największych na świecie, najbardziej liczących się wśród czołowych graczy. Fińskie telefony komórkowe nie miały sobie równych pod względem wytrzymałości – często uważano, że są niezniszczalne. Z upływem czasu nastąpiła gigantyczna zmiana, która pchnęła koncern do śmiałej decyzji, a więc odsprzedaży udziałów Microsoftowi, który na bazie doświadczenia Finów, chciał wejść w rynek smartfonów. Efektem wspólnej pracy jest Lumia, która od niedawna była kojarzona z symbolem Nokii, choć nie reprezentowała dawnych tworów firmy. Stopniowo oddzielano Nokię od nowych smartfonów, tak iż teraz są dostępne zwyczajnie jako Lumia. Czy oznacza, że Nokia już nigdy nie wyprodukuje smartfonu?

Telefon komórkowy Nokia 3310

fot. Nokia

Jak feniks z popiołu

Jeszcze jakiś czas temu, można było być absolutnie w 100 procentach pewnym, że Finowie nie zaczną produkować własnych urządzeń. Przełamaniem okazało się być wyprodukowanie nowoczesnego, dobrego technicznie i świetnie wyglądającego tabletu Nokia N1 – dostępnego w Chinach i Tajwanie. Oczywiście, nie oznaczało to powrotu na rynek smartfonów, ale dawało nadzieję na to, że w przyszłości decyzja w tej sprawie ulegnie zmianie. Po kilku miesiącach tak też się stało. Obecny dyrektor koncernu Rajeev Suri zapowiada wielki powrót.

Okazuje się, że rynek smartfonów jest na tyle dochodowy, że trudno jest go całkowicie porzucać. Pamiętajmy jednak, że już w przyszłym roku wygasa umowa z Microsoftem, na mocy której Nokia zobowiązała się, że nie będzie produkować smartfonów. Choć firma była wielokrotnie pytana o przyszłość już po upływie umowy, to jednak z uporem maniaka powtarzała, że nie zamierza powracać na rynek smartfonów. Priorytety uległy jednak zmianie.

W kwietniu bieżącego roku Nokia przejęła koncern Alcatel-Lucent za 15,6 miliardów euro, który jak się pierwotnie zakłada, ma pomóc Finom wrócić na rynek. Dyrektor generalny Rajeev Suri w wywiadzie dla niemieckiego miesięcznika Manager Magazine przyznał, że Nokia zamierza skoncentrować się na projektowaniu urządzeń, by potem udzielać firmom licencji na używanie ich. Historia zatacza koło? Na to wygląda.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?