Recenzje Telewizory
HEAD

Rynek telewizorów jest zasypany tysiącami różnych modeli, w najróżniejszych cenach i rozmiarach. Największe firmy prześcigają się w nowych pomysłach, kampaniach reklamowych i funkcjonalnościach. Patrząc na najnowsze telewizory można wręcz czasem zapomnieć do czego służą. Jak połapać się w gąszczu możliwych wyborów? Sprawdź ten poradnik!


Smart TV – sprawdź!

Już niedługo na ekranach naszych telewizorów będzie można zobaczyć polską reprezentację sportów zimowych, a także mistrzów z całego świata. Przez kilka tygodni olimpiada w Soczi nie będzie schodziła z czołówek programów informacyjnych, nagłówków gazet i witryn internetowych, a także z naszych własnych języków. Podobno mamy w tym roku o wiele większe szanse na medale niż na poprzednich zawodach, więc tym przyjemniej będzie oglądać wzloty i (oby jak najmniej!) upadki naszych rodaków. Jednak pozostaje jedno, bardzo istotne pytanie – jak obejrzymy te igrzyska?

Smart TV

Rozwój technologii w ostatnich latach sprawił, że będą to na pewno zawody, które w znacznie większym stopniu niż poprzednie edycje, transmitowane będą za pomocą różnego rodzaju streamingów i stron internetowych, a więc z pominięciem telewizji. Z jednej strony zabraknąć może profesjonalnego przygotowania transmisji, zawodowych komentarzy, czy różnego rodzaju analiz, z drugiej, nie trzeba będzie czekać do późnych godzin, albo zarywać dnia w pracy czy szkole, żeby zobaczyć upragnione zawody – znakomitą większość będzie można odtworzyć sobie na telewizorze w dowolnym momencie. Jest jednak coś, co pozwala na połączenie tych wszystkich rzeczy – a są to telewizory Smart TV.

Nowoczesne telewizory to w coraz mniejszym stopniu odbiorniki poszczególnych stacji i programów. Dzięki rewolucyjnym zmianom technologicznym, ale i innej niż kiedyś mentalności producentów oraz szefów platform cyfrowych, telewizory coraz bardziej przypominają skrzyżowanie komputera osobistego, smartfona, tabletu i kina. Korzystając z Smart TV bez problemu można zalogować się na ulubiony portal społecznościowy, znaleźć rozkład zawodów czy obejrzeć powtórkę wczorajszych dyscyplin. O najciekawszych funkcjach pisałem już w innym artykule, warto jednak uporządkować wiedzę na temat samych telewizorów – ponieważ już dawno nie są trzeszczącymi, drewnianymi pudłami, które ledwo co odbierały kilka programów. Teraz telewizory to klasa sama w sobie. Ale po kolei.

Plazma – sprawdź!

Jeszcze kilka lat temu prym wśród domowych telewizorów wysokiej jakości wiodły plazmy, czyli odbiorniki wyposażone w wyświetlacze plazmowe. Może w Polsce spotykało się ich odrobinę mniej niż w krajach zachodnich, z prostego powodu – gdy my dokonywaliśmy cywilizacyjnego skoku po upadku komunizmu, ludzie w innych krajach mogli już sobie pozwolić na telewizory plazmowe. Niemniej jednak i w naszym kraju w swoim czasie sprzedało się bardzo dużo takich odbiorników.

Plazma

Plazmy mają bardzo dobrą jakość obrazu, i to jest ich znak rozpoznawczy. Są doskonałe dla fanów mocnego, dynamicznego kina, w którym wiele się dzieje. Doskonale sprawdzają się w przypadku wydarzeń sportowych, takich jak choćby nadchodzące igrzyska w Soczi. Wiele osób mówi, że tylko z telewizorem plazmowym można poczuć się jak w prawdziwym kinie. Oczywiście jest to nieprawda, nie można jednak zarzucić tym telewizorom, że jakość ich obrazu kuleje.

Obecnie jednak odchodzi się od telewizorów plazmowych. Nawet Panasonic, który najdłużej trzymał się tej technologii, musiał ulec. Plazma jest po prostu za droga w produkcji, przez co odbiorniki przegrywają z tańszą konkurencją. Jest też dużo masywniejsza niż nowoczesne matryce, przez co rozmiary i waga telewizorów są znacznie większe. Mimo tego, że paleta kolorów jest bogatsza, a mity o większym poborze energii przestały się sprawdzać gdy technologia poszła naprzód, to warunek opłacalności zaważył – telewizory plazmowe powoli trafiają do lamusa. Co więc kupić?

LCD

Wybierając model idealny na nadchodzące igrzyska trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą z nich na pewno będzie ekran. Obecnie najpopularniejsze są LCD oraz LED. Obydwa opierają się na tej samej zasadzie (wykorzystując ciekły kryształ) jednak różnią się budową. Te pierwsze są doskonałym wyjściem dla kogoś kto nie chce wydawać na telewizor zbyt dużej sumy. Są obecnie jednymi z najtańszych odbiorników, chociaż dzięki postępowi technologicznemu niewiele ustępują droższym modelom pod względem jakości obrazu. Dobre telewizory LCD można dostać już w okolicach 1000zł. Pobierają one znacznie mniej prądu niż ich plazmowi kuzyni, i w zasadzie można je dostać w każdym rozmiarze. Ich głównymi wadami jest jakość czerni – ciężko jest osiągnąć im idealną czerń. Jest ona zazwyczaj trochę przekłamana i niejednolita, chociaż najnowocześniejsze filtry radzą sobie z tym dużo lepiej. Telewizory te mają także średnie osiągi jeśli chodzi o kąty patrzenia. Spoglądając na telewizor LCD pod dużym kątem wyraźnie widać przekłamania kolorów. Warto więc zwrócić uwagę na matrycę, z której korzysta telewizor, który chcemy kupić. Obecnie jednymi z najlepszych wyborów są te z matrycą IPS (In-Plane Switching), która osiąga w tej kwestii bardzo zadowalające wyniki.

diody

LED – sprawdź!

Inną możliwością są telewizory LED. Zbudowane są one z bardzo dużej ilości małych, świecących się diod, ułożonych przy granicy ekranu, dzięki którym jakość obrazu jest lepsza niż w przypadku klasycznej technologii LCD. Różnicę widać przede wszystkim jeśli chodzi o kontrast oraz nasycenie barw. Kolory są dużo żywsze i bardziej dokładne niż w innych telewizorach, zwłaszcza jeśli mówimy o czerni, z którą ekrany LCD miały nie lada problem. Dodatkowo telewizory zbudowane w tej technologii mogą osiągać znacznie lepsze rozmiary. I mowa tutaj nie o samej przekątnej ekranu, tylko o jego grubości – po prostu diody ułożone są wzdłuż krawędzi ekranu, dzięki czemu można tworzyć niezwykle cienkie matryce. Taki telewizor jest oczywiście dużo bardziej elegancki i funkcjonalny – o wiele lepiej pasuje do ścian, i innych płaskich powierzchni mieszkania. Oczywiście telewizory LED są ciągle droższe od tych LCD’owych, więc trzeba mieć to na uwadze, gdy chcemy wybrać jakiś model.

OLED / AMOLED

Ostatnim rodzajem ekranu jest OLED, czyli telewizor oparty o organiczne diody świecące własnym światłem. Jest to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się technologii, ponieważ jest bardzo obiecująca. Pozwala na oszczędność energii – diody nie potrzebują jej, żeby utrzymywać świecenie, a jedynie żeby zacząć świecić – później działają już same. Dodatkowo jakość ekranów OLED jest dużo większa niż LED, nie mówiąc o LCD. Widać to gołym okiem – kolory są bardzo intensywne i nie różnią się za bardzo od rzeczywistych. Kontrast jest bardzo dobry, kąty patrzenia niezwykle szerokie, a sam ekran – niezwykle trwały. Dodatkowo ekrany OLED można wyginać prawie dowolnie, dlatego właśnie obserwujemy teraz taki wysyp panoramicznych, zakrzywionych telewizorów o ogromnej wielkości. I niestety – ciągle ogromnej cenie.

OLED

Nie jest to technologia, która w ciągu kilku najbliższych miesięcy zrewolucjonizuje rynek telewizorów, ponieważ ciągle jest dość droga w produkcji, i nie można jej włączyć do masowej produkcji nie podnosząc dość rażąco cen. Na pewno jednak warto ją obserwować. Kto wie, czy za kilka lat, ze wsparciem grafenowych układów, takie telewizory nie będą czymś całkowicie normalnym!

TV małe – sprawdź!

Wbrew temu co niektórzy starają się nam wmówić, rozmiar ma znaczenie. No bo jeśli mi ktoś powie, że nie ma różnicy pomiędzy kilkunasto calowym telewizorem do kuchni, a potężnym, kilkudziesięciu calowym kolosem do salonu, to załamię ręce.

Przyjęło się, że za cenę w znacznej mierze odpowiada rozmiar telewizora. Im średnica ekranu jest większa, tym więcej należy zapłacić za telewizor. I to się sprawdza – rozmiar w znacznej mierze decyduje o tym ile wydamy. Jeżeli więc potrzebny nam naprawdę duży telewizor trzeba się liczyć z poważnymi wydatkami.

90 cali

Oczywiście ogromna ilość telewizorów dostępnych na rynku to telewizory raczej niewielkie. 30 do 40 cali przekątnej to absolutne minimum jeśli mówimy o salonie. Mniejsze telewizory idealnie nadają się do kuchni, sypialni bądź dla dzieci. Typowa 30-tka będzie dobra do małego salonu, jednak przy większym pomieszczeniu może się nie sprawdzić.

TV duże – sprawdź!

Tyle jeśli chodzi o wielkości minimalne. Jeśli natomiast chodzi o wielkości maksymalne, to ograniczeniem jest już tylko i wyłącznie własna wyobraźnia i zasobność portfela. Producenci nie lubią się ograniczać więc na rynku można znaleźć prawdziwe kolosy – 80, 90 calowe i większe. Większe rozmiary zaczęły być wykorzystywane także ze względu na rosnącą jakość obrazu – w końcu bez sensu mieć telewizor w jakości 4k i ograniczać się do 40 cali. Również zakrzywione telewizory Samsunga i LG, o których wspominałem wcześniej to olbrzymy – ponad 100 cali przekątnej robi wrażenie.

Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu, a więc i o pojemności salonu. Wielkie telewizory sprawdzają się tylko w przypadku, gdy możemy zachować kilka metrów przerwy, żeby nasze oczy były bezpieczne. Odległość jaką powinniśmy zachować od telewizora doskonale pokazuje poniższy obrazek.

odległość od TV

Jakość 720p – sprawdź!

Rzeczą nie mniej ważną niż wielkość ekranu jest jakość wyświetlanego obrazu. Generalnie większość nowoczesnych telewizorów operuje już w HD (High Definition), ciężko znaleźć telewizor, który miałby niższą jakość. Po prostu teraz nie opłaca się już robić urządzeń o gorszym obrazie, no chyba, że mówimy o małym kuchennym sprzęcie, który nie mogłyby nawet wykorzystać lepszej jakości. Jednak w normalnych telewizorach, z którego na co dzień korzysta cała rodzina 720p to absolutne minimum. Oznacza to, że telewizor ma rozdzielczość 1280 × 720, co z kolei oznacza, że telewizor ma 720 poziomych linii pikseli i 1280 linii pionowych. Każdy kto grał w gry komputerowe i zmieniał sobie rozdzielczość w poszczególnych grach, powinien szybko zrozumieć o co chodzi. Warto też zauważyć, że przedmioty oznaczone EICTA (European ICT Industry Association) muszą mieć co najmniej 720p rozdzielczości, więc jeżeli telewizor będzie posiadał te oznaczenie, można go brać w ciemno.

Jakość 1080p – sprawdź!

Najbardziej popularną obecnie rozdzielczością jest 1020p. Rozdzielczość telewizorów sygnowanych tą liczbą to 1920 × 1080, czyli analogicznie – 1080 linii pikseli w szerokości, i 1920 w długości ekranu telewizora. Wszystkie urządzenia operujące obrazem tej jakości oznaczane są dodatkowo określeniem Full HD. Powodem, dla którego są one tak popularne, jest optymalność tej rozdzielczości w stosunku do niektórych rozmiarów telewizorów. Oczywiście, można produkować urządzenia z lepszą rozdzielczością, za chwilę nawet o takich będę pisał, jednak w przedziale 30 do 50 cali ciężko byłoby odczuć różnicę pomiędzy obrazem Full HD a na przykład 2k. Jednak w większych telewizorach taką różnice da się już dostrzec własnym wzrokiem!

jakość Luther

Jakość 4k – sprawdź!

Rok 2013 miał być rokiem, w którym rynek opanują telewizory z ekranami OLED. Tak się nie stało, a to ze względu na jakość 4k, którą nagle zaczęły lansować największe firmy zajmujące się sprzętem RTV. Jest to rozdzielczość o ponad 2 razy większa niż to, co oglądamy dziś na telewizorach Full HD (4k to rozdzielczość 3840 × 2160). Ogromne zagęszczenie pikseli pozwala na bardzo dokładne odwzorowanie obrazu, kolorów i głębi. Oczywiście rozdzielczość ta sprawdza się tylko przy dużych i bardzo dużych urządzeniach. Jeżeli myślimy o telewizorze w okolicach 80 cali (albo więcej), to najlepiej wybrać taki, który wyświetla obraz w rozdzielczości 4k. Bo przecież kupując tak duży telewizor dodatkowymi kosztami nie powinniśmy się już interesować. 😉

Ważną rzeczą, która dużo mówi o jakości ekranu jest też częstotliwość. Mówi ona o tym, jak szybko odświeżany jest obraz. 60 Hz oznacza, że obraz odświeżany jest 60 razy w ciągu sekundy. Zasada jest oczywiście taka, że im większa częstotliwość tym lepiej. W odbiornikach o niskiej jakości wystarczy nam 60 Hz (które jest swojego rodzaju minimum w dzisiejszych czasach), jednak jeśli myślimy o lepszych telewizorach trzeba zastanowić się nad wyższą częstotliwością. Te o niskiej liczbie Hz mogą powodować powstawanie smug, zwłaszcza w dynamicznych sekwencjach, gdy wszystko dzieje się bardzo szybko. Telewizory, na których chcemy oglądać filmy Blu-ray powinny na przykład mieć powyżej 120 Hz, a obraz 3D wymaga jeszcze częstszego odświeżania obrazu w ciągu sekundy. Warto się tym zainteresować, żeby później cieszyć się idealnym, niezmąconym niczym obrazem.

Jakość

Połączenia i opcje

Na samym końcu trzeba się zorientować w jakie połączenia i opcje wyposażony jest nasz telewizor. Jest to o tyle ważne, że żeby wykorzystać wszystkie możliwości inteligentnych, nowoczesnych telewizorów trzeba korzystać z innych urządzeń – smartfonów, tabletów, komputera, routera i tak dalej, i tak dalej. W co więc powinien być wyposażony telewizor?

Wi-Fi – umożliwia połączenie się z internetem jak i innymi urządzeniami używającymi sieci bezprzewodowej. Powoli staje się standardem w nowoczesnych odbiornikach.

DLNA – bardzo przydatna funkcjonalność pozwalająca na udostępnianie zdjęć, filmów i muzyki na ekranie telewizora. Obecnie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych form łączności z innymi urządzeniami.

MHL – jest to stosunkowo nowa funkcja, a skonstruowano ją z myślą o synchronizacji telewizora z urządzeniami mobilnymi. Znacznie ułatwia parowanie i komunikację pomiędzy sprzętami.

HbbTV – jest to nowy standard, który pozwala na uzupełnianie tradycyjnej telewizji treściami pobieranymi z internetu. Powstał dzięki rozprzestrzenianiu się szerokopasmowego internetu, a jego zadaniem jest zróżnicowanie przekazu i zrobienie telewizji bardziej elastyczną.

USB – te wejście jest już standardem w telewizorach, i to niezależnie od ich klasy. Prawie każdy nowy odbiornik ma wejście USB z którego można oglądać zdjęcia, filmy, seriale i słuchać muzyki.

HDMI – są to złącza, które służą do wysyłania dobrej jakości sygnału cyfrowego pomiędzy jakimś urządzeniem a telewizorem. Niezbędne do obsługi na przykład urządzenia Blu-ray.

Niektóre urządzenia, zwłaszcza te z wyższej półki posiadają też możliwości zmieniania standardowego obrazu na obraz Full HD (Resolution +) albo nawet na Ultra HD (CEVO™ 4K).

Widać więc doskonale, że wybór jest ogromny. Ale może z powyższymi wskazówkami będzie choć trochę łatwiejszy. :)

Zainteresował Cię któryś z tych produktów? Zamów go w sklepie OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

 • Rewel

  Niektórzy,
  szczególnie ci bardziej zakręceni, zwracają uwagę jeszcze na takie
  dodatki jak ambilight. Rozumiem, że tę funkcję posiada obecnie tylko
  jedna firma produkująca telewizory, ale warto wiedzieć co to jest i
  przede wszystkim spróbować docenić korzyści płynące z niej.