Poradniki
frying-pan-515390_640

Kuchenne obowiązki przyrządzenia śniadania, obiadu, czy kolacji zwykle spadają na moją żonę. Gotuje wspaniale, więc przez najbliższe lata nie zamierzam jej w tym wyręczać – choć mam czasami ochotę na ugotowanie czegoś swojego, własnego. Decydujący staje się też mój brak czasu, przez nadmiar innych obowiązków, dlatego też żona pomaga mi jak może. Nie muszę chyba dodawać, że do przyrządzenia potraw wymagane są odpowiednie naczynia, garnki, czy akcesoria, ale nie można zapomnieć też o bardziej oczywistych, jak produkty spożywcze i przyprawy.

W naszym domu najczęściej korzysta się z patelni – najczęściej robię to ja, gdy przyrządzam szybko jakiś posiłek. Mamy ich całkiem sporo – wiele rodzajów. Nie każda służy do tego samego, choć dla typowego mężczyzny może się wydawać inaczej. Z tego też powodu postanowiłem zrobić małe zestawienie patelni, które warto mieć w swoim domu. Dowiecie się, która patelnia służy do przyrządzenia danego typu potraw. Wspomnę o ich wytrzymałości, funkcjach, licznych dodatkach. Okazuje się, że to całkiem ciekawy kawałek blachy i warto to opisać.

bc52e834840d1bd686bae2fa468670f632092

Rodzaje patelni – podstawowe modele

Na początku warto nakreślić i dogłębnie wyjaśnić pewną sprawę. Dobór odpowiedniej patelni nie jest niezbędny do przygotowania jakiejś potrawy. Nie trzeba kupować specjalnej patelni do jajek, skoro można je też usmażyć na klasycznej. To, że one nie są niezbędne powinno być logiczne. Dlaczego więc tworzy się ich tak dużo rodzajów? Dla wygody! Z dobrze dopasowaną patelnią gotuje się znacznie wygodnie, a w niektórych przypadkach nawet i szybciej. Potrawy są smaczniejsze, lepiej upieczone. Sprawna gospodyni odczuje różnicę w gotowaniu – gwarantuje to wam.

Na samym początku wspomnę o patelni klasycznej. To chyba najpopularniejsza patelnia i w zasadzie każdy z na ma ją w swojej kuchni. Ma spłaszczone dno i płytkie brzegi. Nadaje się do przyrządzenia praktycznie każdej potrawy, więc jest idealna dla większości ludzi. Kolejnym rodzajem jest patelnia głęboka. Teoretycznie jest to zupełnie nowy rodzaj patelni, ale w praktyce wygląda jak ta klasyczna, tyle że z zwiększonymi brzegami – jest głęboka, jak sama nazwa wskazuje. Dużo ciekawsza wydaje się być patelnia do grillowania, bo jest inna niż wszystkie. Wyglądem może przypominać okrąg lub kwadrat – zależy od wyobraźni producenta. Jak sama nazwa wskazuje, jest to patelnia idealna do grillowania – głównie przez kształt. Potrawy smakują na niej podobnie – prawie identycznie – jak te przygotowywane na normalnym grillu ogrodowym. Jeżeli więc jesteś miłośnikiem grilla, to jest to patelnia dla Ciebie.

412d6fc2ff0fd3c89c2db04a329423b6

Patelnie do specjalnego przeznaczenia

Jak wcześniej wspomniałem na rynku istnieje wiele rodzajów patelni, a każda przeznaczona do innego zastosowania. Z reguły praktycznie wszystko można ugotować/przysmażyć za pomocą patelni klasycznej, ale nie jest to najwygodniejsze – wierzę mojej żonie. Dlatego też wyróżniamy patelnie przystosowane do danych potraw – wywodzą się one z czterech, podanych wcześniej patelni.

Pierwszą z nich jest patelnia do jajek. Składa się z takiej samej blachy, jak każda inna. Jej brzegi są klasyczne, ale już spód nie. Czym się różni? Ma duże wgłębienia – koła – które rozciągają się na całej jej powierzchni. Najczęściej na dnie patelni są cztery wgłębienia – rzadziej sześć. Miłośnik jajek sadzonych, będzie wniebowzięty – idealny kształt, od razu pobudza apetyt.

Drugą jest patelnia do naleśników. Gładki kształt i bardzo niskie boki. Za pomocą specjalnej drewnianej łyżki z łatwością rozsmarowuje się ciasto naleśnikowe na rozgrzanej patelni. Jest bardzo cienka, więc i szybko się nagrzewa. Z jej pomocą przyrządzisz najlepsze naleśniki na świecie – kształtne, o idealnej grubości.

Trzecią jest patelnia do ryb. Jeżeli myślisz, że smażenie ryb na zwykłej powierzchni patelni to prosta sprawa, to już po pierwszym razie przekonasz się, że tak nie jest. Dlatego też stworzono specjalnie wyprofilowaną patelnię, o innym, jajowatym kształcie. Patelnia ta najczęściej dzieli się na cztery strony, z czego dwie są zupełnie płaskie, a kolejne dwie wyżłobione. Takie widzi się najczęściej, ale nie oznacza to, że wszystkie takie są. Kształty są różne, choć większość jest do siebie podobna, to i tak wiele zależy od wizji producenta.

Czwartą jest patelnia do racuchów (tzw. szkocka). To bardzo nietypowa patelnia bo nie ma w niej krawędzi bocznych. Warto jednak zauważyć, że na całej powierzchni posiada za to dość duże wgłębienia, idealne do dużej porcji racuchów. Osobiście widziałem już taką patelnię i składała się z siedmiu otworów. Dobra dla miłośnika racuchów.

Materiał, czyli z czego są zrobione

Z pewnością i Ty zastanawiałeś się kiedyś z jakiego materiału wykonane są patelnie. Nie ma w nich nic odkrywczego. Najczęściej spotkamy wytwory z aluminium, choć nie brakuje też tych zrobionych z żeliwa, stali, miedzi oraz tytanu. Czy więc zakup patelni powinien jedynie ograniczać się do jej rodzaju, wyglądu czy wielkości? Oczywiście, że nie! Materiał ma znaczenie, a w tym przypadku bardzo duże.

Patelnie aluminiowe to jedne z najczęściej występujących. Są tanie i stosunkowo dobre. Szybko i równomiernie się nagrzewają, ale też i równie szybko tracą ciepło. Jeżeli jednak zamierzasz gotować/smażyć potrawy w temperaturze powyżej 180 stopni Celsjusza to na aluminium powinieneś uważać. Dlaczego? Niektóre badania dowiodły, że powyżej tej temperatury patelnie wykonane z aluminium wydzielają szkodliwe dla zdrowia substancje. Na szczęście, producenci stosują różnego rodzaju powłoki, które zabezpieczają przed zagrożeniem – jest to np. teflon. Warto też odnotować, że największą trwałością cieszą się patelnie wykonane z aluminium anodowanego – uważa się, że są twardsze niż stal.

100133038_1

Dodatkowa informacja dla niektórych osób: Patelnie aluminiowe mogą być z powodzeniem używane zarówno podczas gotowania na gazie, jak i na płycie indukcyjnej. A jak sprawdzić, czy patelnia aluminiowa została właściwie nagrzana? To nie jest trudne. Wystarczy wrzucić kroplę wody i sprawdzić czy tańczy. Gdy charakterystycznie skacze po powierzchni to wiec, że można rozprowadzić już tłuszcz.

Patelnie stalowe są dużo rzadziej spotykane, co nie oznacza, że producenci ich nie tworzą. Są to jedne z najtwardszych patelni, więc o ile zależy nam na jakości wykonania i trwałości naczynia, to zdaje się to być najlepszy z możliwych wyborów, co nie oznacza, że będzie najtańszy. Użytkownicy zgodnie twierdzą, że to właśnie patelnie stalowe jest najciężej zarysować. O ile inne powierzchnie należy delikatnie mieszać drewnianą/plastikową łyżką, to o tyle stalowych powierzchni nie trzeba – bez obaw można mieszać metalowym akcesorium. Ocet lub sok z cytryny nie wchodzi w reakcję ze stalą, więc potrawa nie ma charakterystycznego metalicznego posmaku. Warto jednak zauważyć, że patelnie stalowe nagrzewają się dużo wolniej, co ma związek z większą i grubszą ilością metalu do ogrzania.

W tym momencie doszliśmy do końca pierwszej części cyklu poświęconym patelniom. Już niebawem pojawi się drugi. Czekajcie zatem.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?